ColorTRUE – kalibracja kolorów

0

Odwzorowanie kolorów na urządzeniach elektronicznych stanowi zawsze problem. Tym większy, im gorszym wyświetlaczem dysponuje urządzenie, którego używamy. Tak się składa, że obecnie smartfony wyposażone są w bardzo dobre wyświetlacze, o świetnej rozdzielczości i szerokiej gamie barw. Nic, tylko oglądać zdjęcia. Ale jak każde urządzenie elektroniczne wyświetlacze w telefonach też mogą się rozregulować. Firma X-Rite, znana fotografom z rozwiązań do kalibracji i profilowania urządzeń graficznych, wypuściła darmową aplikację do profilowania kolorów wyświetlacza LCD w telefonie. By z niego skorzystać, musimy mieć kalibrator (co oczywiste) i telefon obsługujący tryb USB OTG (On the Go). Pracujące w tym trybie złącze USB pozwala na podłączenie przez normalny port telefonu lub tabletu urządzeń USB – czytników pamięci, pendrive’ów i kalibratorów. Aplikacja X-Rite obsługuje tylko urządzenia do kalibracji monitorów, czyli ColorMunki Display oraz i1Display. Niestety, nie obsługuje ColorMunki Smile, czyli najtańszego kolorymetru X-Rite, a także spektrofotometrów (zapewne z powodu wymagań prądowych tych ostatnich). Sam proces jest banalnie prosty – po podłączeniu kolorymetru aplikacja rozpoznaje jego typ, po czym prosi o umieszczenie urządzenia na ekranie wyświetlacza. Po około 12 minutach możemy cieszyć się skalibrowanym ekranem. Oprogramowanie dysponuje również własną przeglądarką obrazów wykorzystującą profile ICC.

Niestety aplikacja pracuje dosyć kapryśnie i co dziwniejsze nie potrafi wyłączyć automatycznej blokady ekranu (jak na przykład robią przeglądarki multimedialne), w związku z czym jesteśmy zmuszeni od czasu do czasu “miziać” ekran telefonu w trakcie pomiarów. Stąd tylko 50% za funkcjonalność.

Program testowany na telefonie Neffos X1Max

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Przydatność 90%
Funkcjonalność 50%
70% Warto mieć

Jeśli masz jeden z dwóch kalibratorów X-Rite, czyli i1Display albo ColorMunki Display to koniecznie musisz zainstalować tę aplikację.

Aplikację można pobrać ze sklepu Play

Pobierz

Brak komentarzy do "ColorTRUE – kalibracja kolorów"

Skomentuj