Darmowa wersja zaawansowanego programu do montażu filmów jest już dostępna. Avid Media Composer First to nieco okrojona wersja narzędzia, którym montowano takie filmy, jak najnowsze „Gwiezdne Wojny”, „Marsjanina”, a wcześniej m.in. oskarowego – za montaż właśnie – „Angielskiego pacjenta”.

 

Avid Media Composer First

 

Avid Media Composer First to bezpłatna i nieco okrojna wersja programu Avid Media Composer, kosztującego 1300 USD przy zakupie jednorazowym lub 35 USD miesięcznie przy abonamencie trzyletnim. Oczywiście naturalne jest pytanie: co zabrano z wersji płatnej? Jak się okazuje: niewiele z punktu widzenia amatora, a wystarczająco dużo, żeby te braki były dotkliwe dla profesjonalnych montażystów. Wersja First jest ograniczona do:
- 4 ścieżek wideo i 8 audio (zamiast odpowiednio 24 i 64), nie obsługuje też ścieżek danych,
- rozdzielczość wyjściowa ograniczona do Full HD (w wersji płatnej dodatkowo są większe formaty do 4K włącznie),
- przestrzeń kolorów tylko 601/709,
- dźwięk do stereo włącznie, ale bez przestrzennego 5.1 i 7.1,
- ograniczenie użycia wtyczek wyłącznie do kupionych od Avida,
- nieco ograniczona jest liczba nakładanych efektów, nie zmontujemy filmu 3D, a renderowanie i transkodowanie nie będzie realizowane w tle. Nie ma też jeszcze kilku funkcji, w tym eksportu, co do których nie mam pojęcia do czego mogłyby być przydatne.

 

Ciekawostką jest natomiast, że First ma trzy funkcje nieobecne w wersji płatnej: publikacja do YouTube, Vimeo i Facebooka. Pełna lista różnic między wersjami dostępna jest tutaj: http://www.avid.com/~/media/avid/files/hero-products-pdf/media-composer/mc-comparison-chart.pdf

 

Jak wejść w posiadanie programu? Nie jest to takie łatwe, jak być powinno. Trzeba sobie założyć konto na Avid.com, zweryfikować je poprzez potwierdzenie kliknięciem na przysłanym linku, a następnie podłączyć to konto do Avid Video Download Center (co praktycznie wymaga ponownego założenia konta, z ponownym podaniem danych). W moim przypadku był jakiś problem z weryfikacją potwierdzenia, co skutkowało, że konto było założone, ale nie pozwalało na pobranie czegokolwiek. Po kilkukrotnej zmianie przypisanego do konta adresu mailowego (co za każdym razem powodowało wysłanie nowego maila z linkiem do weryfikacji – która po kolejnym razie została zaakceptowana). Dość dziwne jest też, że Media Composer First nie jest dostępny w Download Center, gdzie są wszystkie pozostałe programy Avida, ale zupełnie osobno – pobiera się go stąd: https://my.avid.com/mcfirst

Później już jest z górki: pobiera się plik .ZIP o wielkości prawie 2GB, który należy rozpakować, a następnie uruchomić instalator. Po instalacji program należy aktywować, podając swój login i hasło do konta na Avid.com. No i już można zabrać się za montaż.

 

Interfejs programu wygląda typowo dla programu do montażu filmów: kilka okienek (a można otworzyć ich jeszcze więcej), linia czasu, podgląd. Osoba mająca jakiekolwiek doświadczenie z montażem nieliniowym dość szybko się tu odnajdzie, a resztę wiedzy na temat obsługi programu ułatwiają dostępne na stronie Avida poradniki i samouczki.

 

Więcej informacji: https://www.avid.com/media-composer-first

 

Darmowy Avid Media Composer First (wraz z równie darmową wersją DaVinci Resolve) są mocną konkurencją dla dostępnego wyłącznie w subskrypcji Adobe Premiere Pro. Do tego oba darmowe programy trudno określić jako równie profesjonalne – one są bardziej profesjonalne, o czym świadczy liczba komercyjnych produkcji filmowych, stworzonych za ich pomocą. W zakresie montażu filmu mamy nagle bardzo dobrą i darmową alternatywę względem „chmurowej” oferty Adobe. I bardzo dobrze!

Piotr Dębek

 

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystając z naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.