Strona główna Fora Foto Sprzęt Ogniskowa Re: Ogniskowa

Re: Ogniskowa

Strona główna Fora Foto Sprzęt Ogniskowa Re: Ogniskowa

#62917
Piotr Dębek
Keymaster
azaki wrote:
Oko ludzkie ma kąt widzenia 120 stopni, ale wyraźnie widzi juz tylko na 50 stopniach!

Tak różnie się przyjmuje – od ponad 90 do 120 stopni (czyli bardziej ogniskowa 20 mm), ale z pewnością nie widzi się ostro 50 stopni. Tak naprawdę ostro widzisz kilkustopniowy wycinek, tylko oczy szybko i niezależnie od świadomości stale skanują pewien obszar, a mózg to skleja jak panoramę :) Ile widzisz ostro zależy od tego, jak bardzo się koncentrujesz, jeśli po prostu patrzysz przed siebie “bezmyślnie”, wydaje Ci się, że widzisz dużo, jak zaczniesz się uważnie przyglądać czemuś, to zaraz otoczenie tego punktu robi się mało wyraźne.
Popatrz sobie z normalnej odległości, przy jakiej pracujesz na komputerze, na dowolną literę w tej dyskusji. Patrz tylko na tę literę i spróbuj, nie zdejmując wzroku z litery, przeczytać słowa znajdujące się obok. 50 stopni? :)

Quote:
Cytat:

Quote:
Dlatego też zdjęcia obejmujące podobny obszar, co nasze oko, traktujemy jako “normalne”. Stąd też wzięło się określenie obiektyw standardowy, oznaczające taki układ optyczny, który w połączeniu z danym aparatem da nam percepcję obrazu zbliżoną do oferowanej przez ludzkie oko.

A skąd ten cytat? Bo bzdury o 50 mm jako odpowiedniku ludzkiego oka i o tym, że zoomy coś przybliżają, to się znajduje i w książkach.
Do poczytania, jak się ma oko do aparatu, ze źródłami:
http://www.clarkvision.com/imagedetail/eye-resolution.html