Strona główna Fora Foto Sprzęt 10.5 2.8/f vs 16 mm 2.8/f i pytanie! Pomocy!

10.5 2.8/f vs 16 mm 2.8/f i pytanie! Pomocy!

Sprzęt

Member

Witam !
Mam problem ponieważ chcę się przerzucić z DX na FX i będę zmuszony zmienić taki obiektyw jak rybie oko DX 10.5 2.8/f na FX 16 mm 2.8/f . Z mojego doświadczenia 10.5 jest genialny, ogólnie wszyscy go chwalą, nawet znani fotografowie tacy jak Harold Davis, natomiast intryguje mnie to dlaczego taki fotograf, w książce o nocnej fotografii, chwali obiektyw DX ? Czyżby fotografował APS-C? Ciekawe… I pytanie > czy 16mm jest również tak dobry jak jego odpowiednik 10.5 ? Czy po prostu montuje 10.5 na pełną klatkę i mam 180 stopni? Proszę o pomoc !

Keymaster
przem-tm wrote:
nawet znani fotografowie tacy jak Harold Davis, natomiast intryguje mnie to dlaczego taki fotograf, w książce o nocnej fotografii, chwali obiektyw DX ? Czyżby fotografował APS-C? Ciekawe…

A napisał gdzieś, że używa pełnej klatki? :) Jak nie napisał, to bardzo możliwe, że używa APS-C. Nie on jeden. Niektórzy się nie przyznają, ale też używają APS-C, a nie FF :) A z tych przyznających się, to np. Bob Krist jest DX-owcem z przekonania, a nie z braku pieniędzy :)http://www.bobkrist.com/

Quote:
Czy po prostu montuje 10.5 na pełną klatkę i mam 180 stopni? Proszę o pomoc !

Jasne, w Nikonie możesz używać szkieł DX-owych na pełnej klatce, tylko będziesz miał obraz ograniczony do DX-owego wycinka z matrycy, czyli w przypadku D700 jakieś 5 megapikseli.

Member

aha rozumiem, więc lepiej jest sprzedać 10.5 i zakupić 16 mm przy zmianie na FF…

Keymaster

No niestety, chyba że jesteś gotów przy rybim oku mieć zdjęcia o rozdzielczości mocno zredukowanej, co wydaje mi się nieco bez sensu.

Viewing 3 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.