Re: Fotolab

#58620
Amaśka
Member

Mam pytanie dotyczące labu Agfy. Zamawiałem u nich odbitki dość długo i w dość dużych ilościach. W trybie REPRO. Byłem zadowolony i to bardzo. Miałem 2 lata przerwy z różnych powodów. Po tych 2 latach zamówiłem odbitki oczywiście w labie Agfy. Jakie było moje rozczarowanie w chwili odbioru zdjęć. Jakieś takie sine, trupie. Wszystko przeniebieszczone. Pytam się obsługi, o co chodzi. Ma pan nieskalibrowany monitor, usłyszałem w odpowiedzi. Mówię, że kalibracja monitora nic nie ma do tego. Niemożliwe żeby w serii kilkudziesięciu zdjęć wszystkie były takie, a są. Żeby się przekonać o tym, że kalibracja monitora nie ma nic z tym wspólnego przyniosłem trzy archiwalne JPG-i sprzed 2 lat i znowu to samo. Za dużo niebieskiego. A przecież stare odbitki są dobre.
No to dowiedziałem się, że w międzyczasie zmienili papier z AGFAPHOTO na KODAK ENDURA. A poza tym, czy pobrałem ze strony internetowej profil kolorów?
No to biegnę do domu, pobieram profil, instaluję, wykonuję konwersję plików i pełen nadziei składam zlecenie.
Odbitki jeszcze bardziej niebieskie, niż przed konwersją do właściwego [?] profilu.
Nic z tego nie rozumiem. Moim zdaniem, w momencie zmiany papieru to zakład powinien przekalibrować maszynę. Nie wiem, nie znam się na tym, ale być może sprawę załatwiłyby zmiany dokonane przez Agfę w profilu. Ale powinna to zrobić Agfa, a nie żądać, aby klienci grzebali w kolorach w swoich kilkuletnich archiwach. No tak, ale podobno do kalibracji maszyny trzeba tęgiego fachowca…
Obsługa jest oczywiście bardzo pewna siebie i traktuje człowieka jak ciemniaka, który na niczym się nie zna. Dyskutować z nimi trudno. Oni wiedzą lepiej. (Nawet podjęto próbę przekonania mnie, że te niebiesko-sine zdjęcia wyglądają lepiej)
Zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie nastawieni są na klienta mającego niewielkie wymagania, płacącego i niemarudzącego. Takiego, co jak rozpozna przysłowiową ciocię na zdjęciu, to będzie zadowolony. Ale co ja mam zrobić? Zmienić lab ktoś powie. No to dzwonię do KODAKA. Gość, z którym rozmawiałem nie słyszał o trybie REPRO, nie wie co to profil ICC. Ręce opadają.
Czuję sie zniechęcony. Może wyciągnąć powiększalnik z szafy i wrócić do fotografii czarno-białej. Przynajmniej jak coś wyjdzie nie tak, to będę znał winnego. I nikt nie będzie mnie traktował jak idioty.