Strona główna Fora Foto Sprzęt Co lepsze do makro?? Re: Co lepsze do makro??

Re: Co lepsze do makro??

Strona główna Fora Foto Sprzęt Co lepsze do makro?? Re: Co lepsze do makro??

#66855
Piotr Dębek
Keymaster
RobakG wrote:
co do telekonwertera i pierścieni pośrednich jeśli mają styki do przeniesienia elektroniki do obiektywu i tak nie zadziała nam autofokus-trzeba ostrzyć samemu!działa za to przysłona i światłomierz!

Jeśli mamy obiektyw, który normalnie ostrzy z D40, czyli silnik autofokusa jest w obiektywie, to będzie ostrzył z tymi pierścieniami: http://www.foto-net.pl/sklep/produkt20965-pierścienie-makro-AF-moc-Nikon.html
Natomiast nie będzie ostrzył ani nie przymknie przysłony z tymi pierścieniami: http://www.foto-net.pl/sklep/produkt14886-pierścienie-makro-moc-Nikon.html

Quote:
następna wada telekonwertera to że tracimy bardzo dużo światła co z ciemnym obiektywem daje marne efekty.

Raz, że ciemne obiektywy raczej nie są przystosowane do działania z telekonwerterami i bałbym się, że przy takim połączeniu uszkodzimy obiektyw lub telekonwerter. Dwa, że nie tracimy tak znowu dużo: z telekonwerterem 1.4x tracimy 1 EV, z 2x – 2 EV. Światło też tracimy z pierścieniami pośrednimi.

Quote:
myślę że jak dokupie sobie jasny obiektyw Canon EF 50 F/1,4 USM to będzie bajka1
a może ktoś ma już doświadczenie z takim zestawem?

Zyskasz skalę odwzorowania 1:1 lub nawet nieco większą, ale będziesz musiał wsadzić przednią soczewkę obiektywu w robaka. Zobaczysz, dlaczego marketingowe hasło “makro od 1 cm” wcale nie daje powodów do radości ;)