Strona główna Fora Foto Sprzęt Wada małych kompaktów? Re: Wada małych kompaktów?

Re: Wada małych kompaktów?

Strona główna Fora Foto Sprzęt Wada małych kompaktów? Re: Wada małych kompaktów?

#58766
jaad75
Member

jandrzej49, proponuję czerpać wiedzę dotyczącą szeroko pojętej fotografii z portali fotograficznych, a nie komputerowych, bo te wtrącają czasem tak absurdalne tezy, że nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać…:)
Zalinkowany artykuł dotyczy aparatu w systemie 4:3, który został od początku do końca zaprojektowany po to, by dawać optymalne obrazy z matrycami cyfrowymi i to własnie projektanci tego systemu położyli bardzo duży nacisk na telecentryczność obiektywów, czyniąc z niej jeden z najważniejszych elementów kampanii marketingowej nowopowstałego systemu. Jak pokazuje praktyka, telecentryczność szkieł nie jest aż tak istotną kwestią, choć oczywiście poprawia jakość obrazu w rogach kadru.

Skoro nie wierzysz w istnienie mikrosoczewek, proponuję obejrzeć np. ten przekrój:
Microlenses.gif

Kwestię budowy obiektywów optymalizowanych pod cyfrę poruszyłem już wcześniej – obiektywy konstruowane pod APS-C mają oczywiście zakresy ogniskowych dostosowane do kątów widzenia mniejszej matrycy, stąd ich ogniskowe są krótsze, a dzięki mniejszemu polu obrazowania ich rozmiary mogą być trochę mniejsze, ale nie ma to nic wspólnego z pełnoklatkowymi obiektywami „optymalizowanymi” pod cyfrę wyłacznie poprzez zmianę powłok antyrefleksyjnych. Zresztą „cyfrowe” szkła pod APS-C są bardzo często dużo gorszym rozwiązaniem, bo wraz z mniejszym polem obrazowania i czasem wygodniejszym zakresem ogniskowych (głównie szeroki kąt) otrzymujemy większe winietowanie, słabszą rozdzielczość w rogach i dużo większe zniekształcenia.

A wracając do tematu, wydaje mi się, że częściowym ograniczeniem opisywanego problemu, byłoby ostrzenie na hiperfokalną (osoby na pierwszym planie wciąż powinny znajdować się w zasięgo GO, ale pyłki przed obiektywem już nie) oraz użycie najprostszego nawet dyfuzora (choćby z kalki technicznej naklejonej na lampę). Czy takie rozwiązanie ograniczyłyby problem, należałoby sprawdzić w praktyce, ale na podstawie czysto teoretycznych rozważań, powinno zadziałać…