#1 2008-02-11 14:46:01

artur_sth
Milczek

Lustrzanka dla początkujących

Planuje kupno lustrzanki. Póki co "bawie się" kompaktem Konika Minolta Z6, i jako początkujący foto-amator, w dodatku po przeczytaniu kilku opini, nie wiem co wybrać: sony A200 czy może Nikona D40x czy też D50??
Wydając te "pare" złotych chciałbym mieć już dobry aparat na którym "nauczę się fotografii" a przyszłości robić dobre zdjęcia. Proszę o rade.
Pozdrawiam !!

#2 2008-02-11 16:49:03

kuzak_Krzysztof_Kuza
Bywalec
Od: Busko-Zdrój

Re: Lustrzanka dla początkujących

Proponuję zakupić DFV i samemu poczytać. Mnóstwo tam opinii testów i wrażeń z "macania" sprzętu.
Na forum to z tego tylko może jakaś wojna wyniknąć. Nikoniarze z Canonierami a dodatkowo Pentaki, Soniaki i Olki.
Nie wkładaj kija w mrowisko. Znasz powiedzenie o pliszce i ogonku?
I na koniec takie moje powiedzonko:
Ja Ci dobrze radzę, rób jak chcesz.

Fotografowanie wciąga...
...jak łażenie po bagnach.

#3 2008-02-11 17:24:19

Piotr
Administrator
Od: Wrocław

artur_sth napisał:

Planuje kupno lustrzanki. Póki co "bawie się" kompaktem Konika Minolta Z6, i jako początkujący foto-amator, w dodatku po przeczytaniu kilku opini, nie wiem co wybrać: sony A200 czy może Nikona D40x czy też D50??
Wydając te "pare" złotych chciałbym mieć już dobry aparat na którym "nauczę się fotografii" a przyszłości robić dobre zdjęcia. Proszę o rade.
Pozdrawiam !!

Jeśli nie masz żadnych oczekiwań wobec sprzętu, tylko żeby był lepszy od kompakta, to każda lustrzanka spełnia Twoje wymagania. Zwróć tylko uwagę, że D50 to już dość leciwa konstrukcja, a D40x ma ograniczone możliwości współpracy ze znaczną częścią obiektywów Nikona.
I zwróć uwagę, że kupując lustrzankę dowolnej fimy wiążesz się z nią dość trwale. Późniejsza zmiana systemu to koszty. Oprócz więc tego, co chcesz kupić teraz, zrób listę akcesoriów, które kupisz za rok i zobacz jaki masz wybór w każdym z systemów. I polecam: www.dfv.pl/poradniki-jakkupowac.html?id=102
może też się przydać: www.dfv.pl/poradniki-jakkupowac.html?id=363

"The negative is the score, and the print the performance."
                                                                           Ansel Adams

http://www.ewaipiotr.pl/
http://ewaipiotr.pl/sklep/

#4 2008-03-02 15:25:41

dziobolek
Bywalec
Od: Dublin

Moi Drodzy!
Nie żebym prowokował jakieś wojny (wiem że świat jest pełny "systemowych Talibów"),
wyrażę tu jedynie swoją opinię i uzasadnię wybór - może komuś to pomoże.
Ja postawiłem na Olympusa i będę się trzymał zasady że najlepszym wyborem na rozpoczęcie przygody z lustrem jest właśnie Olympus.
Dlaczego??? Pisałem już o tym nie raz i nie dwa... ale zrobię to jeszcze raz:

-system 4/3 stworzony od podstaw na potrzeby fotografii cyfrowej.
Nie jest to dopasowywanie technologii cyfrowej do istniejącej już szklarni analogowej,
jak to ma miejsce w przypadku pozostałych producentów.
To rozwijający się system, stąd niewielka ilość szkieł na rynku, ale za to te które już są  - Zuiko Digital, Leica - są doskonałej jakości. Z Sigmą to różnie bywa bo z reguły są to szkiełka FF z przerobionym tylko bagnetem.
No i nie jest to znowu tak, że nie ma w czym wybierać.

-posiada polskie menu, co dla wielu osób ma spore znaczenie, w tym i dla mnie, choć znam angielski.

-pełna instrukcja obsługi w języku polskim dostępna za free na stronie Olympusa

-w dual kicie dostajesz dwa naprawdę świetnej jakości obiektywy, które pokrywają 99% potrzeb na starcie.
I nie myślisz czym tu niedrogo zastąpić marnego kita...

