• Index
  •  » Sprzęt
  •  » Przeczytajcie a pozniej krzyczcie na mnie, ok ?

#1 2008-12-11 19:34:17

n0n3
Turysta
Od: Poznań

Przeczytajcie a pozniej krzyczcie na mnie, ok ?

Yo ! (nie powiem Witam bo kazdy tego używa i wydaje się takie schematyczne...)
Mam taki "mały" dylemat, przeglądam to forum i zawsze jak coś niby znajdę to najeżdżacie na faceta piszącego posta że to już było, ja Was proszę przeczytajcie i odpowiedzcie mi ze spokojem :)
(Faktycznie, zabawny był wątek w ktorym ktoś zamierza robić zdjęcia na ślubach, a nie wie co mu tak naprawdę potrzebne...[ja bym podziękował takiemu "fachowcowi"])

Sprawa wygląda następująco:
Posiadam tak 3000 - 3500 nie więcej

Zastanawiam się nad Alfą 200  (samo body) i do tego kupić szkło Soniacza 50mm 1,4F
http://www.optyczne.pl/index.html?produ … &moc=0 (dokładnie takie) i do tego jeszcze by doszedł taki obiektyw Sigmy 17-70mm 2,8-4,5F
http://www.e-fotojoker.pl/product/obiek … cro-sony-/
Body ok 900zł
50mm 1,4  - 1000
Sigma - 1100

A po drugiej stronie

Nikon D80 z obiektywem też 50mm 1,8F (kosztującym 400PLN)
(oto i on http://www.e-fotojoker.pl/product/obiek … -1-8-d-af/ ) dodatkowo kupiłbym także tą Sigme co do Soniaka (wiem że trzeba zwrócić uwagę na bagnety, ale są dostępne i do sony i do nikona :) )
Body ok 1900
50mm 1,8 - 400
Sigma - 1100

i tu wychodzi 3400...

I teraz kieruje do Was moje pytanie co WY byście wybrali na moim miejscu ?
Wiem Nikon = solidna firma, Sony dziedzic minolty
w D80 brak czyszczenia matrycy i stabilizacji obrazu w korpusie, wiem że stabilizacja obrazu w szkle jest "wydajniejsza" przy większych ogniskowych no i jest starszy...
A200 - widoczne szumy, mało obiektywów chociaż, gorsze wykonanie (no ale to mnie niezbyt interesuje) w a200 przeraża mnie lampa błyskowa, każdy pisze o tym że za nisko i widać cień obiektywu na zdjęciach...

Teraz się sprecyzuje, chodzi mi głównie o zdjęcia portretowe oraz wszystkiego dookoła :)

Nie ukrywam że zamierzam z roku na rok sukcesywnie dokupywać nowe obiektywy...
Więc chciałbym dobrze wybrać ten cały "system", wiem, wiem mam przymierzyć obydwa lustra w sklepie (nie) dla idiotów...
Błagam was pomóżcie, od tygodnia przeglądam testy, męcze znajomych co oni by wybrali ( co jest złe, bo oni znają się na tym mniej niż ja i tylko ich irytuje)

Pozdrawiam

#2 2008-12-11 20:21:26

Piotr
Administrator
Od: Wrocław

Re: Przeczytajcie a pozniej krzyczcie na mnie, ok ?

n0n3 napisał:

Yo ! (nie powiem Witam bo kazdy tego używa i wydaje się takie schematyczne...)

(ja też tak mogę?)
No to yo! :)

w D80 brak czyszczenia matrycy

Da się przeżyć, będziesz potrzebował trochę odwagi, żeby sobie wyczyścić matrycę :)

i stabilizacji obrazu w korpusie, wiem że stabilizacja obrazu w szkle jest "wydajniejsza" przy większych ogniskowych

Stabilizacja w korpusie jest bezdyskusyjnie skuteczniejsza niż brak stabilizacji, a na razie planujesz do Nikona obiektywy bez stabilizacji.

w a200 przeraża mnie lampa błyskowa, każdy pisze o tym że za nisko i widać cień obiektywu na zdjęciach...

