Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

#58306
Rex_XIII
Member

Dodam jeszcze, żeby nie wyjść na fanatycznego obrońce formatu RAW, że w JPG też można z powodzeniem robić zdjęcia i nie odczuć ułomności tego formatu, pod warunkiem dobrych nastaw w aparacie i odpowiedniej sceny. Jednak nie widze powodu, aby się ograniczać jeśli ma się taką możliwość, być może problem wbrew wszelkim pozorom tkwi w systemie operacyjnym Windows, gdzie pliki RAW wszelakiego rodzaju nie są obsługiwane natywnie przez system, przez co stają się wyraźnie „Cięższe” od JPG, na tyle, że problematyka z ich późniejszym wywołaniem jest kompromisem nad jakością finalną obrazu.
Również zależy od tego co fotografujemy czy będziemy potrzebować RAW, bo np przy dokumencie, reportażu jakość techniczna nie jest aż tak istotna, gigantyczne wydruki też raczej rzadko wchodzą w grę, natomiast w fotografii reklamowej, studyjnej, gdzie pod późniejszą obróbkę idzie twarz modelki, a wydruki mogą być nawet wielkości bilboardu, lub większe format RAW wydaje się być niezbędny, choć tak jak pisałem, przy wydrukach A4, w WIELU wypadkach można zauważyć różnicę między tymi formatami (po obróbce).

„Zakładasz sytuację, że miłośnik fotografii zawsze może sobie pozwolić na lustrzankę? „
Owszem ;) Prawdę mówiąc, kiedy poważniej zainteresowałem się fotografią robiłem kompaktem Sony, jednak kiedy zaczął on mnie ograniczać kupiłem Zenita z Heliosem 58mm/F2 za 25 zł na giełdzie, dopóki nie nazbierałem na cyfre.