-E-seria posiada SSWF - ultrasoniczny odkurzacz matrycy, dla mnie super sprawa,
jeśli ktoś sądzi ze to zbędny bajer, to niech sobie poczyta o problemach z czyszczeniem matrycy ("wyśmiewają" to tylko "Systemowi Talibowie", reszta po prostu zazdrości).
Tu można o tym zapomnieć - problem nie istnieje.

-świetnej jakości szkła - począwszy od kitowych - i ceny na wszystkich "półkach" bardziej ludzkie jak dla mnie niż u konkurencji.

-dostajesz 2 lata pełnej gwarancji i świetny serwis  .

Olympus E-seria:

-E-1, E-330 - klasyka w dobrym tego słowa znaczeniu. Nic dodać, nic ująć.
-E-300 budżetowa lustrzanka – niewiele wiem na jej temat,
Nieco nowsze bardzo dobre i tanie w tej chwili (choć nie wiem jak z dostępnością)
-E-400 najmniejsza i najlżejsza lustrzanka na świecie (co mi osobiście niesamowicie pasi  ), 10Mpx
-E-500 8Mpx, starszy brat E-400 wiekowo (ponad rok, bodajże) wiec i technologicznie, za to troszkę większy i ma gripa przez co wygodniejszy dla osób o większych rączkach

NOWOŚCI na rynku i też z odpowiednią ceną z tego tytułu:
-E-410 10Mpx, LiveView, inna matryca
-E-510 10 Mpx, wielkośćidentyczna jak E410+grip, LiveView, inna matryca,
IS - image stabilizer lub antiszejk jak kto woli,
bardzo duży PLUS bo masz stabilizację z KAŻDYM podpiętym obiektywem.
A teraz porównaj ceny szkiełek ze stabilizacją...
-E-3 Hmm, jak dla mnie miodzio –  doskonały sprzęt klasy semi-pro

Wielu cię może przekonywać do jedynego ( w ich mniemaniu, oczywiście) słusznego systemu.
Nota bene wyboru musisz dokonać sam. Z opinii wyłuskuj potrzebne ci info, dokonaj porównania wszelkich za i przeciw, potem idź do sklepu i pomacaj sprzęt, zobacz co ci do reki przypasi, zastanów się na czym ci zależy a co ci nie jest niezbędne... i wybieraj.

Ja posiadam E-400 (410 za drogi i za mało wnosi jak dla mnie za te pieniążki) i jestem bardzo zadowolony z wyboru, ale nie myśl że dlatego cię przekonuje do Olka.
Gdybym miał teraz dokonać wyboru raz jeszcze, wierz mi byłby ten sam.
Może za jakiś czas E-3, jeśli ceny spadną do przyzwoitego poziomu.
Na początku miałem podobne dylematy z wyborem gdyż moim marzeniem był D-80.
Ale E-400 zachwycił mnie wielkością - aż się chce go zabrać ze sobą przy każdej okazji,
co też czynię z nieukrywaną przyjemnością,
a wielu mych znajomych jest zaskoczonych że to lustrzanka  .

Że tyko 3-punktowy autofokus???
Ja osobiście wyłączam dwa skrajne punkty i ostrzę centralnym.
Może i nie potrafię z nich korzystać - trudno, ale wkurzało mnie kiedy ostrzył nie tam gdzie chciałem :evil: .
Pal licho, kiedy masz czas by poprawić, ale przeważnie w życiu drugiej szansy nie ma :razz: .
Więc luz z tymi 49-ma punktami.

Jeszcze jedna dość ważna konkluzja.
Zerkając na ceny aparatów w zestawach watro pamiętać o tym, że często to dopiero początek wydatków.
I należy też zerknąć w stronę wyposażenia opcjonalnego - obiektywy, lampy, baterie itp., itd.
I tu często, gęsto ludzie są zdziwieni PO zakupie body, że za dobre obiektywy do tegoż sprzętu muszą słono zapłacić,
nie wspominając o bardzo dobrych. 

No cóż, mądry Polak PO szkodzie.
Ale cóż mają zrobić - zachwalają pod niebiosa to co mają.

Taaak, taaak, możecie myśleć że jak każda myszka, swój ogonek chwalę…
Podkreślam że był to mój wybór po analizie jakościowo/cenowej kilku systemów.

