Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć zmiana formatu zdjecia Re: zmiana formatu zdjecia

Re: zmiana formatu zdjecia

Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć zmiana formatu zdjecia Re: zmiana formatu zdjecia

#62522
Piotr Dębek
Keymaster
Jerry wrote:
Dzieki Ewo i Piotrze za info. W tym trzecim pytaniu chodzilo mi oczywiscie (bo blednie napisalem) o jeszcze niewywolane rawy w CR, zaraz po importowaniu zdjec z kamery do komputera bezposrednio do Adobe Bridge.

Zamienić na DNG i skasować oryginalne RAW-y? Aż tak bym Adobe nie wierzył, zwłaszcza że ten format daleki jest od sukcesu, który zapowiadał Adobe: nie stał się standardem w aparatach, najwięksi producenci go… zignorowali, a do tego wcale nie gwarantuje, że każdy program czytający DNG odczyta DNG skonwertowane z każdego aparatu.

Quote:
PS. Problem tylko w tym, ze przy duzej ilosci zdjec, beda te wszystkie TIFF-y zabierac duzo miejsca. Moze zatem ograniczyc ta procedure do bardziej wartosciowych zdjec a cala reszte (mam na mysli amatorow oczywiscie) skladowac w JPEG ?

Z pewnością zostawiać i archiwizować oryginały (niezależnie, czy to RAW-y, czy JPEG-i), natomiast TIFF to rezultat Twojej pracy. Jeśli się napracowałeś i jesteś zadowolony z rezultatu, to warto efekt zabezpieczyć przed utratą i zostawić sobie jak największe możliwości wykorzystania do prezentacji w różnej formie i wielkości. Jeśli TIFF jest efektem trzech kliknieć, to specjalnie nie ma co się o niego troszczyć, powtórzenie tych kliknieć nie zajmie Ci dużo czasu.

Quote:
Jakims wyjsciem jest sukcesywne przerzucanie zdjec na zewnetrzny dysk albo DVD.

A to z pewnością, zwłaszcza oryginały. Pliki istniejące w jednym egzemplarzu można uznać za nieistniejące, jedynie ich zniknięcie może nastąpić prędzej lub później (zapewne wtedy, gdy ich będziemy potrzebować).