#1 2008-12-02 20:00:58

krzysiekwodecki
Milczek

karta SDHC - mam problem

Kupiłem nową kartę pamięci SDHC i okazało się, że zapisanych na niej zdjęć nie mogę odczytać. Mój komputer po prostu jej "nie widzi", niezależnie od tego czy używam czytnika kart, czy próbuję zgrać zdjęcia bezpośrednio z aparatu . Ze zwykłymi kartami SD nie mam żadnego problemu. Nie wiem co może być tego przyczyną i jak sobie z tym poradzić.

#2 2008-12-02 20:03:28

inferno83
Starszy Gawędziarz

Re: karta SDHC - mam problem

czytnik nie rozpoznaje tej karty, też tak miałem, ale zastosowanie przejściówki pod usb załatwiło sprawę.
...a bezpośrednio z aparatu nigdy nie zgrywałem więc nie wiem.

''Jeśli większość ma rację - jedzmy gówno... -Miliony much nie mogą się mylić'' - W. Łysiak

#3 2008-12-02 20:25:38

PizMc
Gawędziarz
Od: Wrocław

wiem, że u mnie czasami komputer nie widzi komórki ...
Jeśli nie zainstalowałeś sterowników to może być to...
Albo zmień port usb... standardowo masz 4 :) w pc
w laptopie 2

"Głupota nie zwalnia od myślenia."
                                           — Stanisław Jerzy Lec
Nie dotyczy roccodaone :)

#4 2008-12-02 21:08:00

Jacek_Z
Bywalec

PizMc napisał:

wiem, że u mnie czasami komputer nie widzi komórki ...
Jeśli nie zainstalowałeś sterowników to może być to...

Zgadzam się. Mój przedpotopowy komputer (wciąż z Windows '98) w ogóle nie obsługuje USB, choć stacja ma 2 gniazda. Pen drive'ów nie mogę używać, za to po wgraniu sterowników pięknie czyta mi fotki prosto z Panasonica (choć powoli i czasem zawisa, ale jednak).

Sprawdź też, czy Twój aparat lub czytnik obsługują standard SDHC lub czy zgadza się wersja USB (podobno są dwie).

#5 2008-12-03 18:30:36

Trider1
Milczek

Podobną sytuację miałem z SDHC 4GB Sandisk, na moim laptopie. W wbudowanym gnieździe kart, nie była karta widoczna. dzięki załączonej przejściówce USB wszystko grało. Spróbuj w z przejściówką.
Pozdrawiam
Tom

#6 2008-12-04 01:29:15

marcind_x
Turysta
Od: Warszawa

Na opakowaniu od mojej karty SDHC była jasna informacja - karta nie jest kompatybilna z czytnikami kart SD, do odczytu karty potrzebny jest czytnik kart SDHC.

#7 2008-12-04 23:45:57

cinekk1
Turysta

Czy ktoś zna model czytnika uniwersalnego, który czyta SDHC? Jakoś nic nie mogę znaleźć. Te zwykłe uniwersalne nie czytają. Te w laptopach też nie.

#8 2008-12-05 09:37:39

marcind_x
Turysta
Od: Warszawa

cinekk1 napisał:

Czy ktoś zna model czytnika uniwersalnego, który czyta SDHC? Jakoś nic nie mogę znaleźć. Te zwykłe uniwersalne nie czytają. Te w laptopach też nie.

Mimo, że jak napisałem wyżej na moich kartach (SanDisk Extreme III (6) - 4 GB )była informacja, że nie działają z czytnikami kart SD bez problemu działa czytnik kart wbudowany w notebooka i dodatkowy zewnętrzny Kingstona Xw1 (nie mam pojęcia jaki jest to model ponieważ jest to reklamówka)

#9 2008-12-05 11:10:03

egnaro
Turysta

W przypadku wbudowanych do laptopa czytników i systemu XP można problem rozwiązać instalując poprawkę ze strony MS. Podobnie sprawę załatwia SP3 do tego systemu. VISTA nie powinna mieć już tego problemu. w98 to beznadziejna sprawa :). Zainstalowanie poprawek do XP nie rozwiązuje problemu z zewnętrznymi czytnikami kart. O przejściówkach nie słyszałem. Przypuszczam, że czytanie bezpośrednio z aparatu będzie zależne od konkretnej marki i ewentualnie zainstalowanego softu producenta tegoż.