Że nie jest to sprzęt FF... i co z tego???
Jak dla mnie wystarcza, robi świetne fotki, no i ta cena...

Pozdrawiam i życzę udanych zakupów.

"Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

#5 2008-03-02 17:48:25

sewo
Gaduła

Podziwiam optymizm i wiarę w system. Brat ma E-3, ja Sony Alfa 700, poprzednio Minoltę, ale w naszych rodzinnych sporach zawsze wypłynie temat, czy system 4/3 nie jst ślepą uliczką.
Przecież wszystko zmierza do Full Frame. Już teraz największym problemem Olków są szumy. A wraz ze wzrostem rozdzielczości matryc będzie jeszcze gorzej .... Koniec końców i Alfa 700, posiadająca większą matrycę ma przy wyższych czułościach pewne problemy z szumem. Może nie mam racji, ale chętnie przeczytam kontrargumenty. Co do głównego tematu to myślę, że na podstawowym poziomie wszystkie lustrzanki są dobre, ja osobiście gdybym nie miał Minolty a teraz Sony, popatrzyłbym na Pentaxa. Niszowi producenci zawsze mają coś na plus.

Alfa 700, Zeiss 16-80 ZA, Sony 85 2,8, Sigma 30 1,8
Less is more, Ludwig Mies van der Rohe
Ostrość to drobnomieszczański koncept, Henri Cartier-Bresson
Unikanie pionów zubaża fotografię. Ewa Prus

#6 2008-03-02 21:34:44

Piotr
Administrator
Od: Wrocław

dziobolek napisał:

Ja postawiłem na Olympusa i będę się trzymał zasady że najlepszym wyborem na rozpoczęcie przygody z lustrem jest właśnie Olympus.

Ba, żeby to było takie proste, to już dawno mielibyśmy jeden najlepszy dla wszystkich aparat, jeden rozmiar butów i czarnego Forda T.

-system 4/3 stworzony od podstaw na potrzeby fotografii cyfrowej.
Nie jest to dopasowywanie technologii cyfrowej do istniejącej już szklarni analogowej,
jak to ma miejsce w przypadku pozostałych producentów.

To jest hasło reklamowe Olympusa, którego prawdziwość trudno udowodnić :) Tzn. owszem, na krótkich ogniskowych obiektywy niezaprojektowane pod cyfrę mają problemy z ostrością po brzegach, ale: 1) są telecentryczne szerokie i ultraszerokie obiektywy zaprojektowane pod cyfrę, od dłuższego czasu dostępne dla innych systemów. 2) problem telecentryczności nie istnieje przy dłuższych ogniskowych, więc "analogowe" teleobiektywy są równie dobre na cyfrowych korpusach, jak były wcześniej.

To rozwijający się system, stąd niewielka ilość szkieł na rynku, ale za to te które już są  - Zuiko Digital, Leica - są doskonałej jakości.

Powiedziałbym, że to system z olbrzymią liczbą dziur w ofercie osprzętu. Bardzo wyraźnie to widać w ofercie obiektywów stałoogniskowych. Drugi problem z systemem 4/3 jest taki, że jego twórcy uwierzyli, że podbiją rynek profi i w efekcie na początku pojawiały się bardzo dobre, ale koszmarnie drogie szkła dla zawodowców. Oferta dla amatorów mniej lub bardziej zaawansowanych dopiero teraz zaczyna się pojawiać.

-w dual kicie dostajesz dwa naprawdę świetnej jakości obiektywy, które pokrywają 99% potrzeb na starcie.

Faktem jest, że to jest największa IMO zaleta Olympusa - podstawowy aparat z dwoma obiektywami pokrywającymi zakres lubiany przez amatorów w rozsądnej cenie.

-E-seria posiada SSWF - ultrasoniczny odkurzacz matrycy, dla mnie super sprawa,

Właściwie to należałoby napisać: Olympus jako pierwszy miał odkurzacz matrycy. Teraz to wszyscy to mają. Olympus miał też pierwszy Live View w lustrzankach. Teraz... :)

-świetnej jakości szkła - począwszy od kitowych - i ceny na wszystkich "półkach" bardziej ludzkie jak dla mnie niż u konkurencji.

Masz na myśli takie świetne obiektywy, jak Olympus Zuiko Digital ED 150 f/2.0 (odpowiednik 300 mm o jasności f/2), Olympus Zuiko Digital ED 90-250 f/2.8 (na pełnej klatce to byłoby 180-500 o stałym świetle f/2.8) czy Olympus Zuiko Digital ED 300 f/2.8? Cieszy mnie, że ich cena jest dla Ciebie przystępna ;)

Że nie jest to sprzęt FF... i co z tego???

