• Index
  •  » Inne
  •  » Sprzedaz zdjec do agencji fotograficznej

#1 2010-03-16 14:29:26

kurdeniewiemco
Turysta

Sprzedaz zdjec do agencji fotograficznej

Witam!
Jestem na etapie oczekiwania na ogolny zarys umowy w sprawie kupna moich zdjec przez pewna agencje...
Jestem zielony w tych sprawach, czy moglby mi ktos z Was przyblizyc troche sprawe, tzn. jakie ceny sa na rynku, jakie zasady sprzedazy zdjec, zeby nie dac sie "w konia zrobic" ale zeby tez nie wyskoczyc z jakas zaporowa cena...
Szefowa agencji po zobaczeniu prewek byla zadowolona bardzo wiec to moze oznaka zeby cenki byly wyzsze;>
Moze sa jakies sztywne cenniki jakich sie trzeba trrzymac??

Prosze Was, bardziej doswiadczonych, o jakies porady.
z gory dzieki!

Ostatnio edytowany przez kurdeniewiemco (2010-03-16 14:31:18)

#2 2010-03-16 14:34:26

Mystik
Paplacz
Od: dam
Serwis

Re: Sprzedaz zdjec do agencji fotograficznej

a ceny są bardzo różne.
np zalezy od nakładu pisma w którym się ukażą.
w łódzkich gazetach zarabia się koło 3 zł za zdjęcie w gazecie. ;)

Więc jakie zdjęcia planujesz sprzedać i do jakich celów. a wtedy będzie można zastanawiać się nad cenami. ;) inna jest kwota za Dode z Nergalem a inna za posła Ziobre a jeszcze inna za zdjęcie roweru które trafi do ksiązki

"Nic nie jest pewne, tylko to wiem na pewno"

Film i Fotografia ślubna

#3 2010-03-16 14:42:48

kurdeniewiemco
Turysta

dzieki za odpowiedz.
foty mialyby isc do podrecznikow, albumow, kalendarzy, magazynow o zwierzetach, encyklopedi.
Zdjecia oczywisice dziekiej przyrody, od portretow mieszkancow lasu po krajobrazy i makro.

a jesli juz dojdzie do jakiejs sprzedazy to jaka mam pewnosc ze np. zdjecie zostalo sprzedane 10 razy, a agencja mowi mi ze 5 i placi za te 5...chcialbym sie utrzec od takich sytuacji :P

#4 2010-03-16 15:40:32

Piotr
Administrator
Od: Wrocław

Cena zdjęcia dzisiaj wynosi od 1 zł do kilku tysięcy dolarów, ze zdecydowaną przewagą statystyczną w okolicy 1 zł (lub optymistyczniej - 1 dolar). Nie sądzę, żebyś miał możliwość wyboru formy umowy, raczej dostaniesz umowę przygotowaną przez wydawnictwo, która prawdopodobnie będzie zawierała przekazanie praw majątkowych wydawnictwu do wszelkich ich publikacji. Negocjować możesz cenę za owo przekazanie, ze świadomością, że wydawnictwo będzie mogło wykorzystywać te zdjęcia po wsze czasy w dowolnym nakładzie. Jeśli chodzi o umowę, to możesz zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
- żeby przekazać niewyłączne prawa majątkowe - to da Ci możliwość sprzedaży tych samych zdjęć jeszcze kiedyś komu innemu.
- żeby wykluczyć możliwość odsprzedaży przez wydawnictwo zdjęć innym podmiotom.
Jeśli takie zapisy w umowie będą, to już sam musisz sprawdzić, na ile możesz wynegocjować ich usunięcie.

"The negative is the score, and the print the performance."
                                                                           Ansel Adams

http://www.ewaipiotr.pl/
http://ewaipiotr.pl/sklep/

#5 2010-03-16 16:30:49

kurdeniewiemco
Turysta

Piotr - dzieki za info.
wiec narazie czekam na umowe, potem ja przestudiuje, wrazie jakis watpliwosci poprosze o kolejne rady ;)
Dzieki!

