Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

#58273
Mirek
Member
zdrowamarchewka wrote:
Obecnie fotografuję z nastawionym aparatem na pliki JPM maxymalnej wielkości i najwyższej jakości. Przekonajcie mnie jakie zalety w stosunku do obecnych ustawień ma fotografowanie w RAWach ?! czy warto zmieniać.

Tylko, że jak Ci zdjęcie nie wyjdzie, to plik jpg jest do wyrzucenia, bo raczej niewiele już z nim da się zrobić. A z RAW-em możesz zrobić niemalże wszystko, bo jest to tzw. cyfrowy negatyw. Taka jest podstawowa zaleta zapisywania zdjęć w RAW-ach.

zdrowamarchewka wrote:
Bo z tego co widzę, jest tylko problem np… każdy plik trzeba po koleii konwertowac w jakimś ograniczonym na 30 dni Photoshopie… i to jest duże i się wolno zapisuje :))

Jakaś totalna bzdura. Ale wynika to najwyraźniej z tego, że Ty jesteś najprawopodobniej zupełnie „zielony” w fotografii cyfrowej. Nigdy nie używałem Photoshopa, bo mnie na niego po prostu nie stać. Dodam więcej, już od dobrych kilkunastu lat nie używam też nawet Widows, bo mnie na niego też nie stać, a korzystanie z piratów, to jest po prostu złodziejstwo. Pracuję wyłącznie na darmowym i legalnym Linuksie, a zdjęcia obrabiam też w zupełnie darmowym i całkowicie legalnym GIMP-ie (jakby co, to jest też jego wersja pod Windows, darmowa również i legalna), który praktycznie w niczym nie ustępuje Photoshopowi. Z kolei same RAW-y obrabiam w programach dcraw i ufraw, które pięknie integrują się z GIMP-em. Mam więc piękny zestawik programów, które w zupełności do tego wszystkiego wystarczają, są darmowe i od razu legalne oraz działają bardzo szybko.
Jednym słowem trzeba się tylko trochę rozejrzeć, użyć wyszukiwarki i od razu przestaniesz marudzić.