No, trochę jednak z tego wynika :) A najwięcej wynika z tego, że 4/3 jako jedyny nie może stosować większych matryc. Taki np. Pentax też na razie nie ma pełnoklatkowego aparatu, ale obiektywy tego systemu i bagnet nie stanowią bariery, żeby taki korpus opracować.
Nawiasem mówiąc, mimo całej szumnej retoryki Olympus raczej zdaje sobie sprawę ze ślepego zaułka, w którym się znalazł. Może ktoś pamięta, że E-1 był prowadzany jako korpus _profesjonalny_ mający konkurować z topowymi Canonami i Nikonami. Teraz E-3 jest wprowadzany jako korpus semi profi i ma rywalizować z Canonem 40D i Nikonem D300. Ktoś chyba tu spuścił z tonu.

Któraś z lustrzanek Olympusa w zestawie dual kit to bardzo fajna propozycja dla osób, które mają pełną świadomość, że nie będą rozbudowywały systemu i ten korpus, który kupują, to jest ostateczny i docelowy. Gorzej, jeśli ktoś chce iść wyżej. Wyżej jest od niedawna E-3 i... nic. Dla porównania Canon powyżej półki amatorskiej ma 40D, ciut wyżej pełnoklatkowy 5D, jeszcze wyżej sportowo-reporterski 1D, a jak ktoś potrzebuje większych rozdzielczości, to 1Ds.
Podobne problemy będą przy kompletowaniu specyficznej optyki. Super, że mamy superjasne supertele za superpieniądze, ale kto kupuje tego typu szkła? Za to np. portretówki 85/1.8 czy tanie standardy 50/1.8 są dość popularne w innych systemach. W 4/3 z tym krucho.

"The negative is the score, and the print the performance."
                                                                           Ansel Adams

http://www.ewaipiotr.pl/
http://ewaipiotr.pl/sklep/

#7 2008-03-03 06:23:24

mike
Bywalec

Mój Drogi!

Wybacz, że i ja się trochę będę czepiał, ale sam to sprowokowałeś swoim jednoznacznie proolympusowskim wystąpieniem ;-)

Zgadzam się z tym, co napisał Piotr, od siebie dodam jeszcze jedną bardzo ważną moim zdaniem rzecz

dziobolek napisał:

To rozwijający się system, stąd niewielka ilość szkieł na rynku, ale za to te które już są  - Zuiko Digital, Leica - są doskonałej jakości. Z Sigmą to różnie bywa bo z reguły są to szkiełka FF z przerobionym tylko bagnetem.

Problem polega na tym, że Olympus ma na razie bardzo mało obiektywów z napędem ultradźwiękowym (w przypadku tej firmy oznaczanych jako SSW, jeśli mię pamięć nie myli). Canon i Nikon mają tego od groma, i to nie tylko wśród modeli za kilka tysięcy złotych - można kupić coś dobrego już za kilkaset. Ponieważ ja wykonuję sporo zdjęć normalnie po ludzku życiowych, dokumentujących życie, szybki autofokus jest niezbędny. Pamiętam,  że Olympus chwalił się, że E-3 ma najszybszy autofokus na świecie i później testujący odnosili się do tego, że może owszem, jest szybki, ale tylko z podpiętym obiektywem SSW. A tych obiektywów w ofercie Olympusa jest aktualnie bodaj 3 (z czego na rynku obecnie ile? 1? 2?).

#8 2008-03-03 06:31:11

mike
Bywalec

artur_sth napisał:

Pozdrawiam !!

Sprawa jest prosta i trudna zarazem. Prosta, bo wszystkie nowe amatorskie lustrzanki cyfrowe oferują tyle możliwości i tak dobrą jakość zdjęć, że choćbyś uczył się tej fotografii i uczył jak rok cały długi i szeroki, wszystkich pewnie nie wykorzystasz. Pod tym względem najlepiej wybrać się do sklepu umożliwiającego "pomacanie" (może nie dla idiotów?) i zobaczyć, co lepiej leży w ręce i przy oku. Zwłaszcza wizjer się tu liczy.

