Aplikacja, którą mogą zamontować w swoich aparatach użytkownicy sprzętu Sony, pozwala wykonać trzy zdjęcia, złożyć z nich HDR-a i zapisać go jako plik RAW.


Do aparatów Sony (także pełnoklatkowej serii A7) można doinstalowywać aplikacje, które automatyzują wykonanie pewnych zadań. Najnowsza „apka” to „Digital Filter”. Pozwala ona ustawić jedną lub dwie linie podziału fotografowanej sceny, ustalić różnice jasności między nimi, a także zróżnicować balans bieli, a następnie wykonuje dwa lub trzy naświetlenia i składa zdjęcie do HDR-a. Z opisu programu wynika, że linie podziału obszarów o różnej jasności można ustawiać nie tylko w poziomie, ale też w pionie i po skosie. Jak działa ta aplikacja, można zobaczyć na poniższym filmie.

 

 


Aplikacja kosztuje 130 zł i można ją pobrać ze sklepu PlayMemories (tu można też zobaczyć przykłady działania programu). Przed zakupem należy sprawdzić, czy posiadany aparat jest na liście modeli, z którymi współpracuje „Digital Filter”.

 


Jest to więc cyfrowa symulacja działania filtrów połówkowych szarych realizowana za pomocą HDR-a – z typowymi ograniczeniami obu tych technik (ruch w kadrze czy różnice jasności przebiegające po granicy innej niż prosta będą skutkowały artefaktami). Z jedną różnicą – efekt działania filtra można zapisać jako zwykły RAW, choć przecież obraz powstał nie z jednego, a z kilku zdjęć! Użytkownicy tej aplikacji będą mogli śmiało brzydzić się HDR-ami i prezentować „prawdziwe” fotografie, bo „prosto z RAW-a”.


Aplikacje, które można zainstalować w aparacie, gdzie pomagają automatyzować pewne zadania, to świetny pomysł. Czy jednak funkcje, które oferuje obecnie Sony w postaci aplikacji dostępnych w PlayMemories to te najbardziej potrzebne fotografom?

Piotr Dębek

 

Jakie aplikacje i jakie automatyzacje zadań by się przydały? Zapraszamy na forum:

https://www.dfv.pl/forum/dfv/topic/aplikacje-instalowane-w-aparatach-co-bysmy-chcieli

 

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystając z naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.