Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

#58309
Piotr Dębek
Keymaster
Rex_XIII wrote:
To interesujące co piszesz, osobiście spotkałem się z widoczną destrukcją przez JPG w zdjęciu wielkości A4, gdzie korekcja była naprawdę niewielka przed przygotowaniem zdjęcia do wydruku, widziałem też niszczący wpływ na odbitkach 10×15

Jesteś pewien, że to nie lab Ci podostrzył? Obejrzyj, czy z tyłu zdjęcia nie ma jakiś cyferek. Zasadniczo do labu trzeba mocniej wyostrzać niż na ekran, żeby uzyskać ten sam efekt – przy założeniu, że lab wywołuje bez korekty i się w miarę skalibrowało z labem – a tylko tak ma sens.
Też możliwość – Twój brat obrabiał plik na parę sesji, za każdym razem zapisując jako JPEG. Takich kilka zapisów nawet z niewielką siłą kompresji jest destrukcyjne.

Quote:
Ogólnie skłaniam się do tego, że o ile na monitorze w wielkości 1024 x 768 szkody mogą nie być tak widoczne, to przy wydrukach już bardziej rzucają się w oczy (wg. mojego doświadczenia).

Oddajesz do labów, które pozwalają wywołać zdjęcia bez korekcji? I się kalibrujesz z nimi? Bo moje doświadczenia są odwrotne. A do tego maszyny offsetowe dużo bardziej zjadają ostrość niż laby.

Quote:
Co do ostrości, osobiście nie przepadam za ostrzeniem na poziomie RAW i wole zrobić to w photoshopie a moja uwaga odnosiła się co do tego, że obraz taki jest zupełnie niewyostrzony – nie posiada nawet ostrzenia rozmyć spowodowanych przez filtr AA, więc kontrola nad takim plikiem podczas procesu ostrzenia jest pełna.

Lustra Canona pozwalają już uzyskać całlkiem neutralne JPEG-i. Natomiast neutralność RAW-ów to osobna historia – tutaj każdy rawer to samo nieco inaczej interpretuje, a „neutralne” ustawienia suwaczków to też tak naprawdę preferencje producenta, a nie żadna neutralność.