Trudna, bo tak jak napisał Piotr, to wybór nie tyle aparatu, co systemu. Ja jak kupowałem lustrzankę, to mówiłem sobie, że mnie to nie obchodzi, bo mnie nie stać na nic poza korpusem i jednym czy dwoma obiektywami. No i cóż, forsy mi jakoś nie przybyło za bardzo od tego czasu, ale sprzętu (obiektywy, lampa itd) już owszem... Najłatwiej, jeśli masz znajomych, którzy mają już lustrzankę, trochę sprzętu i są na tyle dobrymi znajomymi, że czasem mogą coś pożyczyć. Ja tak się wymieniam z kolegą, w sumie razem mamy dwie lampy (co się przydaje zaskakująco często) i 7 czy 8 obiektywów, więc jest się czym pobawić.

#9 2008-03-03 10:16:14

k_rtoip
Turysta

Zaden system nie jest idealny, każdy ma swoje wady i zalety.
Sam też wybrałem po długich macankach  4/3 i fotografuje e1 i e3. Te aparaty znam dobrze i cos moge powiedziec o jednym i drugim. Jak zauważyli przedmówcy - Olympus miał ambicje na profi i to przełożyło się na solidną i wygodną konstrukcję, szczelność i niezawodność sprzętu. Koledzy z tzw. konkurencji lubują sie w słowie "pancerność" ;)  Zakres ogniskowych dla amatora i zaawansowanego amatora jest wystarczający i nie rozumiem bicia piany na ten temat, każdy coś dla siebie znajdzie i w cenie i jakości - http://www2.olympus.pl/consumer/dslr_6756.htm  nie wspominając o innych obiektywach np. Panasonica:
http://www.optyczne.pl//115.1-Test_obie … stęp.html

Co do szybkosci AF w e3 jest dla mnie zadowalajaco szybki a mam "starsze" szkło ZD 14-54mm. Po przesiadce na e3 dostało takiego kopa, ze chodzi prawie tak szybko jak ZD 12-60 mm SWD.

Zadaj sobie pytanie autorze do czego Ci potrzebna lustrzanka i jak zamierzasz początkowo rozwijac się?  W kierunku macro? portretu? krajobrazu? Podstawowe obiektywy o ktorych wspomniał dziobolek na poczatek zupelnie wystarczą.  Kiedys zartowalismy sobie, ze 4/3 od początku mają Full Frame, wszak obraz pokrywał całą matrycę ;)
Komu FF jest potrzebne? Zawodowcom i owszem ..

Ścieżka, którą wybrał Canon, daje tej firmie przewagę na krótką metę, ponieważ wielu fotografów potrzebuje albo wydaje im się, że potrzebują "pełnoklatkowych" matryc (wielkości klatki małego obrazka), żeby mogli korzystać z obiektywów do formatu 35 mm. Ja takich nie mam więc problem mnie nie dotyczy. Canon ma dziś w swoich lustrzankach cyfrowych trzy formaty matryc. Czujniki APS-C w 300D i 20D (najmniejszy format) pozornie "wydłużają" ogniskową szkieł do małego obrazka o połowę i stosuje się przy nich "mnożnik ogniskowej" x 1,5. Ale modele 1Ds i 1Ds Mark II mają matrycę "pełnoklatkową" (czyli wielkości klatki 35 mm), która daje takie samo pole widzenia, jak aparaty małoobrazkowe. Pomiędzy tymi formatami jest jeszcze sensor pośredni - ten, który pracuje w modelach 1D i 1D Mark II, i który ma wielkość 19 x 28 mm, dając "mnożnik ogniskowej" x 1,3. Czyli że to samo szkło 50 mm podpięte do 1Ds daje "normalne" pole widzenia, odpowiada dłuższemu standardowi 65 mm na 1D Mark II, a po założeniu do 20D zapewni obraz krótkiego tele (odpowiednik 75 mm w małym obrazku).

Nikon, wypuszczając na rynek profesjonalny model D2X, pociągnął dalej matrycę wielkości klatki APS i mnożnikowi ogniskowej x 1,5. Cyfrowy "format" tej firmy jest jednorodny od najniższego modelu D70 po D2X i D2H. Nikon zaczął też po cichutku tworzyć całą linię obiektywów DX przeznaczonych wyłącznie do cyfrówek. Dopiero w D3 wszedł w FX czyli tzw. Full Frame.