Canon 1000D + EF-S 18-55 IS + EF 24-105 4L

#10 2009-09-13 20:24:50

operator6
Milczek

Ja mam inny problem. Co prawda czytnik w moim lapku Asus X51RL nie czyta kart SDHC (kupiłem ostatnio Sandisk Ultra II 4 gb SDHC) to oprócz tego zmieniłem Nikona D60 na D 5000 i jak zrzucam foty bezpośrednio z aparatu przez kabel USB (aparat wykorzystuję jako czytnik SDHC) to nawet Adobe Lightromm 2.3 nie czyta mi Rawów z D 5000, jedynie mogę je odczytać przez NIKON View NX czy jakoś tak , ale już NIKON Capture NX2 pokazuje komunikat błędu i nie czyta mi Rawów z D 5000, w czym problem, nie wiem :(((.
Dodam jeszcze, że w Vobis zamówiłem jakiś czytnik kart SDHC w postaci "pendrive,a" za 35 zł podłączany jak pendrive , nie wiem jak to się sprawdzi, ale myślę, że problem tkwi w tym, że może Raw z Nikona D 5000 jest chyba inny niż z poprzednich modeli i tu pies pogrzebany hm... Ponadto, jak wrzuciłem wymienioną kartę i chciałem ją sformatować (aparat radzi sobie z tym super ) to pokazywało mi, że ta karta ma 512 kb i że komputer nie mógł ukończyć formatowania tej karty. Nie wiem , co jest grane???
Jeszcze jedno, jak robię foty aparatem w JPEG FINE to po zrzuceniu każda aplikacja odczytuje je bez problemu a RAW niestety nie ???

Ostatnio edytowany przez operator6 (2009-09-13 20:35:18)

#11 2009-09-13 20:29:21

vip102
Turysta
Od: OOL - opolskie

cinekk1 napisał:

polecam czytnik firmy HAMA - USB 2.0 Card Reader 1.000 & 1  - spisuje sie b. dobrze ;)

Canon 450D + Canon EF 50mm f/1.8 II + Tamron AF 18-200 mm f/3.5-6.3 XR Di-II LD Aspherical (IF) Macro + Speedlite 430 EX II + Manfrotto 190xProb + Manfrotto 804rc2 + dodatki

#12 2009-09-13 20:45:23

Piotr
Administrator

Zaktualizuj oprogramowanie, w tym moduł Adobe Camera RAW.

"The negative is the score, and the print the performance."
                                                                           Ansel Adams

http://www.ewaipiotr.pl/

Reklama

#13 2009-09-13 20:47:41

operator6
Milczek

OOO, dzięki spróbuję, bo faktycznie możliwe, że problem tkwi w samym oprogramowaniu :)

#14 2009-09-13 20:51:08

Piotr
Administrator

D5000 to nowy aparat, rawery z jakimś opóźnieniem są aktualizowane o obsługę nowego sprzętu.

"The negative is the score, and the print the performance."
                                                                           Ansel Adams

http://www.ewaipiotr.pl/

#15 2009-09-13 21:09:43

operator6
Milczek

Jedno jest pewne, po moich skromnych testach uważam, że model ten jest nie doceniany. Matryca CMOS identyczna z tą z D90 oraz D300 , mniej więcej identyczne możliwości tych trzech aparatów (chodzi o rzeczywistą jakość zdjęć w różnych warunkach ) doszedłem do wniosku , że nie ma po co przepłacać, jedynie będę inwestował w swoją wiedzę, ćwiczenia oraz szkła. Jak za 2300 PLN za body, uważam że warto! Dodam jeszcze, że instrukcja w j. polskim wydana również na stronie NIKON w PDF, sprawdziłem nr seryjny i nie jest on dotknięty mankamentem związanym z zasilaniem, czyli modele rzucane do RP już poprawione. Wada aparatu to możliwość kręcenia filmów, nie wiem po co to w aparacie, można by było zamiast tego wyposażyć obudowę w serię przydatnych "szybkich programowalnych przycisków), druga wada to niestety z....ście powolny autofocus w Live View. Poza tym maszyna to bajka i super wygodna.

#16 2009-09-13 22:11:39

autofocus
Administrator

operator6 napisał:

Jedno jest pewne, po moich skromnych testach uważam, że model ten jest nie doceniany.