A tym się nie przejmuj. Efekt działania wbudowanej lampy w każdym aparacie jest fatalny jeśli używasz jej jako głównego źródła światła.

Nie ukrywam że zamierzam z roku na rok sukcesywnie dokupywać nowe obiektywy...

No to już wiesz, jakie masz priorytety. obejrzyj w dobrym sklepie internetowym ofertę obiektywów każdej z firm, porównaj ceny (przy zbliżonej ogniskowej i jasności - może się przydać, jeśli się gubisz: www.dfv.pl/poradniki-jakkupowac.html?id=363 ). Najlepiej, jeśli ustaliłbyś sobie listę obiektywów, które kupisz w ciągu następnego roku-dwóch. Porównaj wówczas ich parametry i cenę w każdym z systemów i będziesz miał odpowiedź.

Nie krzyczałem?

Ostatnio edytowany przez Piotr (2008-12-11 20:24:57)

"The negative is the score, and the print the performance."
                                                                           Ansel Adams

http://www.ewaipiotr.pl/
http://ewaipiotr.pl/sklep/

#3 2008-12-11 20:44:11

marcind_x
Turysta
Od: Warszawa

Z całym szacunkiem, nikt za Ciebie nic nie wybierze (chcesz zepchnąć odpowiedzialność na forumowiczów? ... ;-) ) każdy ma jakieś dylematy zakupowe ...
Czyta testy, recenzje i na podstawie tych samych materiałów wybiera coś dla siebie - i nie jest tak, że wszyscy wybierają to samo.

Końcowa decyzja należy do Ciebie.

U mnie było podobnie ... googlałem, przeczytałem będąc tydzień w szpitalu wszystkie archiwalne dfv i jak pisałem w innym wątku wybrałem Pentaxa ;-) bo mi najbardziej odpowiadał ale to nie znaczy że ktoś inny byłby z tego wyboru zadowolony.

Trzeba podjąć "męską" decyzję :-D

Ostatnio edytowany przez marcind_x (2008-12-11 20:48:12)

#4 2008-12-11 20:51:34

SzymonD200
Gawędziarz

O nic blagac nie muszisz. Chetnie pomoge i doradze co sil:))A nie lepiej troche poczekac doskladac kasz i kupic cos lepszego?? Nie mowie ze Nikon D80 jest zlym sprzetem, ale wedlug mnie lepiej poczekac i pozniej sobie zaszalec. Co do czyszczenia matrycy to slyszalem skrajne opinie. Ktos kiedys mi mowil ze to czyszczenie np w Nikonie D300 nic niedaje, gdyz brud spada do komory lustra i jest duza szansa ze wpadnie z powrotem na matryce.Ini z kolei sa z tego czyszczenia zadowoleni.Co do obiektywu Nikkor 50mm f/1.8 to moge powiedziec tylko bardzo dobre slowa. Wiele osob narzeka na jego plastikowa budowe, wydaje mi sie ze troche przesadzaja. Jest to bardzo solidny i dobry obiektyw. Robi genialne fotografie, ktore sa ostre az do bolu.Rozmycie tla to tez pierwsza klasa! Osobiscie go uzywam i jestem zachwycony. Tu masz link do fotografii wykonanej tym szklem http://www.dfv.pl/gallery/members/Szymo … Id=800987. Sigma 17 -70mm f/2.8-4.5 to dobry podstawowy zoom. Jakosc zdjec jest na przyzwoitym poziomie.Rozwaz tez kupno tego szkla zamiast Sigmy Nikkor AF-S DX 18-70 mm f/3.5-4.5 IF-ED jest tanie i jak na swoje cene bardzo dobre.Kosztuje okolo 1000zl i masz naped SWM wbudowany w obiektyw, co jest bardzo ciekawa sprawa. Jezeli zamierzasz robic portrety to rozwaz tez zakup zewnetrznej lampy blyskowej z jakim porzadnym dyfuzarem. Co do optyki, ktora bedziesz pozniej dokupywac to polecam Nikkor AF DC 105 mm f/2D. Jest to wyczynowe szklo do portretu z mozliwoscia regulacji rozmycia tla. Przydalo by sie tez jakies tele z zakresu 80-200mm lub 70-200mm o jak najlepszej jasnosci np f/2.8 w calym zakresie.

