Strona główna Fora Foto Sprzęt Pomóżcie :) fugi s9600 v sony dsc-h50 czy moze olympus sp-560uz Re: Pomóżcie :) fugi s9600 v sony dsc-h50 czy moze olympus sp-560uz

Re: Pomóżcie :) fugi s9600 v sony dsc-h50 czy moze olympus sp-560uz

Strona główna Fora Foto Sprzęt Pomóżcie :) fugi s9600 v sony dsc-h50 czy moze olympus sp-560uz Re: Pomóżcie :) fugi s9600 v sony dsc-h50 czy moze olympus sp-560uz

#62724
Piotr Dębek
Keymaster
PabloWlck wrote:
Robiłem zdjęcia mojej jaszczurce i powiem ze na 50 fotek ani jedna nie była ładna:/ Moja zabawę rozpocząłem od trybu auto, jak sie później okazało nie był to najlepszy pomysł.
Z flashem robiłem takie sobie fotki ale to z daleka z zoom-em, z bliska wychodziły białe, znowu jak wyłączyłem lampę to nie bylo nic widać.
Stosowałem różne światła, lampa z halogenami, lampki na ścianie i lampka biurkowa, i mix wszystkich i dalej nic, , w końcu przełączyłem na trym manualny (jak wyczytałem jest to tryb “M”)
i tu coś już zaczęło wyglądać lepiej ale znów pojawił sie problem z jasnością, w trybie auto zmiana iso nie wchodzi w grę , w trybie „M” zmieniałem i dalej za dużej różnicy nie było:/ .
Z innej beczki: może ktoś wie co źle robie , co źle ustawiam i co mam pozmieniać??

Na początek zapomnij o lampie błyskowej, a weź statyw. Do uzyskania poprawnego zdjęcia aparat potrzebuje pewnej ilości światła. Jak jest ciemno, to musi naświetlać dłużej. Jak naświetla za długo, to widoczny staje się efekt trzęsących się rąk. Możesz używać trybu manualnego, ale to wówczas Ty decydujesz, ile potrwa ekspozycja i w związku z tym, czy matryca dostanie dość światła. Jak jest za ciemno, to musisz wydłużać naświetlania. Na kolory wpływa opcja, która się nazywa “balans bieli” – najlepiej wybierać ręcznie. Poza tym spróbuj tak ustawić modela, żeby naturalne światło “na oko” dawało ładne oświetlenie. Pewnie w przypadku jaszczurki łatwiej byłoby ustawiać odpowiednio lampy błyskowe wokół niej, ale wersja okno plus przestawianie jaszczurki to wariant tani. Jeśli Ty gołym okiem widzisz ładne oświetlenie, to na zdjęciach też będzie ładne. Proponuję poczytać:
https://www.dfv.pl/poradniki_jak_dziala.html?id=107
https://www.dfv.pl/poradniki_jak_dziala.html?id=121
https://www.dfv.pl/poradniki_jak_dziala.html?id=113