#6 2010-04-12 21:33:15

kurdeniewiemco
Turysta

zacytuje fragment umowy:

" Autor oświadcza, iż przenosi na rzecz Agencji wyłączne prawo do :
dystrybucji w/w zdjęć a w szczególności prawo do reprodukowania w prasie Polskiej i zagranicznej, a także w internecie , oraz na szczególnych warunkach udostępnienia ich do reklam, produkcji materiałow reklamowych, pocztówek, kalendarzy a także użycia na przedmiotach użytkowych
prawo do wprowadzenia utworów do pamięci komputera;
prawo do przeróbki albo adaptacji części lub całości każdego utworu (kadrowanie);
prawo do reprodukowania i wprowadzania części lub całości utworu na wszelkie nośniki"

to z tym przeniesieniem wylacznego prawa i wymienione rzeczy to znaczy ze jak podejme wspolprace z jeszcze inna agencja to oni juz nie beda mogli tego robic bo na ta pierwsza przenioslem wylaczne prawo??
dobrze rozumuje?

#7 2010-04-12 21:56:54

dar_wro
Samozwańczy Władca Wypasionych Nikonów
Od: Królestwo NIKONA
Serwis

jeżeli przeniesiesz majątkowe prawa  to już przestajesz mieć prawa do rozporządzania zdjęciem, jedyne co Ci zostaje to prawo do podania, że jesteś autorem zdjęcia (czyli prawa osobiste)

swoją droga to ktoś po pijaku formułował to postanowienie umowy :D

"To, że zdjęcie jest popularne, nie oznacza, że jest dobre" George Barr
F-LEX
www.mostredzinski.pl
Mój Flickr

#8 2010-04-12 22:15:14

kurdeniewiemco
Turysta

dar_wro - no tak jest tylko zapis jak wyzej, o prawach majatkowych nie ma mowy.
a to dopiero wzor umowy, dostalem zeby przejrzec, powiedziec co mi nie pasuje, co chcialbym w niej jescze zawrzec, wiec pytam tutaj o fragment ktory mnie najbardziej niepoki :P

#9 2010-04-12 23:41:35

all
Starszy Gawędziarz

ależ wkurzająca jest pazerność agencji...
Walnij im za taką umowę cenę zaporową (np 260 EUR/ szt), a za zluzowanie i przeredagowanie takowej po Twojemu daj im cenę którą chcieli by zapłacić...

#10 2010-04-13 00:09:40

Piotr
Administrator

"prawo do wprowadzenia utworów do pamięci komputera" - jeśli to podpiszesz, to sam nie będziesz mógł obejrzeć własnych zdjęć. "prawo do reprodukowania i wprowadzania części lub całości utworu na wszelkie nośniki" - czyli nawet ich wydrukować nie będziesz mógł. Ta umowa to kuriozum, ale teraz takich sporo.

Ansel Adams

#11 2010-04-13 00:23:01

Ewa
Administrator

Wyraz "wyłączne" z pewnością jest nieakceptowalny. Resztę możesz negocjować (szczególnie te reklamy - co to są te szczególne warunki i co z nich będziesz miał?), ale na to się nie można zgodzić.

Sztuka to kłamstwo, które mówi prawdę.
                                              Pablo Picasso

#12 2010-04-13 09:50:51

kurdeniewiemco
Turysta

dzieki, jestem w temacie zielony ale nie glupi, dlatego wole sie upewnic z kazdym dziwnym zapisem...
wlasnie ustalam te zapisy z druga strona.

jeszcze jest taki zapis:
"Autor przekazuje (nazwa agencji) wyłączne prawo do dystrybucji zdjęć Autora na Świecie bez ograniczeń;"

czyli to znaczy to samo co wczesniej? tylko oni beda mieli prawo do w/w dystrybucji, nikt wiecej?

swoja droga to moznaby sie niezle wkopac:P

Reklama

#13 2010-04-13 09:54:00

all
Starszy Gawędziarz

kurdeniewiemco napisał:

dzieki, jestem w temacie zielony ale nie glupi, dlatego wole sie upewnic z kazdym dziwnym zapisem...
wlasnie ustalam te zapisy z druga strona.

jeszcze jest taki zapis:
"Autor przekazuje (nazwa agencji) wyłączne prawo do dystrybucji zdjęć Autora na Świecie bez ograniczeń;"

czyli to znaczy to samo co wczesniej? tylko oni beda mieli prawo do w/w dystrybucji, nikt wiecej?

swoja droga to moznaby sie niezle wkopac:P

No wiesz, jak by Ci zapłacili za fotkę taką kwotkę, że mógłbyś zająć się wyłącznie wydawaniem pieniędzy... to czemu nie... niech biorą... podpisuj... ;)

#14 2010-04-13 10:13:41

kurdeniewiemco
Turysta

all - wydawaniem no i jeszcze fotografowaniem, bo to kocham:)
nie wiem jak jest w innych agencjach ale w tej placa dopiero jak sprzedadza zdjecia, czyli na poczatku miesiaca dostaje sie mailem jakby fakture ile sprzedali, za ile, i gdzie. Tak jest wszedzie?

