Strona główna Fora Foto Inne Pytać o zgodę? Re: Pytać o zgodę?

Re: Pytać o zgodę?

Strona główna Fora Foto Inne Pytać o zgodę? Re: Pytać o zgodę?

#62098
Piotr Dębek
Keymaster
dar_wro wrote:
[
PS2, Swoją drogą polecam rozważania na temat wizerunku na podstawie sprawy Mucha vs.Fakt :)

Dzięki Darku za materiały (zdjęcie będące przyczyną procesu zapomniałeś podesłać ;P )

Z tej sprawy Muchy jak dla mnie wnioski wcale nie są takie jednoznaczne, a w każdym razie z całą pewnością nie wynika z nich, żeby Kokonek mógł mieć jakiekolwiek problemy z powodu publikacji zdjęcia wykonanego w trakcie występu.
Mucha uzyskała odszkodowanie i zakaz publikacji zdjęcia zrobionego z ukrycia, w trakcie gdy była na urlopie i opalała się goła na hotelowej plaży (z opisu wynikałoby, że wstęp na plażę mieli tylko gości hotelowi, a paparazzi, który zrobił zdjęcie, gościem nie był). To jest nieco inna sytuacja niż fotografowanie tej samej Muchy na scenie. W sądowym uzasadnieniu właśnie brak związku między zdjęciami na plaży a działalnością publiczną był podkreślany jako przyczyna takiego wyroku.

Ciekawe w tym wyroku jest jeszcze coś innego. Mucha nie uzyskała zakazu publikowania zdjęć wykonanych w trakcie sesji, na którą się zgodziła. Co ciekawe, nie ma tam słowa o tym, czy za tę sesję dostała zapłatę. Natomiast ponieważ zgodziła się na sesję i były to zdjęcia przeznaczone do publikacji, nie może się wycofać po fakcie ze zgody na publikację i zakazać dalszego ich publikowania:
“Odnośnie do publikacji zdjęć powódki pochodzących z sesji zdjęciowej […] Sąd Okręgowy uznał, że nie naruszają one dóbr osobistych powódki, gdyż zostały zrobione za jej zgodą i były przeznaczone do publikacji. “

I jeszcze fragment, który chyba rozstrzyga problem Kokonka: “powódka z racji wykonywanego zawodu jest osobą publiczną. Nie jest więc wymagana zgoda powódki na publikację jej wizerunku uzyskanego w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych. “