Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

#58282
Piotr Dębek
Keymaster
Larson wrote:
Wydaje mnie się że nikt jeszcze nie napisał o możliwości ustawienia WB po zrobienii zdjęcia, jak mamy zły WB w jpgu to po ptokach.

Da się i w JPEG-u poprawić, nawet bardziej skutecznie, bo preset na żarówkę nie załatwia wcale sprawy – żarówka żarówce temperaturą barwową nie równa, a jeśli jeszcze mamy światło mieszane, to nam suwaczków w rawerze zabraknie. O poprawianiu balansu bieli w JPEG-ach był w FVd w numerze 5/2006 (Bielszy odcień bieli)
Choć oczywiście regulacja tego w RAW-ach jest prostsza, szybsza i w sporej części sytuacji w zupełności wystarczająca.

Larson wrote:
Pozatym jak z jpga nigdy nie wyciśniemy tyle szczegółów z cieni i ze świateł co w rawie…

To też nie jest takie proste. Jeśli te szczegóły widzimy gołym okiem na zdjęciu prosto z aparatu, to wyciągniemy je ładnie i z RAW-a, i z JPEG-a. Z RAW-a wyciągniemy natomiast szczegóły na zdjęciu, gdzie na pierwszy rzut oka jest czarna plama. Choć tutaj kwestia ile tych szczegółów wyciągniemy jest sprawą naszej tolerancji. Dość szybko zamiast szczegółów pojawia struktura matrycy (taka drobna krateczka). RAW daje trochę większą rozpiętość tonalną, ale przesadnie duży zapas to nie jest. Twierdzenie, że z całkiem od czapy naświetlonego zdjęcia dzięki RAW-owi da się uzyskać poprawną ekspozycję i dobrą jakość to legendy.
Douglas Kirkland (http://www.douglaskirkland.com), który hi-keya ani low-keya się nie boi, nie używa RAW-a. Naświetla jak należy, pamięta o ustawieniu balansu bieli i twierdzi, że kiedyś dokładnie sprawdzał różnice w jakości między RAW-em i JPEG-iem i wyszło mu, że jest tak mała, że w żaden sposób nie wyjdzie na odbitkach.