Strona główna Fora Foto Sprzęt Filtr polaryzacyjny do sigmy 10-20(kłopot z wyborem) Re: Filtr polaryzacyjny do sigmy 10-20(kłopot z wyborem)

Re: Filtr polaryzacyjny do sigmy 10-20(kłopot z wyborem)

Strona główna Fora Foto Sprzęt Filtr polaryzacyjny do sigmy 10-20(kłopot z wyborem) Re: Filtr polaryzacyjny do sigmy 10-20(kłopot z wyborem)

#58702
Piotr Dębek
Keymaster

Dziękuję za miłe słowa o czasopiśmie.
Korzystam z Sigmy 10-20. Nie potrzebujesz polara slim. Ja korzystam ze zwykłych polarów: Hoyi i B+W. Oba są dość grube, B+W nawet ciut bardziej niż Hoya. Nie ma problemu z winietowaniem. Optycznie nie widzę różnicy między filtrami, natomiast B+W zdecydowanie łatwiej się czyści – Hoya łapie tłusty kurz i przy wycieraniu trudno pozbyć się smug. Zwróć uwagę, żeby filtry były wielopowłokowe – Hoya HMC lub Super HMC, a B+W MRC, inaczej ryzykujesz flarę i zmniejszenie kontrastu. Nie wiem jednak, czy zmieścisz się w tej kwocie.
Zdecydowanie odradzam slimy. Pierścień regulacji jest bardzo cienki i łatwo wsadzić palec w filtr. Do tego nie zamkniesz obiektywu standardowym deklem, tylko musisz wówczas stosować taki nasadzany bez zaczepów, który się słabo trzyma. Do tego slim więcej kosztuje, więc kupując zwykłego zaoszczędzisz.
Korzystając z polara na tak szerokim kącie musisz uważać na nierówność polaryzacji. Przy tradycyjnych ujęciach panoramicznych, jak spolaryzujesz niebo z jednej strony, to z drugiej będzie już bardzo blade. Przy tego typu problemach potencjalne winietowanie to drobiazg.
udanych zdjęć