#5 2008-12-11 21:22:27

n0n3
Turysta

Hmmm... :)
Dobry pomysł z tą listą szkieł, nie pomyślałem o tym wcześniej...
Czyszczenie mogę przeboleć ^^

Tak, wiem decyzje muszę podjąć sam, ale chciałbym także wiedzieć co inni ludzie by wybrali na moim miejscu, ostatecznym czynnikiem który zdecyduje o wyborze pewnie będą obiektywy, gdy porównam cenowo i stwierdzę do którego aparatu na dzień dzisiejszy jest więcej szkieł które mi by odpowiadały.
(co do czytania testów to już mnie głowa od tego boli ^^')

Fakt, bardzo ładne rozmycia wychodzą :) Co do obiektywu to warto wybrać tego nikkora z napędem kosztem jasności obiektywu ?
Fakt, Nikkor AF DC 105 mm f/2D robi wrażenie, ale na razie zamierzam kupić lustro z kilkoma słabszymi szkłami, najpierw muszę się wieeele nauczyć :D, dopiero później można myśleć nad czymś profesjonalnym, prawda ? :)
O większych zakresach też myślałem, ale stwierdziłem że na razie się wstrzymam, nie ukrywam że przydałoby się ^^, poza tym tele z F2,8 w całym zakresie też nie jest tanie [wiem można coś ciemniejszego] :) Szkoda że nie moge przemnożyć przez siebie tej kwoty którą posiadam bo naprawdę bym miał w czym wybierać dopiero wtedy ^^

Co do czekania to i tak uważam że za wcześnie zaczynam się zastanawiać nad zakupem, ale lepiej tak niż wejść do marketu, kupić COŚ o czym się nic nie wie i poźniej żałować ...

PS. Fajnie, ze nie spotkałem takiej reakcji "ale to już było", "użyj szukajki", itp ;)

#6 2008-12-11 21:31:17

SzymonD200
Gawędziarz

Wedlug mnie nie ma co krzyczec o te ze pytasz o rzeczy kotre sie przwwijaly juz wiele razy.
gdybym to ja mial podjac decyzje o wyborze sprzetu to sadze ze wszedlbym w Nikona. Dlaczego? Poniewz jestem nikoniarzem i nie zaluje swojego wyboru. Firma ta robi super sprzet. Nikon ma bardzo bogata oferte szkiel i akcesoriow.Nawet szkla z dawnych lat sa kompatybilne z obecnymi korpusami.Widziale kiedys wspomniana Alfe podczas robienia zdjec i powiem ze zrobila na mnie zle wrazenie. Mialem odczucie ze jest to plastikowy korpus, ktory ledwo sie trzyma.Mowisz ze musisz sie wiele jeszcze nauczyc. Ale to nie powod by nie kupowac dobrego sprzetu. Kupisz teraz cos slabego a potem bedziesz stekal i jeczał ze to juz ci nie wystarczy. Lepiej od razu kupic porzadnie i miec spokoj. I co najwazniesze byc zadowolonym. Wedlug mnie dobrze jest jak mozliwosci sprzetowe przekraczaja umiejetnosci uzytkownika tego sprzetu.
Ps: a czy spojrzales na linka ktory tobie podalem do tej 50mm f/1.8?

Ostatnio edytowany przez SzymonD200 (2008-12-11 21:32:17)

#7 2008-12-11 21:49:13

n0n3
Turysta

Tak spojrzałem.
Napisałem z resztą że

...bardzo ładne rozmycia wychodzą

Faktycznie lepiej mieć jakiś zapas sprzętowy na później. Warto patrzeć też na to, że z biegiem czasu chyba posiądę jakieś tam umiejętności (większe lub mniejsze)... I też o Tym zapomniałem...

#8 2008-12-11 21:53:08

Jasiekchudy
Bywalec
Od: Kraków

Ja bym też brał Nikona chodźby dlatego ze ma więcej szkieł i jest bardziej popularny do sony. Nikon ma więcej serwisów w Polsce.

