Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć zmiana formatu zdjecia Re: zmiana formatu zdjecia

Re: zmiana formatu zdjecia

Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć zmiana formatu zdjecia Re: zmiana formatu zdjecia

#62542
Mikołaj
Member

Chodzi o to, po pierwsze jeśli drukujecie z TIFFa, rozumiem, że jest on wyciągnięty z RAWa? Bo zamiana TIFF do Jpeg, wiadomo, nic nie daje. Problemem jest właśnie wydruk w labie, jakieś plakaty itd. Tam mogą być największe błędy kolorystyczne itp, dlatego najlepiej dawać plik w formacie w którym drukarnia sama z siebie nie może specjalnie ingerować. Z jpegami jest tak, że często na różnych drukarkach inaczej jest interpretowany profil kolorystyczny przez to w różnych drukarniach ten sam jpeg może mieć zupełnie inne kolory. Zdarzyło mi się nawet na MACu (o czym pisałem na forum) że podgląd MACowy ma inne kolory, a plik w PSie ma inne. Pytanie potem który jest bliższy temu co wyjdzie na wydruku.
Dlatego jednak najlepiej unikać dodatkowych problemów i do drukarni najlepiej oddawać w PDFie. Same drukarnie też ten format preferują, bo np. w przypadku rozkładówek od razu mają to poskładane tak jak ma być to wydrukowane i nie muszą dodatkowo drukować. Zdarzają się oczywiście komplikacje i niektórzy wolą Booklet od rozkładówki, więc najlepiej też pogadać z ludźmi odpowiedzialnymi za wydruk.
W domu, drukując na swojej drukarce, format nie ma praktycznie żadnego znaczenia, byleby rozdzielczość samego zdjęcia była adekwatna do wielkości wudruku.
Się nagadałem, chociaż pewnie większość to wie;)