Strona główna Fora Foto Sprzęt Tanie lampy studyjne Re: Tanie lampy studyjne

Re: Tanie lampy studyjne

Strona główna Fora Foto Sprzęt Tanie lampy studyjne Re: Tanie lampy studyjne

#62411
Piotr Dębek
Keymaster

Wystarczy do czego? Jeśli do tego typu zdjęć, jak masz w portfolio, czyli portet i akt, to może być tak sobie. Ja korzystam z chińszczyzny CY200K (http://www.funsports.pl/p,pl,1,lampa+studyjna+cy200k.html) one są teoretycznie dwa razy silniejsze. Przy odsunięciu lampy o metr wystarcza połowa mocy przy przysłonie f/8, czyli w zasadzie by Ci wystarczyło, zwłaszcza że z EXIF-ów wynika, że robisz przy f/4.5. Jednak dla oświetlenia pełnej sylwetki będziesz musiał lampę odsunąć dalej, a wówczas moc błysku szybko spada. Do tego na części zdjęć masz białe tło – do tego musisz je błysnąć o 3 EV mocniej niż główny motyw i tu Ci już 100Ws raczej nie wystarczy.
Przy kupowaniu zwracaj uwagę na możliwość montażu akcesoriów. W tym ogłoszeniu firma pisze, że ma parasolki, softboxy itp., ale przy samej lampie nie ma słowa o tym, co na niej można zamocować i w jakim to jest standardzie. Przy lampach, podobnie jak przy lustrzankach, “wchodzisz” w system. Jak kupisz jedną lampę i akcesoria, to później rozsądnie jest kupować sprzęt, do którego te wrota, softboxy i strumienice będą pasowały.
Ta lampa z ogłoszenia ma żarówkę modelującą, ale bez regulacji jej mocy. Nie jest to jakoś dyskwalifikujące, ale jeśli zaczynasz zabawę z oświetleniem studyjnym, to regulowane światło modelujące może pomóc zobaczyć jak będzie wyglądał efekt jeszcze przed błyskiem.
A z jeszcze innej strony: skoro robisz takie zdjęcia bez lamp, to po co Ci lampy? :)