#15 2010-04-13 11:18:19

Ewa
Administrator

Ty jesteś pewny, że w ogóle chcesz z nimi współpracować?
To: "Autor przekazuje (nazwa agencji) wyłączne prawo do dystrybucji zdjęć Autora na Świecie bez ograniczeń;" znaczy, że nie możesz nigdzie indziej sprzedać własnych zdjęć. Dowolnych. I jeśli powiedzmy zgłosi się do Ciebie agencja reklamowa, ażebyś im za ciężką kasę sprzedał taki jeden obrazek co im się spodobał, to nie możesz. Sytuacja hipotetyczna wprawdzie, ale nie sądzę żeby agencja zrekompensowała Ci to, że nie będziesz próbował sprzedawać żadnych zdjęć nigdzie indziej.

Sztuka to kłamstwo, które mówi prawdę.
                                              Pablo Picasso

#16 2010-04-13 11:45:35

McKelich
Bywalec
Od: Piła
Serwis

kurdeniewiemco, co do kwot, to mi ostatnio płacili netto 40 zł za miniaturę zdjęcia i 60 zł netto za publikację w formacie A4. Ale faktycznie ceny są baaaaaaaaardzo różne, jak i rodzaj umów.

Obowiązującym canonem jest Nikon
www.fotokelich.blogspot.com
www.fotokelich.pl

#17 2010-04-13 15:22:23

kurdeniewiemco
Turysta

Ewa - "Ty jesteś pewny, że w ogóle chcesz z nimi współpracować?"
no wlasnie teraz sie zastanawiam....
kurde, zrobic zdjecie ciezko a ogarnac umowe zeby nie zrobic sie na szaro jeszcze trudniej:P
napisze im jak ma to wygladac wedlug mnie, zobaaczymy czy sie zgodza.

McKelich - jak masz jakies sensowne wzory umow to moze podeslij jakas mi na e-maila bede ogromnie wdzieczny
e-mail:  kurdeniewiemco@wp.pl

#18 2010-04-13 16:41:57

Piotr
Administrator

Krótko. Umowa stanowi, że przekazujesz agencji zdjęcia do wyłącznego sprzedawania do wszelkich celów, zastosowań, formatów itp. Ty nie możesz tych zdjęć nie tylko oddać komuś innemu do odsprzedaży, ale nawet sprzedać sam, a co więcej - nie możesz ich także sam pokazywać, drukować, umieszczać we własnym portfolio i chwalić się nimi. Jakbyś chciał kiedyś robić wystawę, to o tych zdjęciach zapomnij. Tak przynajmniej rozumiem zapis: "prawo do wprowadzenia utworów do pamięci komputera;
prawo do przeróbki albo adaptacji części lub całości każdego utworu (kadrowanie);
prawo do reprodukowania i wprowadzania części lub całości utworu na wszelkie nośniki" - jeśli się mylę, to niech mnie Dar_wro wyprostuje.
Jeśli takie warunki Ci pasują, to oczywiście możesz się na nie zgodzić.
I masz rację - jakąś kasę zobaczysz, jeśli agencja komuś te zdjęcia sprzeda, chyba że masz w umowie zapisane inaczej, w co wątpię. Czyli prawo do robienia czegokolwiek ze zdjęciami tracisz już teraz, a kasa z tego jest tylko potencjalna. Ale jeśli uważasz, że warto - to Twoje zdjęcia, możesz nimi dysponować jak chcesz.

