Strona główna Fora Foto Sprzęt 1,4 czy 1,8 nikona?

1,4 czy 1,8 nikona?

Sprzęt

Member

Zastanawiam się nad stałą 50-ką od nikona. Co sądzicie o 1,8 za 500 zł? A może 1,4 za 900 lub 1,4 z silnikiem za 1400 ? Jaka jest różnica w 1,4 z silnikiem i bez ?

Member

1,8 za 500 zł to niesamowicie opłacalny obiektyw pod względem cena/jakość. Ja muszę ostrzyć nim ręcznie i mimo to jestem bardzo zadowolony. Co do pozostałych 1,4 to już zależy od zapotrzebowania i funduszy. Warto tylko wziąć pod uwagę, że ostrość optyki nie rozkłada się równo i nie należy liczyć na najlepsze rezultaty przy maksymalnie otwartej przysłonie. Moim zdaniem różnica pomiędzy 1,4 a 1,8 może nie być warta swojej ceny. Ale to trzeba już ocenić samemu.

Może testy poniżej nieco pomogą (polecam wykresy zależności rozdzielczości od przysłony):

http://www.optyczne.pl/66.1-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF_50_mm_f_1.8D.html
http://www.optyczne.pl/102.1-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF_50_mm_f_1.4D.html
http://www.optyczne.pl/159.1-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF-S_50_mm_f_1.4G.html

Member

Jeżeli stać cię na 50-tke z światłem 1.4 to bierz zamiast 1.8. Jest jaśniejszy a jak przymkniesz do f/2 to już ostry prawie jak brzytwa a zawsze w razie co możesz otworzyć przesłonę do f/1.4 kiedy będziesz potrzebował więcej światła. Wersja jego z silniczkiem ponoć wcale nie powoduje, że ostrzy się szybciej i celniej. Na pewno ciszej. Ja bym nie przepłacał. Zresztą mam tą 50-tke 1.4 bez silniczka i wcale się nie śpieszę aby kupić nowy z silniczkiem.

Ale jeśli fundusze masz ograniczone i te 400zł różnicy między 1.8 i 1.4 to sporo dla ciebie to weź 1.8. Aż takiej dużej różnicy nie uświadczysz fotografując nim w stosunku do tego 1.4.

Member

Silnik w tej 1.4 by Ci się przydał jak nie masz w korpusie żeby nie ostrzyć ręcznie. Jak masz D80 lub wyższy model, możesz brać bez, aż takiej różnicy wartej tych dodatkowych 500zł nie poczujesz.

Member

Mialem do czynienia z wersja f/1.4 i z napedem AF-S i musze przyznac ze ten obiektyw jest wart swojej ceny. Ostrzy juz dobrze od pełnej dziury, choc wymaga to precyzyjnego ustawienia ostrosci. Jest znacznie lepszy od wersji f/1.8
Osobiscie posiadam wersję tansza f/1.8 i tez jestem z niej bardzo, bardzo zadowolony. Obiektyw ten, niezaleznie od wersji switnie prawdzi sie w roli optyki do portertu jak i do pejzazu.

Member

tez jestem zadowolony z wersji 1,8

Member

ja mam 1.8, potwierdzam to co mówi większość użytkowników, relacja cena/jakość nie do przebicia,
zastanów się czy warto dopłacać drugie tyle za różnicę 0.4

Member

Według mnie warto dopłacić, ale jak się nie ma pieniędzy to kupując 1.8 nie powinno się żałować.

Member

Też doradził bym aby kupić 1.4 jeśli tylko nie jest to taki problem finansowy. Zawsze to o ok. 70% jaśniejszy obiektyw. A lekko przymknięty do 1.8 da ci ostrzejszy obraz niż ten 1.8 dla którego to pełna dziura.

Viewing 8 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.