Strona główna Fora Foto Sprzęt jaki wybrac statyw?? need help :) Re: jaki wybrac statyw?? need help :)

Re: jaki wybrac statyw?? need help :)

Strona główna Fora Foto Sprzęt jaki wybrac statyw?? need help :) Re: jaki wybrac statyw?? need help :)

#66165
Piotr Dębek
Keymaster
TalaStrogg wrote:
velbon sherpa 600r + głowica kulowa MN 486RC2

mozliwe takie wyjscie?? dopiero teraz przeczytalam jakis post i sobie zlozylam xD

wyszloby ok. 500zl??

Głowica z pewnością. Mam, używam, jestem zadowolony. Najsolidniejsza z jednozaciskowych głowic kulowych Manfrotto. Jest z popularną szybkozłączką RC2. O nogach tej Sherpy się nie wypowiem.

Cena statywów z włókna węglowego to tak mniej więce dwa razy cena podobnego modelu z aluminium. Stabilność rośnie nieznacznie, waga też spada nie tak dużo – w sumie nie warto. Droga impreza, raczej dla tych, dla których liczy się każdy gram, a nie liczy się kasa.

Zatrzaski (zaciski) w dobrych statywach trzymają latami, nie luzują się i nie pękają. W kiepskich rzeczywiście bywa różnie. Kolumną bym się nie przejmował, pod warunkiem, że przyjmiesz zasadę, że statyw ma być dopasowany do Twojego wzrostu _bez_wysuwania_ kolumny.
Ćwiczyłem poziome mocowanie kolumny i mocowanie kolumny odwrotnie i obie metody są do d… demonstracji tylko. Kolumna zamocowania poziomo działa jak trampolina – ma tendencje do drgania trudnego do wytłumienia. Zamocowanie odwrotne pod względem stabilności jest ok, ale operowanie aparatem zamocowanym odwrotnie wymaga niezłej wyobraźni przestrzennej. Jakoś mi nie przypadło do gustu.

Jeśli masz jakiś zapas w budżecie, to przyjrzyj się nogom Manfrotto 055B Pro lub nowsze 055XB Pro. Same nogi to ok. 500 zł, czyli całość przekroczy 700 zł. Możesz też wybrać 055B (bez Pro) – nie mają piankowych okładzin (dzięki nim ręce na mrozie nie przymarzają), ale same okładziny można dokupić osobno.