Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Hiperfokalna…z czym to się je? Re: Hiperfokalna…z czym to się je?

Re: Hiperfokalna…z czym to się je?

Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Hiperfokalna…z czym to się je? Re: Hiperfokalna…z czym to się je?

#58737
Piotr Dębek
Keymaster
bmaciejew wrote:
Odnosząc się do postu Jerrego chodziło mi oczywiście o ostrzenie jak najdalej się da w danej sytuacji czyli powiedzmy troszkę dalej niż najbliższy obiekt na zdjęciu a nie zawsze na 2m.

Najdalej jak się da i trochę dalej niż najbliższy obiekt na zdjęciu to rzadko jest to samo :) Przy „normalnych” dystansach (oprócz makrofotografii) głębia ostrości rozciąga się ok. 1/3 przed punktem ostrzenia i 2/3 za nim. Dobrze jest więc ostrzyć trochę za motyw pierwszoplanowy, ale nie za daleko, bo głębia ostrości przesunie się za bardzo do tyłu.

Quote:
A tu znowu chciałem odeprzeć zarzut jako że nie ma sensu używać przysłony f=16 bo obraz będzie zdegradowany przez dyfrakcję.

Czasem ma sens. Pomimo dyfrakcji :)

Quote:
Wydaje mi się że dyfrakcja zależy od fizycznego rozmiaru przesłony a nie od liczby przysłony. Albo z innej strony patrząc rozmycie powodowane dyfrakcją będzie inne dla f=16 w obiektywie którego fmax=22 a inne w obiektywie który ma fmax=44.

Nie, krążek rozproszenia dla przysłony f/16 jest stały przy obiektywie o ogniskowej 50 mm i 500 mm – choć sama średnica przysłony f/16 przy tych ogniskowych jest różna. Zjawisko dyfrakcji zależy właśnie od krążka rozproszenia czyli dyfrakcja przy f/16 będzie taka sama przy każdej ogniskowej. Jednak jej skutki będą różne w zależności wielkości klatki czy gęstości komórek światłoczułych na matrycy (lub grubości ziarna na analogu)

Quote:
Tylko po co wtedy były by obiektywy z przysłonami większymi niż powiedzmy 30.

Przy makro na przykład :) Wówczas to jest kwestia wyboru mniejszego zła. Kiepska ostrość kontra zbyt płytka głębia ostrości.
Zresztą na pełnej klatce granica dyfrakcyjna (w sensie ograniczenia rozdzielczości przez dyfrakcję) jest przesunięta dalej i f/16 nie jest takim problemem. Tyle, że głębia ostrości też jest płytsza…