Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

#58300
Rex_XIII
Member

„W krytycznych warunkach można wykonać kilka jpg, z których więcej ostatecznych efektów uzyskamy, niż z jednego pliku RAW”

takie zabiegi nadają się tylko do ujęć statycznych przy portrecie, lub dokumencie idze w łeb ta filozofia.

fotografowanie w trybie RAW pozwala na lepszą kontrolę nad uzyskanym efektem, bo plik taki posiada minimum 12 bitów, zamiast 8 w JPG, ma to znaczenie przy wprowadzaniu korekcji takich jak np Balans Bieli, który bardzo rzadko idealnie jest ustawiany przez aparat. Można też uzyskać dzięki temu większą rozpiętość tonalną, lepszą kolorystykę, lepszą jakość przy odbitce na papierze. Trzymając plik Raw zawsze można powrócić do surowego pliku i „wywołać” rawa raz jeszcze inaczej, co czasem się przydaje, nie wspominając już o korekcji naświetlania, pełnej kontroli nad ostrością obrazu, kontrastem, nasyceniem, większymy możliwościami krzywej. Ostatnio fotografowałem tylko w jpg przez dwa miesiące ze względu na ograniczony dostęp do komputera (wakacje) po powrocie okazało się że część zdjęć jest przez to zniszczona i gdybym zrobił je w Rawach bez problemu bym je skorygował. To był ostatni raz kiedy przełączyłem tryb zapisu na JPG, zdjęć mi już nikt nie wróci, ale mam nauczkę.
Korzystając z JPG skazujesz się na widzimisię aparatu, fotografując w RAW masz pełną kontrolę nad efektem końcowym, można to przyrównać analogicznie do fotografii analogowej, gdzie mamy wybór oddać klisze do labu, lub wywołać ręcznie w ciemni w razie potrzeby wprowadzając odpowiednie korekty.
Karty teraz są pół-darmo, powstały świetne programy do wywoływania rawów, więc wszelka problematyka związana z korzystaniem z nich zanika, ale wybór należy do fotografa, znam ludzi, którzy mając możliwość fotografowania w RAW wybierają i tak JPG – ja do nich NIE należe.