Re: Fotolab

#58619
Ewa Prus
Member
Andrzej2 wrote:
trudno mi o porównanie odbitek z ich obrazem na monitorze. Owszem mogę porównać teraz (nie były niebieskie). W międzyczasie zmieniłem monitor, więc nie wiem, jak wyglądały poprzednio.
Ciągle się upieram, że monitor o tyle ma znaczenie, że edycji dokonuje się oglądając obraz właśnie na nim. Natomiast dając gotowy obraz do laboratorium odbitka powinna być identyczna. I to niezależnie od tego, co widać na monitorze.

Chodziło mi o porównanie starej odbitki (jeśli ją jeszcze masz oczywiście), nowej odbitki i obrazu tegoż pliku na monitorze. Jeśli nie ruszałeś pliku, odbitki powinny być takie same, albo prawie. Choć to w sumie i tak niewiele powie.
„odbitka powinna być identyczna” – nie bardzo rozumiem. Identyczna z czym? Jeśli monitor z jakiegoś powodu (na przykład skopanej kalibracji) wyświetla kolory dajmy na to jako bardziej żółte, to osoba edytująca stara się to zniwelować tak, żeby szare wyglądało na szare, a nie na żółtawe. W efekcie zdejmuje tego żółtego za dużo i zdjęcie sie staje niebieskie, ale oglądający tego nie wie, bo widzi neutralne. W takim przypadku plik „neutralny” na monitorze, po wydrukowaniu okaże się niebieski.
Co do kolejności edycji: po zmianie profilu (albo przynajmniej podglądu profilu) na ICC labu obrazek powinien wyglądać dobrze. To jest podgląd tego, co dostaniemy z labu. Więc jeśli edytujesz w domyślnym profilu i jest ok, a potem konwertujesz i jest nie ok, to po prostu trzeba jeszcze trochę kolory zmienić. I oprócz wersji z ICC labu zapisać sobie też plik, który ma właściwe kolory _przed_ tą konwersją.