Strona główna Fora Foto Sprzęt Ogniskowa Re: Ogniskowa

Re: Ogniskowa

Strona główna Fora Foto Sprzęt Ogniskowa Re: Ogniskowa

#62922
Piotr Dębek
Keymaster
azaki wrote:
Ale zdolność widzenia, a kąt widzenia to dwie różne sprawy! Za pierwszą odpowiada mózg, drugą determinuje budowa oka! Kąt zmienić sie nie może, bo człowiek musiał by mieć jakąs przysłonke na twardówce żeby to było wykonalne! Zmienia sie zdolność przetwarzania informacji docierającej do mózgu!

Ale z praktycznego punktu widzenia (nomen omen :) istotne jest to, co postrzegamy, czyli ile informacji dociera do mózgu, niezależnie od tego, jaką teoretyczną sprawność ma układ optyczny w oku. O ile mi wiadomo, to bada się to właśnie eksperymentalnie na żywych ludziach, a nie na preparatach, więc nasz biologiczny “system przetwarzania informacji” ma wpływ na wyniki. Dla fotografa to, czy widzimy 100 czy 120 stopni nie jest zresztą kluczowe. Raczej istotne jest, że naturalnie widzimy jednocześnie bardzo szeroko (tu odpowiednikiem ogniskowej byłoby coś koło 20 mm) i bardzo wąsko. Ważne jest, żeby nie dać sobie wmówić, że 50 mm to jakaś “naturalna” ogniskowa – zdjęcia wykonane tą ogniskową wcale nie oddają pola widzenia ludzkiego oka, aczkolwiek zgodzę się, że będą odbierane jako “normalne” i “standardowe” właśnie ze względu na popularność tej ogniskowej i to, że każdy się naoglądał zdjęć wykonanych na 50 mm po uszy. Z tego też względu ultraszerokie i supertele wydają się niezwykłe, bo są rzadko spotykane. Nawet perspektywa ogniskowej 20 mm wydaje się niezwykła.

Quote:
No dobra, w polu widzenia 50 stopni ostro nie widać wszystkiego, mój błąd i jak widać niejednej książki…zasugerowałem sie, bez uprzedniego logicznego przemyślenia sprawy! Mój błąd, przepraszam!

Nie ma za co. Dopóki nie projektujemy kokpitów w samolotach… :)