#9 2008-12-11 21:57:24

Piotr
Administrator
Od: Wrocław

Jasiekchudy napisał:

Nikon ma więcej serwisów w Polsce.

Zakładasz spędzanie czasu na odwiedzinach kolejnych serwisów?

"The negative is the score, and the print the performance."
                                                                           Ansel Adams

http://www.ewaipiotr.pl/
http://ewaipiotr.pl/sklep/

#10 2008-12-11 22:12:47

mac.serafin
Bywalec
Od: Bielsko-Biała
Serwis

To że coś jest popularne=wszyscy to muszą mieć? Ja bym się tym nie kierował. Ja bym kupił nikona no bo... ;))). Ale tak na serio. Znajomy na soniaka, ja mam nikona i szczerze różnic nie ma a nawet bym był bardziej przychylny do soniaka, bo z m42 ma stabliazje i pomiar światła a obiektywów wcale nie jest dużo mniej i mi bardziej leży w ręce.

Dwie puszki, kilka szkieł, lampa i prawdziwa legitymacja reporterska! :)

#11 2008-12-11 22:41:23

roccodaone
Gaduła
Od: Gdańsk

Jeśli zamierzasz dokupywać później lepsze obiektywy, to zdecydowanie wejdź w nikona. Z czasem kupisz coś z SWM i VR i to nawet w ludzkiej cenie. W sony może być różnie.

Jeśli miałbyś stanąć na tym co wybierzesz teraz (ale piszesz, że tak nie będzie) to sony, bo ma stabilizację. A to się często przydaje.

#12 2008-12-12 00:29:35

krzyskra0
Supergaduła
Od: B Y T O M :-)
Serwis

też jestem za D80 (chociaż ma matrycę z sony)- zdecydowanie lepiej wykonany no i chyba dużo przyjemniejszy w obsłudze- sony wydaje mi się zabawkowy- kiedy bawiłem się nim w saturnie to takk, jakbym sie bawił plastykową imitacją :-) nikon jest ok. i popieram szymona co do 50 mm 1,8 -  jest "mocny"- wczoraj mi spadł na podłogę z półtorej metra i na razie nie zauważyłem, żeby coś przestało działać :-)

Reklama

#13 2008-12-12 10:54:31

SzymonD200
Gawędziarz

Co do M42 powiem tak. W Nikonie dziala jak najbardziej pomiar swiatla. jedyny problem to ze trzeba dokupc specjalna przejsciowka, aby moc ostrzyc na nieskonczonosc.Takowa przyjsciowka kosztuje ponad 100zl. Jednak jak ktos ma fajne szkla M42 to warto w nia zainwestowac.

Ostatnio edytowany przez SzymonD200 (2008-12-12 13:42:26)

#14 2008-12-12 14:29:18

n0n3
Turysta

Rzecz w tym że wydatek 100 zł nie jest zbyt duży gdy porównamy go do ceny obiektywu ^^
M42 rozumiem to są starsze szkła, tak ?

Coraz bardziej przekonuje się do tego nikona :) Poza tym posiada on jeszcze dodatkowy wyświetlacz, jest cięższy (to dla mnie plus)....
Jakoś na dniach wybieram się do sklepu zobaczyć jak leżą mi w ręce podejrzewam że to mocno wpłynie na mój wybór.

Możecie sie wypowiedzieć co do wytrzymałości baterii w Nikonie ? O akumulatorze sony słyszałem same superlatywy, a o nikonowym, nic...

