Znany producent pluginów fotograficznych Topaz wypuścił na rynek samodzielny, darmowy program o nazwie Topaz Studio. Można go używać na różne sposoby: jako plugin do Photoshopa/Lightrooma, ale też jako odrębny program, który... może zastąpić tegoż Photoshopa/Lightrooma w roli bazy dla dotychczasowych pluginów Topaz.


Sam Topaz Studio jest darmowy i zawiera kilkanaście dość podstawowych narzędzi. Najciekawsze w nim jest to, że bezpośrednio otwiera pliki RAW – nie potrzeba więc dodatkowego programu do wywoływania „surowych” plików. Podstawowa, darmowa wersja Topaza zawiera narzędzia do edycji tonalnej (w tym Krzywe) i zabarwiania, rozmywania, dodawania ziarna, ale też automatyczną korekcję geometrii oraz, co dość zaskakujące, możliwość wykonywania fotomontaży. Maskowanie działa dla wszystkich narzędzi, więc Topaz okazuje się mieć „pod maską” więcej możliwości, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Z programem dostajemy pewną liczbę fabrycznych gotowych ustawień i możemy też zapisywać własne „gotowce” do późniejszego wykorzystania.


Na darmowej „podstawce” działają wszystkie dotychczasowe pluginy Topaz oraz tak zwane Pro Adjustments, czyli moduły, które można dokupić wszystkie razem jako pakiet (na razie za 137,50 USD, pełna cena to 274,86 USD) albo pojedynczo za ceny wahające się od 5 do 40 USD (na razie można je nabywać za połowę tych cen). Te moduły to: Abstraction (przerabia zdjęcie na obraz), Color Theme (selektywne podbarwianie i użycie palet barwnych), Focal Blur (rozmycie soczewkowe), Radiance (podkreślanie krawędzi blaskiem), Smudge (rozmywanie obrazu wzdłuż jego oryginalnych linii), Black and White (zdjęcia czarno-białe), Dehaze (poprawa kontrastu podobnie jak w Lightroomie), HSL Color Tuning (selektywna regulacja barwy/odcienia/jasności), Reduce Noise (odszumianie na podstawie wzorca szumu, tak jak to robi Noiseware czy Noise Ninja), Bloom (dodawanie blasku), Edge Exposure (podkreślanie krawędzi), Precision Contrast (kontrast miejscowy), Sharpen (wyostrzanie) oraz Texture (efekty związane z nakładaniem tekstur, zanieczyszczeń czy podwójną ekspozycją).

 

Ewa Prus

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka). Korzystając z naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.