Strona główna Fora Foto Sprzęt DSLR-200K – ostrzenie Re: DSLR-200K – ostrzenie

Re: DSLR-200K – ostrzenie

Strona główna Fora Foto Sprzęt DSLR-200K – ostrzenie Re: DSLR-200K – ostrzenie

#66281
Piotr Dębek
Keymaster
reilord wrote:
Wydaje mi sie, ze zdjecia nie sa ostre (choc w serwisach typu flikr czy plfoto pewnie i tak wszystkie fotki sa po PS – ale coz, liczy sie efekt koncowy), wydawalo mi sie, ze ogladajac zdjecia, jesli klikniemy “rozmiar rzeczywisty” to wtedy zdjecia tez powinny byc ostre, a nie (pseudo-ostre) w momencie gdy sa zmniejszone do rozdzielczosci ekranu. Czy to tak juz jest z tym aparatem, a moze to wina obiektywu, a moze to moja niekompetencja? Tutaj zamiescilem przykladowe zdjecie (chcialem by krople byly ostre, a tu kicha): http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5e23148d618a664a

One są ostre, w miarę przynajmniej. Ostrość obiektywu może nie jest rewelacyjna, ale znośna. Wina prawdopodobnie jest po Twojej stronie, bo ta ostrość jest zdecydowanie z tyłu za kropelkami – ostrość jest u nasady kwiatka – pierwsze zielone listki poniżej płatków są ostre, płatek po prawej stronie z tyłu też jest ostry. Nie trafiłeś autofokusem – nie wiem, czy użyłeś tylko jednego, wybranego punktu. Nawet jednak wówczas, powinieneś uwzględnić, że czujnik autofokusa jest większy niż jego wskaźnik w wizjerze, więc może Ci się wydawać, że celujesz w punkt, a aparat do ustalenia ostrości ustali coś tuż obok, ale znajdującego się nieco dalej.
Mimo to wystarczy nieco korekcji, by zdjęcie było jak najbardziej ok – autopoziomy, odszumianie i wyostrzanie. I kadrowanie :)