Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach ! Re: Przekonajcie mnie do fotografowania w RAWach !

#58275
Mirek
Member
Piotr wrote:
Jeśli JPEG jest do wyrzucenia, to praktycznie zawsze RAW także. RAW daje nieco większą rozpiętość tonalną – troszeczkę w światłach i nieco więcej w cieniach. Resztę modyfikacji dokonywanych na RAW-ie da się też zrobić na JPEG-u, tylko… trzeba się męczyć krzywymi, po kanałach, próbkować, a nie suwaczkami sobie suwać.

W związku z tym, po co sobie utrudniać życie, jak można je sobie ułatwić. Po co męczyć sie na jpg-ach, jak można o wiele łatwiej zrobić to samo na raw-ach?

Piotr wrote:
Oczywiście przy założeniu, że aparat nie psuje JPEG-ów – nie aplikuje podkręcania kontrastu i wyostrzania, co niektóre robią zawsze, nawet na ustawieniach teoretycznie neutralnych.

Nigdy nie ma stuprocentowej pewności. W związku z tym lepiej pracować na cyfrowych negatywach niż na cyfrowych pozytywach.

Piotr wrote:
No, to niestety przestało być prawdą jakieś dwa Photoshopy temu (jakieś 3 lata temu). Obróbka plików 16-bitowych, funkcja shadow/highlight, lepsza obsługa krzywych, HDR-y, narzędzia do retuszu, bardziej zaawansowana obsługa warstw – to wszystko pojawiło się względnie niedawno i jednak jest bardzo przydatne przy obróbce fotografii. I niestety GIMP tutaj zaczął tracić do Photoshopa.

Nie jestem tego pewien, co piszesz, ale nawet gdyby, to GIMP ma jeden podstawowy atut. Jest bowiem darmowy, w przeciwieństwie do Photoshopa, za którego trzeba „wybulić” sporo kasiory, jeśli nie chce się być złodziejem używającym piratów.