EOS R5 – filmowanie 8K w bezlusterkowcu

0

  Canon zapowiedział wprowadzenie na rynek nowego bezlusterkowca pełnoklatkowego, modelu R5. Wygląda na to, że numeracja modelu nawiązuje do serii 5, czyli linii lustrzanek profesjonalnych, o ząbek niżej w hierarchii od modelu 1. Zapewne możemy oczekiwać za jakiś czas modelu R1 – bezlusterkowca reporterskiego. Niewiele wiadomo o nowym aparacie, ponad to że będzie oferował tryb zapisu wideo 8K, a więc 7680 × 4320 pikseli i prędkość zdjęć seryjnych na poziomie 12 klatek na sekundę w trybie migawki mechanicznej i 20 klatek na sekundę w trybie migawki elektronicznej.

Z rozdzielczości 8K można wnioskować, że matryca będzie miała nie mniej niż 39 milionów pikseli. Canon nie ma czujnika o takiej rozdzielczości w swoim portfolio, więc albo będzie to całkiem nowy sensor, albo zmodyfikowana wersja matrycy z Caona 5Ds, choć akurat to ostatnie jest mało prawdopodobne ze względu na konieczność odczytywania danych z prędkością co najmniej 24 klatek na sekundę – czujnik 5Ds nie był taki sprawny.

Oprócxz aparatu Canon zapowiedział też dwa ciekawe obiektywy z mocowaniem RF – model 24-105 f/4-7.1 i 100-500 z takim samym światłem, oraz konwertery z mocowaniem RF 1.4x i 2x.

Poniżej pełna informacja prasowa:
Rewolucja trwa.
Canon potwierdza prace nad flagowym bezlusterkowcem EOS R5
z możliwością filmowania w 8K

Warszawa, 13 lutego 2020 r. – Canon potwierdził, że trwają prace nad najnowszym modelem pełnoklatkowego bezlusterkowca EOS R5. Zapowiadany flagowiec będzie najbardziej zaawansowanym z dotychczas zaprezentowanych aparatów serii Canon EOS R. Najnowszy model charakteryzuje się wysoką szybkością zdjęć seryjnych, możliwością nagrywania filmów w bezkompromisowej jakości 8K, pionierskim systemem stabilizacji obrazu oraz zapisem na dwóch kartach pamięci. Dzięki temu Canon EOS R5 ustala nowe granice w zakresie obrazowania i będzie doskonałym narzędziem pracy dla profesjonalnych fotografów i filmowców.
Szybki i celny
Dzisiejsza zapowiedź modelu EOS R5 świadczy o potencjale rozwoju i ogromnym znaczeniu całej linii EOS R w portfolio Canon. Najnowszy aparat wyznacza bowiem zupełnie nowe standardy w zakresie szybkości – nawet 12 kl./s w trybie mechanicznej migawki i aż 20 kl./s w trybie migawki elektronicznej – oraz jakości obrazu, zarówno na fotografiach, jak i w wideo. Dzięki temu będzie on doskonałym narzędziem zarówno w rękach fotografów czy filmowców ślubnych, jak i fotografów dzikiej przyrody czy sportu.
Co więcej, EOS R5 będzie także wyposażony w nowo opracowaną przez Canon technologię stabilizacji obrazu wewnątrz korpusu, co w połączeniu ze stabilizacją obiektywów RF zaowocuje jeszcze bardziej stabilnym obrazem na zdjęciach i filmach rejestrowanych „z ręki”.
Nieograniczone możliwości wideo
EOS R5 będzie idealnym aparatem dla profesjonalnych twórców wideo. Rejestrowanie filmów w jakości 8K jest teraz na wyciągnięcie ręki – dając możliwości uchwycenia obrazu w 4-krotnie wyższej rozdzielczości niż obecny standard 4K. Materiały 8K to również ogromne możliwości kadrowania obrazu 8K do 4K czy Full HD (przy zachowaniu wysokiej jakości), co szczególnie docenią aktywni twórcy.
Richard Shepherd, Pro Product Marketing Senior Manager, powiedział: „Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie modelu EOS R5 będzie ogromnym krokiem naprzód zarówno dla całego rynku aparatów hybrydowych, jak i dla samych twórców – fotografów i filmowców korzystających z technologii obrazowania na co dzień”.
„Zapowiedź EOS R5 podkreśla szczególną wagę, jaką przykładamy do rozwoju segmentu aparatów hybrydowych, ale też jest odpowiedzią na potrzeby użytkowników oczekujących od technologii foto-wideo coraz większych możliwości. Zapoczątkowana we wrześniu 2018 r. seria aparatów EOS R oraz szerokie portfolio zaawansowanych optycznie obiektywów RF w niedługim czasie rozszerzyliśmy o kolejne modele aparatów – EOS RP i EOS Ra. Flagowy model EOS R5 to naturalna kontynuacja tej innowacyjnej linii produktów – linii, która z pewnością będzie mieć ogromny wpływ na rynek profesjonalnych aparatów do szerokiej gamy zastosowań”.
Szybka komunikacja z każdego miejsca
Ale to nie koniec innowacji. Canon EOS R5 będzie bowiem wspierał zupełnie nową technologię automatycznego transferu zdjęć i filmów do platformy chmurowej image.canon. Automatyczny transfer ma ułatwić użytkownikom przeglądanie zarejestrowanych obrazów i filmów w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu.
Wraz z najnowszym modelem EOS R5, Canon zapowiada także wprowadzenie na rynek obiektywu RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM, który uzupełnia – już szeroką – gamę obiektywów RF Canon, dedykowanych do systemu EOS R. Zgodnie z zapowiedziami, w 2020 r. Canon wprowadzi łącznie 9 nowych obiektywów RF. Wśród nadchodzących premier będą m.in. obiektyw RF 100-500 mm F4.5-7.1 L IS USM oraz kompatybilne konwertery – RF 1.4x i RF 2x.

Więcej informacji na temat Canon EOS R5:
https://www.canon.pl/cameras/eos-r5
Więcej informacji na temat Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM:
https://www.canon.pl/lenses/canon-rf-24-105mm-f4-7-1-is-stm-lens

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Brak komentarzy do "EOS R5 – filmowanie 8K w bezlusterkowcu"

Skomentuj