Każdy ma inną filozowię na sukces ..;)
Ty masz wybrac aparat, z którego bedziesz zadowolony, który dobrze sie trzyma Twojej dłoni, ma leżeć jak przyklejony !!!  Kiedys tak przykleiła sie do mojej e1 ;)

Szkło - w kazdym systemie cos dla siebie znajdziesz, myslę, że powinieneś obserwować ceny, mieć dobry uniwersalny jak np. mój 14-54 a reszte dokupić pod kątem potrzeb.

Piotr dobrze pisał, że "każdy" już ma SSWF (czyszczenie matrycy) ale czy tak skuteczne jak u Olympusa?
Przemierzyłem wiele szlaków, piasek, kurz, wilgoć, deszcz, snieg, mróz - to byli moi nieodłączni towarzysze, moj e1 nigdy mnie nie zawiódł, matryca nigdy nie była "zakurzona" w akcji. To i inne powody dające radość fotografowania czynią mnie szczęśliwym pasjonatem ;) czego i Wam życzę ..

P.S. Stare powiedzenie mówi, ze to człowiek robi zdjęcia a nie aparat, dodałbym , że człowiek i jego szkło, body zawsze sobie zmienisz na nowsze więc na szkle skup uwagę ;)
Możesz na początek kupić nawet taniutko używane body by sie "uczyć" lustra a potem ..wiadomo

Ostatnio edytowany przez k_rtoip (2008-03-03 11:13:37)

Wszys­tko po­win­no być tak pros­te, jak to tyl­ko możli­we, ale nie pros­tsze.  Albert Einstein

#10 2008-03-03 11:48:04

Mystik
Paplacz
Od: dam
Serwis

najlepiej to jest znalezc kogos kto posiada np nikona d40 canona 400d pentaxa k10d itd i sprawdzic jak to lezy nam w rece. nie kazdemu potrzebny jest super hiper atomowo soniczny naped naped w obiektywie. niektorzy leca na całkiem manualnych ustawieniach i to im wystarcza i takiej osobie polecimy zenita 12xp. z kolei nie polecimy canona 5d czy nikona d300 bo po co? System po polsku wg mnie jest gorszy niz po angielsku. (nie mam pojecia za duzo o angielskim ale dziwnie to wszystko wyglada po polsku i wole standardowe teksty). trzeba tez patrzec pod wzgledem czy bedziemy chcieli "rozwijac" nasz aparat (wtedy najlepiej patrzec na nikona czy canona)
no i najlepiej przetestowac samemu sprzet. pogadac ze znajomym sprawdzic w sklepie jak lezy w dłoni (bo po co nam aparat o swietnych własciwosciach kiedy trzymanie bedzie sprawiało katorge) poszukac jakis promocji w sklepie albo typu cashback. i nie słuchac sprzedawcow w mediamarkt

"Nic nie jest pewne, tylko to wiem na pewno"

Film i Fotografia ślubna

#11 2008-03-03 14:13:22

k_rtoip
Turysta

sewo napisał:

Podziwiam optymizm i wiarę w system. Brat ma E-3, ja Sony Alfa 700, poprzednio Minoltę, ale w naszych rodzinnych sporach zawsze wypłynie temat, czy system 4/3 nie jst ślepą uliczką.
Przecież wszystko zmierza do Full Frame. Już teraz największym problemem Olków są szumy. A wraz ze wzrostem rozdzielczości matryc będzie jeszcze gorzej .... Koniec końców i Alfa 700, posiadająca większą matrycę ma przy wyższych czułościach pewne problemy z szumem. Może nie mam racji, ale chętnie przeczytam kontrargumenty. Co do głównego tematu to myślę, że na podstawowym poziomie wszystkie lustrzanki są dobre, ja osobiście gdybym nie miał Minolty a teraz Sony, popatrzyłbym na Pentaxa. Niszowi producenci zawsze mają coś na plus.

Szumy powiadasz? hm, e3 znacznie poprawił tutaj kondycje, oczywiscie daleko mu do przodowników typu Nikon D3 czy topowy Canon ale to inne półki, inne ceny!!!!!!  Diabeł zawsze tkwi w szczegółach ;)  Dziadek e1 na iso 100 wymiatał wielu konkurentów, jego rawy do dzis budzą moje zdumienie i fascynacje ..
Z testu Sony 700 slyszalem, ze ma brzydkie plackowate szumy ale wierzę, że kontynuatorzy ideii Minolty postarają się coś z tym zrobić i bedzie pieknie i czysto...
Pentax jest na pewno interesujacy, nawet bardzo ...

