Strona główna Fora Foto Sprzęt obliczanie głębi ostrości… Re: obliczanie głębi ostrości…

Re: obliczanie głębi ostrości…

Strona główna Fora Foto Sprzęt obliczanie głębi ostrości… Re: obliczanie głębi ostrości…

#62122
Piotr Dębek
Keymaster
mechanik wrote:
hej koledzy i koleżanki :) nawiązując do linku http://www.dofmaster.com/doftable.html przyznam, że nie do końca rozumiem tę tabelkę, a dokładnie stosunek głębi ostrości do odległości. Dużo nauki jeszcze przede mną wiem:) ale do rzeczy ustawiłem sobie tak dla przykładu: canon 40 D i Focal Lenght: 17 mm, jednostki przeliczenia metry, dałem calculate i mam wynik.

Teraz rozumiem to tak:
pierwsza kolumna distance, czy to jest dystans do jakiegoś obiektu który chcę mieć ostry?

Mniej więcej. A dokładniej – od punktu, na który mierzysz ostrość.

Quote:
więc zakładam, że obiekt oddalony jest 3m ode mnie, wychodzi na to że przy ogniskowej 17 i przysłonie np 2.8 będę miał ostro od 1.93 do 6.74. Czyli obiekt oddalony ode mnie znajdzie się w ostrym obszarze

Tak, z pewnymi zastrzeżeniami, o których poniżej.

Quote:
Po co są więc te kolejne odległości? np 4m gdzie wynik wychodzi wtedy 2,30 do 15,4.

Bo głębia ostrości zależy od odległości do obiektu, na który ostrzymy. Im ostrzymy na coś bliżej, tym głębia ostrości mniejsza. Dlatego w makrofotografii jest ona liczona w milimetrach. Więc jak ostrzysz na 3 metry, to głębia ostrości ma prawie 5 metrów, a jak na 4 metry, to już ponad 13 metrów.

Quote:
Drugie pytanie. Czy wartości pomiędzy near i far określają, że w tym obszarze ostrość będzie prawie jednakowo mocna? czy może ostrość zacznie się najmocniej od near i bardzo powoli będzie słabnąć do far, aż od far zacznie się robić całkiem nieostro?

Ostrość tak naprawdę jest punktowa – tzn. przy idealnych warunkach (doskonale ostry obiektyw, brak poruszenia aparatu, wysoka zdolność rozdzielcza matrycy lub błony filmowej itp.) jest ostra tylko cienka płaszczyzna prostopadła do osi obiektywu w miejscu, na które wyostrzyłeś. Obszary bliżej lub dalej będą stopniowo coraz bardziej nieostre.
Jednak ten zanik ostrości nie będzie widoczny, jeśli zastosujesz dość niewielkie powiększenie (wykonasz niezbyt dużą odbitkę i będziesz ją oglądał z pewnej odległości). Im większą odbitkę zrobisz i im bliżej “wsadzisz w nią nos”, tym bardziej zauważysz, że głębia ostrości jest złudzeniem :)
Wzorce dla głębi ostrości zostały opracowane dawno temu, gdy jeszcze nikomu nie śniło się o aparatach cyfrowych i komputerach. Dzisiaj, gdy można za dość rozsądne pieniądze wydrukować sobie z wakacyjnej fotki plakat na pół ściany albo odwrotnie – przeskalować zdjęcie do rozmiaru np. 400×300 punktów i wrzucić do galerii internetowej, te zasady nie bardzo się sprawdzają. Jak robisz małą odbitkę (obrazek w galerii online) to efektywna głębia ostrości jest większa niż wynika z tabel. Jak zrobisz z tego wydruk 60×90 cm i będziesz go oglądał z bliska centymetr po centymetrze, to ta głębia ostrości będzie znacznie mniejsza.
W praktyce proponuję dość ostrożnie pochodzić do tych kalkulatorów i starać się, żeby najważniejszy element w kadrze był jak najbliżej punktu ostrzenia.