Strona główna Fora Foto Sprzęt Wada małych kompaktów? Re: Wada małych kompaktów?

Re: Wada małych kompaktów?

Strona główna Fora Foto Sprzęt Wada małych kompaktów? Re: Wada małych kompaktów?

#58768
jandrzej49
Member

Wykonałem 4 testowe fotki na klatce schodowej po uprzednim wytrzepaniu szmatki – raz zapaskudzonej zwykłym kurzem z meblościanki, a następnym razem szmatka jest posypana mąką (ok. pół łyżeczki od herbaty). Wytrzepałem szmatkę na mocno przyciemnionym korytarzu i zaraz wykonywałem fotkę z błyskiem, z drzwi mieszkania, w odległości ok. 1-1,5 m od centrum zakurzenia, Flesz kompaktu cyfrowego Benq C740i, najpierw był niezakryty, następnie był zakryty przeźroczystą folią, trochę zmatowaną, a potem zakryty był odpowiednikiem kalki technicznej
poniżej zamieszczam testowe fotki. Opis fotki podaje co i jak było ustawione

0397 kurz, błysk bez dyfuzora:
15495.jpeg

0405 mąka, błysk bez dyfuzora:
15496.jpeg

0407 Mąka, błysk z dyfuzorem przeźroczystym (folia lekko zmatowiona):
15497.jpeg

0413 Mąka i błysk z dyfuzorem białym (imitacja kalki technicznej):
15498.jpeg

Z moich doświadczeń wynika wniosek, że to faktycznie kurz lub pyłki typu mąka i inne drobne zanieczyszczenia atmosfery przed fleszem – są wyłącznym powodem pojawienia sie jasnych kółek na zdjęciach z błyskiem,w ciemnych pomieszczeniach lub na ulicy. Biały dyfuzor znacznie zmniejsza siłę błysku i tylko zmniejsza o ok. 50% ilość jasnych kółek, ale ich całkowicie nie eliminuje. Dlatego zrezygnowałem ze stosowania dyfuzorka w moim kompakcie, bo daje efekt niezadowalający, przy znacznym tłumieniu błysku flesza i tak stosunkowo słabego.
Należy zatem kategorycznie unikać kurzu w nocnych seansach foto z błyskiem i tyle, albo pozostanie mozolne retuszowanie fotki. Przy dużym zakurzeniu (zapyleniu), fotka z błyskiem, w ciemniejszych warunkach, nadaje sie tylko do skasowania!