Wiele osob robi piekne zdjecia starymi dobrymi szklami w analogach ... skannery do negatywow wyciagaja znacznie wiecej niz nawet fullframki ..;)  tu nawet nie ma co porównywac ..wystarczy popatrzec...

http://plfoto.com/3268/autor.html         http://plfoto.com/135281/autor.html
http://plfoto.com/52062/autor.html       http://plfoto.com/12535/autor.html

Jesli mój system wejdzie w slepy zaułek - w co nie wierzę - to wiem dokąd pójść dalej ...;)

Ostatnio edytowany przez k_rtoip (2008-03-03 14:19:55)

Wszys­tko po­win­no być tak pros­te, jak to tyl­ko możli­we, ale nie pros­tsze.  Albert Einstein

#12 2008-03-03 18:05:55

Mystik
Paplacz
Serwis

prpopnuje nie dyskutowac tylko radzic :) i nie oceniac wypowedzi poprzedniktow bo przejdziemy do konfliktow typu "co jest lepsze canon czy nikon" :P

A do kazdego taniego modelu mozna sie przyzwyczaic i dobrze bedzie sie zdjecia robic.

Film i Fotografia ślubna

Reklama

#13 2008-03-03 20:36:37

plrang
Turysta
Od: Warszawa
Serwis

jak nie lubisz nadmiaru szumow kup Canon, jak nie wiesz co to szum, dowiesz sie gdy pouzywasz inne
;)

Foto stocki: Jak i gdzie można sprzedać zdjęcia?

#14 2008-03-04 14:35:33

Slowhand
Turysta

witaj.
Jestem amatorem i jako amator - poradze.

jesli zamierzasz po prostu robic zdjecia, to bedzie twoje hobby, rozrywka... nie bedziesz (lub nie bedziesz mogl) spedzac  po x godzin na obrobce zdjec itp. Czyli chcesz poczuc roznice miedzy kompaktem a lustrem... to nie mecz sie z wyborem...

Odpowiedz sobie na pytanie, ile mozez wydac. Zobacz jaki sprzet wchodzi w gre. pojdz do sklepow - zobacz co Ci sie podoba na pierwszy rzut oka. Wroc do domu - poczytaj o tych aparatch i ... po prostu wybierz.

Ja mialem dosc duzy epizor z aparatami analogowymi w czasach liceum. Pozniej nic... a jakis rok temu kupilem lustrzanke, gdyz irytowal mnie szum i brak glebi ostrosci w kompakcie minolta  Z3.

Interesowalo mnie: niskie szumy, niska cena. Wybralem Nikon D40, gdyz byla okazja kupna za 1400zl  (rok temu!)
Jakie odczucia? bardzo przyjemny aparat. Do zastosowac amatorkich, jak znalazl.
Czego mi dzis brakuje?
- wiekszej kompatybilnosci z obiektywami M42 - czyli jest brak pomiaru swiatla, nie ma potwierdzenia zlapania ostrosci (to chyba jest w canonach)
- po co mi M42 ? - dla jasnego obiektywu do ujec portretowych, z mala glebia ostrosci
- czy sobie poradzilem?  - tak. Ale dla wielu brak pomiaru swiatla mize byc upierdliwe.
- tanszych szkiel
- stabilizacji (mozliwa tylko w obiektywach, a te sa dosc drogie jak dla amatora)

Co bym wybral dzis? - chyba Pentaxa
za wiekszy wybor tanszych szkiel
stabilizacje na matrycy

pozdrawiam
Jan
www.mejling.pl

Ostatnio edytowany przez Slowhand (2008-03-05 11:47:54)

#15 2008-03-04 15:21:07

anpkw
Turysta

Witaj musisz wiedzieć co chcesz robić i pod tym kontem dobrac sprzęt .Pracowałem na olympusie sprzęt nie jest zły ale z czasem zaczyna rakować pewnych funkcji.Przesiadłem się na pentaxa k10 i to jest to.Masz do wybory k10,k100s,k200 dużym plusem tego systemu sa tanie obiektywy i szeroki ich wybór.Jeśli miał bym Ci polecić to pentax .Najlepiej wejdz do sklepy zobacz każdy zadecyduj. Aparaty pentax mają stabilizację i system czyszczenia matrycy to również duży plus

#16 2008-03-05 00:42:29

sewo
Gaduła

k_rtoip napisał:

Jesli mój system wejdzie w slepy zaułek - w co nie wierzę - to wiem dokąd pójść dalej ...;)

Rtoip, problem polega na tym, że system 4/3 w ślepym zaułku już jest (:-O) a E-3 jest jego ostatnim wykrzykiem. Ale nie martw się, Sony myśli o Tobie, jak zobaczysz Alfę 900 ........... Tylko tych szkieł będzie szkoda.
Poważnie mówiąc widzę, że wyłania się zwycięzca naszych rad i zaleceń dla początkującego kolegi, a jest nim dość nieoczekiwanie Pentax!!!

