Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

#58296
jandrzej49
Member

Od 30 miesięcy eksploatuję cyfraki kompaktowe, wykonałem ok. 9.000 fotek – wyłącznie w jpg -plus pare tysięcy wideoklipów i jakoś nigdy nie odczułem braku RAW ani stabilizacji optycznej lub choćby cyfrowej. Obecny aparacik także nie ma RAW, a stabilizacja cyfrowa przydaje się głównie do filmowania w trudnych warunkach malutkim kompaktem Benq C740i
Z doświadczenia wiem, że nawet najprostszym kompaktem cyfrowym, mając minimum pojęcia o fotografowaniu, praktycznie nie da się wykonać zupełnie zepsutego zdjęcia, nadającego się tylko do skasowania. Pomijam tu „złośliwość rzeczy martwych- sprzętu”, awarię, nieumiejętność skierowania obiektywu we właściwym kierunku, stale drżące rączki, pijaństwo, naćpanie fotoamatora. Ten RAW to taki bajer, aby wcisnąć klientom coś zupełnie niepotrzebnego nawet zaawansowanemu fotoamatorowi (podkreślam – FOTOAMATOROWI), a co znakomicie podnosi cenę sprzętu na półce sklepu.
W sytuacjach wątpliwych, większość nawet najtańszych cyfraków (mój model Benq kosztuje zaledwie 380 zł i posiada taka opcję) posiada opcję AEB -automatycznego stopniowania ekspozycji. W krytycznych warunkach można wykonać kilka jpg, z których więcej ostatecznych efektów uzyskamy, niż z jednego pliku RAW, który zresztą zajmie dużo więcej miejsca na karcie pamięci i znakomicie skomplikuje obsługę podczas szybkich sesji foto, a potem obróbkę fotek w PC.

Reasumując: stosunkowo rzadkie (w praktyce) korzystanie przez fotoamatora z RAW stawia pod znakiem zapytania taki kosztowny bajer, lepiej za takie wątpliwe udogodnienie nie przepłacać w cenie kompaktu cyfrowego. Często -o zgrozo- możliwość zapisu w RAW idzie w parze z koniecznością używania kart xD – bo tylko takie przewiduje producent super drogiego kompaktu…