Ekstremalne makro za grosze (Piotr Dębek)

Prawdziwe obiektywy makro, dające odwzorowanie 1:1, kosztują dobrze ponad tysiąc złotych. Za część tej kwoty możemy zbudować zestaw, który da nam lepsze powiększenie, choć od chcącego uzyskać dobre efekty będzie wymagał sporo cierpliwości.
Więcej
      Spotkania po latach (Stefan Dębek)

Na fali popularności serwisu nasza-klasa.pl panuje moda na spotkania po latach. Jak fotografować na takich spotkaniach, jak poprawiać zdjęcia, żeby starzy znajomi nie wyglądali na bardzo starych znajomych? Podpowiadamy, jak sobie radzić zarówno podczas fotografowania, jak i przy obróbce. Dążymy oczywiście do tego, aby skutkiem naszego pstrykania było odnowienie dawnych znajomości, a nie ich natychmiastowe zerwanie.Więcej
      Jak fotografować na wakacjach (Piotr Dębek)

Letnie wyjazdy same w sobie są na tyle ekscytujące, że łatwo stracić głowę i... przywieźć nudne i banalne zdjęcia z najbardziej nawet zachwycających i egzotycznych miejsc. Potrzebny jest plan, który pomoże zapanować nad wyjazdowa gorączką i zagwarantuje, że przywieziemy fotografie co najmniej udane, a kto wie, może nawet rewelacyjne?


Więcej
      Kiedy potrzebny jest RAW (Ewa Prus)

Wszystkie lustrzanki i niektóre kompakty oprócz standardowego formatu JPEG oferują też możliwość zapisywania wykonanych zdjęć w formacie RAW. Używać go, czy nie używać? Odpowiedź na to pytanie zależy od przeznaczenia naszych fotografii, czasu, jaki zamierzamy poświęcić (lub nie) na ich późniejszą obróbkę, marki aparatu, a przede wszystkim od rodzaju i sposobu oświetlenia fotografowanej sceny.
Więcej
      Flara - jak powstaje i jak jej unikać (Piotr Dębek)

Czasem na zdjęciach pojawiają się brzydkie, kolorowe plamy pokrywające sporą część kadru. Innym razem na fotografii widzimy serię niewielkich, kolorowych rozbłysków, układających się w linię. Skąd się biorą te niezamierzone efekty? To flara – skutek niedoskonałości obiektywu. Z tym niepożądanym zjawiskiem można walczyć – łatwiej przed wciśnięciem spustu migawki niż później, w trakcie obróbki na komputerze.

Więcej
      Czy apart cyfrowy potrzebuje filtra UV (Piotr Dębek)

Wiele osób jest przekonanych, że po nabyciu aparatu cyfrowego jednym z pierwszych zakupów powinien być filtr UV. Ile prawdy jest w tej opinii?


Więcej
      Jak fotografować płynącą wodę (Tomasz Kulas)

Płynąca lub wręcz spadająca woda to jeden z bardziej malowniczych tematów fotograficznych, świetnie nadający się do zabaw z czasem naświetlania. Pokazujemy, jak uzyskać najciekawsze efekty.


Więcej
      Techniki - złota godzina (Piotr Dębek)

Dlaczego jedne fotografie tego samego miejsca mają wspaniałe, ciepłe kolory, a inne są blade i pozbawione kontrastu? W większości przypadków różnica sprowadza się do czasu naciśnięcia migawki - te ładniejsze zdjęcia były wykonane w trakcie tzw. złotej godziny.Więcej
      Techniki - użycie filtra połówkowego szarego (Piotr Dębek)

Możliwości aparatu w zakresie jednoczesnego rejestrowania jasnych i ciemnych obszarów są ograniczone. Nie musimy jednak rezygnować z fotografii, gdy widzimy scenę, która zawiera zarówno bardzo jasne, jak i bardzo ciemne fragmenty. Być może wystarczy zastosowanie filtra połówkowego.

Więcej
      Filtr polaryzacyjny (Piotr Dębek)

Jeśli ktoś chciałby wskazać dodatek do aparatu, który w największym stopniu wpływa na jakość zdjęć, bez wątpienia byłby to filtr polaryzacyjny. Jest to jednocześnie narzędzie popularne i mocno niedoceniane. Niewielu amatorów wie, jak i kiedy go używać.


Więcej
      Funkcje aparatu - Ocena ekspozycji na podstawie histogramu (Piotr Dębek)

Sztuka właściwego doboru ekspozycji nie jest sprawą banalną. W wielu sytuacjach będzie się to odbywać metodą prób i błędów. W ocenie wykonanego zdjęcia i doborze niezbędnych poprawek przy powtórce pomoże nam wyświetlany przez niektóre cyfrówki histogram.


Więcej
      Podstawy kompozycji (Piotr Dębek)

Niekiedy cała różnica między zdjęciem dobrym a beznadziejnym to zaledwie kilka centymetrów lub kilka stopni - o tyle wystarczy przesunąć aparat, by poprawić kompozycję. Istnieje kilka prostych reguł, które pozwolą robić fotografie jeśli nawet nie doskonałe, to przynajmniej poprawne.


Więcej

Reklama