Adata XPG Spectrix S40 – kolorowe SSD

0

Jak wspomniałem w poprzednim artykule do naszej redakcji dotarły trzy nowe dyski SSD firmy Adata: dwa PCIe i jeden USB 3.2 Gen 2: Gammix S11 Pro, Spectrix S40G i SE800. Pora zająć się Spectriksem.

Niezwykłą ciekawostką w przypadku Spectrixa, fotogeniczną, ale nie fotograficzną jest możliwość sterowania kolorem podświetlenia ozdobnego na brzegach dysku. Tak, tak – kolorem podświetlenia. To służy tylko i wyłącznie do ładnego wyglądania, ale zważywszy jak funkcja spodobała się mojemu nastoletniemu synowi zafascynowanemu modyfikacjami komputera jestem przekonany, że jest wielu klientów zainteresowanych tą funkcją. Adata sprzedaje również kości pamięci RAM wyposażone w kolorowe LEDy, których podświetleniem można również sterować. Dzięki temu można zapanować nad stylem panującym we wnętrzu komputera, a dla wielu graczy to ma spore znaczenie.

Oprogramowanie Spectrix

Za pomocą oprogramowania XPG Spectrix można sterować kolorem podświetlenia diód LED na obudowie dysku.

Podobnie jak poprzednio opisywany Gammix również ten nośnik wykonany jest w formie płytki M2 2280 (czyli 2,2 cm szerokości, 8 cm długości). Podłącza się go albo bezpośrednio do płyty głównej komputera, jeśli wyposażona jest w gniazdo M2, albo do złącza PCIe za pomocą stosownej przejściówki. Teoretycznie dysk Adata Spectrix S40 jest w stanie osiągnąć wydajność na poziomie 3,5 GB/s odczytu i 3 GB/s zapisu.

WordPress Data Table

W praktyce wiele zależy od możliwości płyty głównej. Na najlepszej jaka jest w redakcji X99-A Asusa dysk uzyskał w teście HDTune prędkość 2,5GB przy odczycie i 2,7GB przy zapisie, czyli praktycznie tak samo jak Gammix S11 Pro. Podobnie jak w przypadku Gammixa szalona prędkość maksymalna nie przekłada się na szybsze wczytywanie Windows czy programów w porównaniu z dyskami typu SX8200, bowiem w tym przypadku znaczenie ma również ilość operacji wejścia/wyjścia na sekundę, a pod tym względem nośniki za bardzo się nie różnią. Spectrix i Gammix. To dlatego w testach praktycznych oba dyski uzyskały wyniki podobne do modelu SX8200.

Sam dysk wyposażony został w duży radiator, co z pewnością pomoże w chłodzeniu, a to z kolei przełoży się na większą stabilność pracy. Dobra wydajność i umiarkowana cena (w chwili pisania tego artykułu nośnik o pojemności 1TB można kupić za 750 zł) sprawiają, że Spectrix S40 wart jest polecenia gdy chcemy poprawić wydajność komputera wyposażonego w tradycyjny dysk, albo dysk SSD typu SATA. Kolorowe LEDy nie wpływają na cenę więc jeśli komuś to nie jest potrzebne to po prostu można je wyłączyć. A może wśród fotografujących znajdą się również esteci dbający o wygląd wnętrza komputera, kto wie?

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Brak komentarzy do "Adata XPG Spectrix S40 – kolorowe SSD"

Skomentuj