Strona główna Fora Foto Sprzęt Wada małych kompaktów? Re: Wada małych kompaktów?

Re: Wada małych kompaktów?

Strona główna Fora Foto Sprzęt Wada małych kompaktów? Re: Wada małych kompaktów?

#58763
jandrzej49
Member

Szanowny jaad75, nie dam się dalej wciągać w jałową dyskusję nt. budowy matryc lustrzanek cyfrowych i kompaktów cyfrowych. Problem podstawowy tego tematu na forum – to kółka na fotach nocnych z fleszem. Poradź jak unikać i zapobiegać psuciu zdjęć, które jednak muszą być czasem wykonane prostym kompaktem cyfrowym, np. na imprezach okolicznościowych, gdy nikt nie dysponuje innym sprzętem foto?

Zachowaj swoje zdanie o tzw. mikrosoczewkach na matrycy (?) i uniwersalności wszystkich obiektywów do lustra cyfrowego i analogowego. Oczywiście są takie i będą produkowane – ale postęp technologiczny i warunki konstrukcji najnowszych matryc wymuszają już specjalizację dla szkieł – przeznaczonych wyłącznie do luster cyfrowych – i tego trendu nie zahamuje Twoja opinia z mikrosoczewkami włącznie:-)))

Poniżej masz nieco materiału od „fachury”, trochę już archiwalnego -sprzed 2 lat – nt. obiektywów do lustrzanek cyfrowych, matryc itp.
..Jak widać na matrycę pada dokładnie to, co widzi obiektyw, ale co ważniejsze – pod kątem prostym. Dlaczego to takie ważne? Otóż matryca to zbiór elementów światłoczułych (fotodiod), umieszczonych w niewielkich zagłębieniach. Jeśli światło pada pod innym kątem niż prosty, występuje utrata jego mocy i równomierności. Nie trzeba wiele tłumaczyć – tworzy to po prostu gorszy efekt. Kolejną zaletą szkieł „cyfrowych” jest dostosowanie ich zdolności do odwzorowania szczegółów dokładnie do możliwości matrycy

http://www.benchmark.pl/r.php?file=http://www.benchmark.pl/artykuly/aparaty/Olympus_E300/strona-1.html
Powyżej masz akapit z recenzji znawcy cyfrowych tajemnic i „szkieł cyfrowych” na wym. stronce

http://www.e-cyfrowe.pl/obiektywy/filtruj-mocowanie-sony-minolta.html?filtruj=mocowanie-sony-minolta&PHPSESSID=399ca..&page=2&PHPSESSID=399ca
Sigma wprowadziła na rynek obiektywy z serii DC, specjalnie zaprojektowane z myślą o fotografii cyfrowej. Coraz częściej użytkownicy systemów cyfrowych sięgają właśnie po te obiektywy, ponieważ ich cena w stosunku do jakości jest bardzo atrakcyjna. Lekkie i zgrabne w obudowie spełniają wszystkie potrzeby cyfrowych lustrzanek z niepełnowymiarową matrycą wielkości klatki APS. Lustrzanki cyfrowe mają matryce zwykle mniejsze od rozmiaru klatki tradycyjnego filmu 35mm. Przez to nominalną ogniskową obiektywów mnoży się tam przez określony współczynnik, np. dla Nikona D70 jest to 1.5, a dla Canona 300D 1.6. Tym samym, tylko za pomocą specjalnie zaprojektowanych obiektywów, takich jak właśnie seria DC Sigmy, można w łatwy sposób osiągnąć szeroki kąt widzenia. Z kolei obiektyw taki nie nadaje się do współpracy z tradycyjnymi aparatami na film 35mm lub z cyfrowych lustrzanek z dużymi matrycami zbliżonymi do tego formatu (występuje bardzo silne winietowanie).