Alfa 700, Zeiss 16-80 ZA, Sony 85 2,8, Sigma 30 1,8
Less is more, Ludwig Mies van der Rohe
Ostrość to drobnomieszczański koncept, Henri Cartier-Bresson
Unikanie pionów zubaża fotografię. Ewa Prus

#17 2008-03-05 10:59:18

smis
Milczek

Mam zamiar kupić  lustro i szczerze mówiąc mój typ to Pentax k 100 d super . Ma stabilizację , "odkurzacz " matrycy , świetnie (przynajmniej dla mnie ) trzyma się w dłoni  . Po założeniu adaptera pasują  obiektywy 42x1 a zostało mi ich  kilka po Zenicie . Matryca 6mil  a nie 10 , fakt  ale bilbordów robić nie będę . Zasilanie 4 x R6 a nie dedykowany akumulator moim zdaniem to też plus . A i jeszcze bagnet w kitowych obiektywach jest metalowy a nie plastikowy to chyba też o czymś świadczy . Po przeczytaniu tych postów jeszcze bardziej utwierdziłem się w swoim wyborze . Myślę że dla takiego amatora jak ja to ten sprzęt będzie OK . Artur_sth Tobie życzę trafnego wyboru bo sam wiem że nie jest on łatwy . Na koniec moje powiedzonko "każdego słuchaj ale swój rozum miej " ;)

#18 2008-03-07 00:16:54

witex29
Turysta

drogi mike'u system sswf nie znajduje sie w obiektywach lecz w aparacie i słuzy do czuszczenia matrycy z kurzu.
Pozdrawiam:)

#19 2008-03-07 13:37:52

Mystik
Paplacz
Serwis

witex29 napisał:

drogi mike'u system sswf nie znajduje sie w obiektywach lecz w aparacie i słuzy do czuszczenia matrycy z kurzu.
Pozdrawiam:)

ej... :P bo sie wojna zacznie. mamy polecic sprzet a nie kocic sie co do czego słuzy. :)

Film i Fotografia ślubna

#20 2008-03-24 20:12:28

Przem@S
Milczek

Ja tez mam pytanie bo chce kupic pierwsza lustrzanke cyfrowa i zastanawiam sie nad Canonem EOS 450D  czy to dobry wybor czy moze cos innego, cena do 2500

#21 2008-03-25 00:31:54

Mystik
Paplacz
Serwis

Przejzyj tematy... wybor zalezy od tego co Ci lezy... dla jednego dobry dla innego cienki. musisz wiedziec czego chcesz... do czego Ci potrzebne... chcesz dalej inwestowac w sprzet itd... odpowiedz na tego typu pytania... a wczesniej sam ocen w jakims sklepie

Film i Fotografia ślubna

#22 2008-03-25 09:14:27

Urwis
Milczek

Jako fotoamator, posiadacz Nikona D40 mogę powiedzieć tak:
- do zakupu Nikona przekonało mnie czytelne menu, małe gabaryty i cena
- nie robiłem jakiegoś szczegółowego rozeznania w kwesti lustrzanek, poprostu chciałem mieć lustrzankę, ponieważ fotografią zacząłem się interesować coraz bardziej
- dzisiaj oprócz wielu zalet D40, wyraźnie dostrzegam 2 podstawowe jego wady: brak autobracketingu oraz brak wbudowanego napędu do AF (ograniczona gama obiektywów)
Są to dla mnie na tyle istotne wady, że zamierzam kupić D80 (body już kosztuje 2250zł).
To wszytkie moje uwagi. Wszystkim, którzy się zastanawiają nad kupnem lustrzanki mogę poradzić, żeby się nie zastanawiali tylko kupowali i robili zdjęcia, bo o to przede wszystkim chodzi!

Stopka forum