My redakcjopoleciliśmy.

operator6 napisał:

Wada aparatu to możliwość kręcenia filmów, nie wiem po co to w aparacie.

To funkcja która sprawi, że wielu filmowców amatorów może połaszczyć się na ten korpus. Najsensowniejsze rozwiązanie w stajni Nikona (nie testowaliśmy jeszcze D300s), bo ma ruchomy LCD, więc operowanie aparatem przypomina mocno obsługę kamery, a jakość obrazu przewyższa większość kamer profesjonalnych z uwagi na głębię ostrości. De facto kręcisz filmy wykorzystując taki sam kadr jak w kamerach filmowych przez duże F. Traktuj to jako funkcję poszerzającą grupę docelową, a nie jako funkcję dla ciebie.

#17 2009-09-14 09:52:06

operator6
Milczek

Masz rację drogi Adminie. Pojechałem po korpusie pod siebie. Jestem z niego bardzo zadowolony mimo kłopotów z plikami Raw. Filmów nim kręcił nie będę jednak, wolę fotki pstrykać. Ja daję NIKON-owi wielkiego plusa za wrzucenie do niego CMOS-a. Pozdrawiam wszystkich. :)

#18 2009-09-16 19:10:20

operator6
Milczek

I sprawa rozwiązana zarówno z czytnikiem kart SDHC jak i ich formatowaniem. Prawdą jest, że czytnik kart SD mimo instalowania wszelakich sterowników nie odczyta poprawnie karty SDHC a tym bardziej takiej karty nie da się sformatować w czytniku SD (jeśli obsługuje tylko SD oczywiście). Mój problem z Rawami z D 5000 dzięki jednemu z forumowiczów również rozwiązałem (wielkie dzięki za poradę), wystarczyło zainstalować Camera Raw 5.4 i Adobe Lightroom 2.4, które wspierają już nowo wprowadzony do produkcji sprzęt, również NIKON D3x, D300s chyba także. Pozdrawiam.
PS. dodam jeszcze, że moją kartę SDHC San Disk Ultra II 4 GB udało mi się sformatować dodanym do tej karty czytnikiem obsługującym SDHC, natomiast nie udało mi się jej sformatować czytnikiem również kart SDHC innej firmy, dlaczego tak jest? Nie wiem. Oczywiście problemów z formatowaniem kart SDHC w aparacie nie miałem w ogóle. :)

#19 2010-07-19 14:21:38

sabinka.t1
Milczek

krzysiekwodecki napisał:

Kupiłem nową kartę pamięci SDHC i okazało się, że zapisanych na niej zdjęć nie mogę odczytać. Mój komputer po prostu jej "nie widzi", niezależnie od tego czy używam czytnika kart, czy próbuję zgrać zdjęcia bezpośrednio z aparatu . Ze zwykłymi kartami SD nie mam żadnego problemu. Nie wiem co może być tego przyczyną i jak sobie z tym poradzić.

Niestety mam podobny problem i szczerze mówiąc nie bardzo wiem co mam z nią zrobić ???

Aparat czyta, laptop nie :(
Wkładam do czytnika , gdzie zawsze zgrywałam SD i nic pokazuje mi komunikat :
F;/ nie jest dostępny
Nie można wykonać żądania z powodu błędu urządzenia We/Wy
Czy mógł  by mi ktoś doradzic ????
Potrzebuje jakieś sterowniki czy cuś ?>????? czy odsprzedać i kupić zwykłe SD :(

#20 2010-07-19 15:07:19

jfuks
Gaduła

1. kupić zewnętrzny czytnik obsługujący karty SDHC.
lub
2. zgrywać z aparatu podłączonego do USB
lub
3. sprawdzić, czy producent notebooka nie udostępnia aktualizacji sterowników do czytnika (mało prawdopodobne, chociaż się zdarza, jako że czytniki SD są elektrycznie zgodne z SDHC)

Zawsze znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że nie masz racji ;-)
Nie zawsze ktoś, kto twierdzi, że nie masz racji, ma rację ;-)

#21 2010-07-19 15:35:05

sabinka.t1
Milczek

Bardzo dziękuję !!!
Zgrałam przez kabel USB :) tak na szczęście działa :)
Pozdrawiam :)

Stopka forum