Strona główna Fora Inne Najnowszy numer DIGITAL FOTO VIDEO Opinie o pierwszym numerze DFV Re: Opinie o pierwszym numerze DFV

Re: Opinie o pierwszym numerze DFV

Strona główna Fora Inne Najnowszy numer DIGITAL FOTO VIDEO Opinie o pierwszym numerze DFV Re: Opinie o pierwszym numerze DFV

#58527
arachiusz
Member
Ewa wrote:
Myślimy o czymś takim, ale…
Problem w tym, że to samo zdjęcie (w znaczeniu ścisłym: ten sam plik) na ekranie i na odbitce wyglądają inaczej. A jeszcze inaczej, czytaj: gorzej, wygląda tenże plik wydrukowany offsetowo na papierze gazetowym, nawet stosunkowo dobrym, na jakim jest drukowane DFV.
Tak więc brak ingerencji w kolor i kontrast w programie graficznym oznaczałby, że wydrukowane zdjęcie wyglądałoby zupełnie inaczej, niż to, co czytelnik ma szansę zobaczyć na własnym ekranie po zgraniu zdjęć z karty. I wyszłoby, że te nasze aparaty straszną kaszanę produkują :)
Normalnie stosuję do zdjęć oddawanych do druku specjalną procedurę podbicia kontrastu/koloru, dzięki której wyglądają one w gazecie tak jak powinny. Podobnie jest z ostrzeniem – obrazki wyostrzone do druku na ekranie wyglądają raczej dziwnie.

Jasne ale mozna przecież to zdjęcie dodatkowo umieścic na stronce udostępniajac je jako orginał , a fota w gazecie będzie jako poglądowa , mz i tak większość informacji o focie /jak została zrobiona/ może pomóc komuś kto zaczyna , jak choćby np. że została zrobiona przy świetle zastanym a zamiast flesza zostało użyte lusterko,mała blenda albo biała kartka papieru , albo żeby robal nie uciekał wystarczy wstać rano bo jest wtedy ospały ,albo że przy zbiorniku wodnym o poranku robaczki sobie śpią i są przykryte kropelkami i tych ”albo” jest masa……………mz ludzie zazwyczaj nie chcą się dzielić jakoś swoimi pomysłami , nie mówiąc że specjalnie usuwają exif a ludzie widząc fote ok myslą że użycie programu graficznego to 99% tej foty ,takich rad w książce raczej się nie wyczyta.A fot na forum masa zawsze można komuś za udostępnienie choćby kilka sztyk gazetki przesłac , bo trudno dostępna przynajmniej u mnie była:) A i jeszcze jedna rzecz super by było jak by to było wszystko pisane prostym jezykiem , ja np. niektóre rzeczy , pojęcia po roku dopiero zrozumiałem , co mnie teraz nie dziwią bardzo proste pytania innych , prosto i na temat a będzie frekwencja :)
pozdrawiam arachiusz