Ansel Adams

#19 2010-04-13 17:57:38

dar_wro
Serwis

kurdeniewiemco napisał:

dystrybucji w/w zdjęć a w szczególności prawo do reprodukowania w prasie Polskiej i zagranicznej, a także w internecie , oraz na szczególnych warunkach udostępnienia ich do reklam, produkcji materiałow reklamowych, pocztówek, kalendarzy a także użycia na przedmiotach użytkowych

pomieszanie z poplątanym - wyłączne prawo do dystrybucji to mógłby mieć Ruch np. "DFV" - jakby wydawca dfv zwariował albo mu ABS nie zadziałał
reprodukcja, a dystrybucja  - ktos nie rozumie tych pojęć

kurdeniewiemco napisał:

prawo do wprowadzenia utworów do pamięci komputera;

Dobrze Piotr prawi nie wolno Ci wprowadzać nawet do własnego buahahahah - poza tym powtórzenie "prawo do: prawo do :P

kurdeniewiemco napisał:

no w sumie jak nie masz prawa wprowadzać do komputera to niby nie masz gdzie wykadrować, ale tu sprytna agencja stwierdziła, że mógłbyś kadrować i przerabiać w body - no to też dostała na to wyłączność

domyślam się, że intencją autora umowy było udzielenie wyłączności dla agencji na sprzedaż zdjęć, a wyszło co wyszło

jeżeli agencja nie kupuje zdjęć,a  chce mieć prawo do ich sprzedaży, to powinna być agentem (pełnomocnikiem) - dostaje od właściciela praw autorskich upoważnienie do dysponowania prawami na konkretnych polach eksploatacji  (pewnei też mieli taki zamiar, ale to co zacytowałeś to masakra prawnicza;)

F-LEX
www.mostredzinski.pl
Mój Flickr

#20 2010-04-13 21:20:11

kurdeniewiemco
Turysta

Dzieki wszystkim za pomoc!
jutro przepisze umowe tak zeby mialo to rece i nogi(zebym jeszcze ja musial umowe pisac...)i podesle agencji do wgladu, czy sie zgadzaja, chcialbym w tym roku, albo w najblizszej przyslosci zrobic jakas wystawe, o wrzucaniu fot na fora i dzieleniu sie z innymi uzytkownikami to nie wspomne...

Dzieki i pozdrawiam!

#21 2010-04-15 10:54:06

kurdeniewiemco
Turysta

witam
otrzymalem taka odpowiedz :
"Panie Pawle - wylacznosc w tym wypadku  dotyczy :  wspolpracy  ze strony fotografa  TYLKO z jedna agencja  oraz  sprzedazy zdjec  przez nasza agencje. jesli do celow prywatnych osob trzecich chce Pan  swoje zdjecia udostepnic - oczywiscie - tak,  wszystko co jest zwiazane  z Panska  autopromocja i dzialaniami prowadzonymi przez Pana  - tak - to  Pan moze  oczywiscie;   Ja nie roszcze sobie do tego zadnej pretensji; Konkursy i np profity z tego plynace - oczywiscie w 100%  sa Panskie !"

wynika z tego ze chodzi im tylko i to zebym nie podejmowal wspolpracy z innymi agencjami...ale chyba nie rozumieja co oznacza "wylaczne prawo"
myslice ze wystarczy jesli w umowie zmienie z: "wylaczne prawo" na "niewylaczne prawo"?
jestem nawet w stanie na czas trwania umowy zdeklarowac sie do nie podejmowania wspolpracy z innymi agencjami w zamian za to "niewylaczne prawo"

co o tym sadzicie?

#22 2010-04-15 11:11:19

Mystik
Paplacz
Od: dam
Serwis

jezeli piszą o tym że mozesz robić co chcesz poza sprzedażą innym agencjom to niech tylko taki punkt sie znajdzie.
"autor zobowiązuje się tylko na udostępnianie swoich prac tylko agencji ****"

Bo to że ktoś zapewnia Ciebie w mailu ze możesz robić co chcesz jest w zasadzie nic nie warte. Albo warte dla jednej osoby, a jak ktoś inny się tym zajmie to będzie się czepiał.

"Nic nie jest pewne, tylko to wiem na pewno"

Film i Fotografia ślubna

#23 2010-04-15 11:45:34

dar_wro
Serwis

w umowie to agencja powinna mieć może i wyłączność, jak ktoś się godzi do udzielenia licencji (jak rodzaj  - wyłączna, niewyłaczna itp - to sprawa businessowa) do zdjęć w Twoim imieniu na określonych polach eksploatacji

F-LEX
www.mostredzinski.pl
Mój Flickr

• Index
  •  » Inne
  •  » Sprzedaz zdjec do agencji fotograficznej

Stopka forum