Strona główna Fora Foto Sprzęt Co lepsze do makro?? Re: Co lepsze do makro??

Re: Co lepsze do makro??

Strona główna Fora Foto Sprzęt Co lepsze do makro?? Re: Co lepsze do makro??

#66859
Piotr Dębek
Keymaster

Lustrzanki Canona za wyjątkiem serii 1 ostrzą z obiektywami o jasności nie mniejszej niż f/5.6. Jeśli jasność obiektywu jest mniejsza, czyli f/8, to w zasadzie każdy nieprofesjonalny Canon powinien wyłączyć AF – i przeważnie tak sie dzieje. Są wyjątki i są obiektywy o jasności f/6.3, czyli 1/3 działki za f/5.6, ale taka jest zasada. Działanie lub nie AF _nie_ zależy od ilości światła – na f/8 aparat nie będzie ostrzył nawet w południe na Saharze, a na f/5.6 w półmroku lepiej lub gorzej będzie próbował.
Montując pierścienie pośrednie między obiektyw a korpus odsuwasz obiektyw od korpusu efektywnie zmniejszając jego jasność. O ile zmniejszasz – to zależy od grubości pierścienia i ogniskowej obiektywu i jeszcze paru rzeczy, wzór jest dość złożony. Jeśli jednak montujesz pierścienie do niezbyt długiego obiektywu o jasności f/5.6, to masz szansę zmniejszyć jego jasność poniżej wartości, przy której wymięka AF.
Ponieważ pierścienie pośrednie nie mają żadnej elektroniki, więc korpus nie jest informowany, że coś jest pomiędzy obiektywem – stąd wyświetlana jest wartość przysłony podawana przez obiektyw. O ile spada światło można sobie sprawdzić eksperymentalnie mierząc ekspozycję na białą ścianę z i bez pierścieni.

Inna sprawa, że aufotokus przy pierścieniach potrzebny jest jak żabie rower. Trafienie właściwym czujnikiem tam, gdzie chcemy mieć ostrość, tylko komplikuje całą zabawę. A ręczne ostrzenie przy papierowej głębi ostrości w makro jest łatwiejsze niż w innych warunkach.