#15 2008-12-12 17:03:16

SzymonD200
Gawędziarz

W Nikonie D80 jest  akumulator Nikon EN-EL3e taki sam mam w moim D200 i nie narzekam. Niektorzy mowia ze jest slaby. Ja jednak tak nie sadze. Na jednym naladowaniu robie okolo 400 zdjec. To okolo znaczy ze moze to byc troche ponad te 400 lub ciut mniej gdy szastam energia na lewo i prawo. Pamietaj tylko ze jeden akumulator to malo, muszisz miec drugi naladowany w razie rozladowania pierwszego.
Tak M42 to starszy system mocowania szkiem na specjalny gwint to korpusu. Jak masz taki obiektyw to wkrecasz go w przejsciowke a ja przypinasz do aparatu.Do systemu Nikona przejsciowka ta specjalna soczewke. Soczewka ta pozwla ostrzyc na najdalsze odleglosci(na nieskoczonosc). Mowisz ze wielkosc aparatu to dla ciebie plus. Dokup sobie gripa do D80 to bedziesz jeszcze bardziej zadowolony. Z gripem poprawia sie komfort trzymania aparatu.Jak masz jeszcze jakies pytania , to pytaj smialo!

#16 2008-12-12 17:34:39

entasis
Turysta

Więc zgodnie z rozpoczętym wątkiem Yo!
Jak mogę się przyłączyć do tego głosowania, to stawiam na Nikona d80, który w tej chwili z obiektywem Nikkor 50 f/1,8 w FOTOJOKERZE kosztuje 2099zł i zastanowiłabym się na Twoim miejscu nad Tamronem 17-50 f/2,8 za jakieś 1300zł co daje ni mniej ni więcej 3399zł i zostaje Ci przysłowiowa złotówka. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez entasis (2008-12-12 17:36:08)

Błędy to droga do doskonałości. ;)
www.betlersfoto.pl

#17 2008-12-12 18:16:05

azaki
Gaduła
Od: zawsze w Poznaniu
Serwis

SzymonD200 napisał:

W Nikonie D80 jest  akumulator Nikon EN-EL3e taki sam mam w moim D200 i nie narzekam. Niektorzy mowia ze jest slaby. Ja jednak tak nie sadze. Na jednym naladowaniu robie okolo 400 zdjec!

Wiem, że D200 jest dosyć mocno prądożerny, ale np.mój D300 na jednym akumulatorze ( EN-EL3e ) robi jakieś 1200 zdjęć. Chyba, że przerywane są włączeniami i wyłączeniami to jakieś 700-800 fot.

Denique non omnes eadem mirantur amantque.

Szukającym finansowania polecam: Strefa Finansowania

#18 2008-12-12 22:46:56

krzyskra0
Supergaduła
Od: B Y T O M :-)
Serwis

ja D80 nie zrobiłem jeszcze nigdy więcej niż 400-500 zdjęć. nigdy nie uzywam lampy a każde właściwie zdjęcie sobie podglądam. na pocieszenie powiem tylko , że podobny akumulator w fuji s5pro pozwala mi na 200-250 zdjęć- to jest dopiero pożeracz pradu...

#19 2008-12-12 23:39:09

entasis
Turysta

Co do akumulatora to ja używam D80 od bardzo niedawna i ładowałam go dopiero dwa razy po ostatnim ładowaniu mam już klapniętych 380 fotek a wzkaźnik akumulatora ciągle full więc myślę, że pewnie jeszcze drugie tyle co najmniej pstryknie na tym cyklu fakt bez lampy błyskowej, używam sabinki. (hm... a może to z niej aparacik prądzik podkrada;-)).

Błędy to droga do doskonałości. ;)
www.betlersfoto.pl

#20 2008-12-13 12:15:07

n0n3
Turysta

Dzięki wszystkim za informacje, już chyba wiem wszystko czego chciałem się dowiedzieć.
Jestem zdecydowany na Nikona, ale i tak jeszcze się trochę zastanowię...
Pozdrawiam

#21 2008-12-13 12:51:25

SzymonD200
Gawędziarz

azaki napisał:

SzymonD200 napisał:

W Nikonie D80 jest  akumulator Nikon EN-EL3e taki sam mam w moim D200 i nie narzekam. Niektorzy mowia ze jest slaby. Ja jednak tak nie sadze. Na jednym naladowaniu robie okolo 400 zdjec!

Wiem, że D200 jest dosyć mocno prądożerny, ale np.mój D300 na jednym akumulatorze ( EN-EL3e ) robi jakieś 1200 zdjęć. Chyba, że przerywane są włączeniami i wyłączeniami to jakieś 700-800 fot.

Zgada sie w D300 mozna wykonac znacznie wiecej zdjec niz w przypadku D200.Ale i tak wydaje mi sie te 400 fotografii na jednym ladowaniu to i tak jest sporo. Mnie ten wynik zupelnie satysfakcjonuje.ozdrawiam

#22 2008-12-13 12:57:46

ceba25
Bywalec

Ja jestem w pełni zadowolony z D80 mam go jakieś 2 miesiące , kupiłem z obiektywem nikkor 50mm f1.8 , dokupiłem Tamrona 17-50 f2.8 , tydzień temu dołożyłem Nikkora85mm f1.8 oraz lampe SB 800 ... jeżeli chodzi o sam korpus to jak dla Mnie jest ok, co tu dużo mówić, żeby go wykorzystać w znacznym stopniu potrzeba czasu i czasu, więc uważam że zanim wycisne z niego prawie wszystko ( jesli to wogóle nastąpi ) to lepsze korpusy znacznie stanieją ...
Jak na początek naprawdę polecam...

#23 2008-12-17 11:17:55

jakubh
Bywalec

n0n3 napisał:

Sprawa wygląda następująco:
Posiadam tak 3000 - 3500 nie więcej

Zastanawiam

Jak masz 3500 PLN, to zakręć się dobrze po sklepach internetowych i w tej cenie kupisz Sony A700 z obiektywem 16-105.

Nikon D90 wygląda nie mniej apetycznie, ale takiego szkła w tej cenie z VR to z nim nie kupisz. Tyle że optycznym wyszło, że kiepsko w nim działa autofokus, więc trzeba ostrzyć ręcznie ;-)

#24 2008-12-17 12:43:36

Doman
Turysta

Zdecydowanie lepiej zrobisz kupujac zamiast tej Sigmy 17-70mm cos ze stalym swiatlem f/2.8 w calym przedziale. Czyli w podobnym zakresie cenowym to tylko Tamrona 17-50mm lub Sigme 18-50mm. Dodatkowo 20mm na drugim koncu to nie az tak wiele. Zawsze mozna przekadrowac na komputerze. A swiatla moze czasami zabraknac.

Canon 40D / Tamron 17-50mm / Canon 55-250mm IS / Canon 50mm f1.8

#25 2009-01-31 19:43:13

n0n3
Turysta

Co do korpusu to jednak mi sie pozmieniało wszystko i zacząłem się wachać pomiędzy Canonami 1000D/450D/400D i Pentaxem K200D.
Wybór padł na 400D (na końcu lutego kupuje i jestem pewny na to body w 100%)
Dokupię do niego jeszcze stałke 50mm 1,8
A, że lubię się zacząć wcześniej zastanawiać nad zakupami, latem zamierzam kupić Tamrona 28-70 F2.8 i do niego któregoś z tych obiektywów:
http://optyczne.pl/128.2-Test_obiektywu … 2.8_Di_LD_(IF)_MACRO_Zdj%EAcia_i_parametry.html
http://optyczne.pl/34.1-Test_obiektywu- … L_USM.html
http://optyczne.pl/52.1-Test_obiektywu- … S_USM.html

Wszystko dobrze przeszlo testy. Jednak istnieje kilka szczegółów nad którymi warto się zastanowić.
Lepiej kupić Tamrona F2,8 który ma problemy z AF, L'ke ze światłem 4 , czy może Canona z dłuższą ogniskową słabszym światłem ale za to ze stabilizacją, który podobnie jak tamron ma kłopoty z AF ? Wszystkie są podobne cenowo. Więc tym nie ma sie co sugerować...

Z jednej strony światło Tamrona daje do myślenia z drugiej szumy na 400D nie są takie duże żeby nie korzystać z wysokich iso, w przypadku braku światła. Proszę o kilka wskazówek, który wybrać.

A co do tematu, nie zakładam nowego bo nie ma sensu spamować forum :)
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez n0n3 (2009-01-31 19:45:45)

• Index
  •  » Sprzęt
  •  » Przeczytajcie a pozniej krzyczcie na mnie, ok ?

Stopka forum