Strona główna Fora Foto Inne 4 edycja wielkiego konkursu foto (national geographic)

4 edycja wielkiego konkursu foto (national geographic)

Inne

Member

hmm :) mam takie pytanie bo ja mam coraz wieksze problemy z czytaniem ze zrozumieniem :P

“Zezwala się, ze względu na cechy formatu cyfrowego, na retusz fotografii, pod warunkiem, że
będzie on polegał na zastosowaniu korekty globalnej, która polepsza jakość (np. nasycenie,
kontrast). Nie zezwala się natomiast na stosowanie zabiegów selektywnych w celu dodawania
lub odejmowania elementów, łączenia kilku fotografii lub zmiany jej oryginalnej kompozycji.”

dokładniej o co chodzi w zdaniu:
Nie zezwala się natomiast na stosowanie zabiegów selektywnych w celu dodawania
lub odejmowania elementów, łączenia kilku fotografii lub zmiany jej oryginalnej kompozycji.

czyli ze nie moge czego zrobic??

moge np kadrowac zdjęcie, zmienic kolor na biel i czern, albo np bawic sie warstwami zeby uzyskać kolor nieba bardziej “ładny”??

Member

Nie możesz klonować, nic wycinać ani dostawiać. Obawiam się, że kadrowanie może podpadać pod “zmianę oryginalnej kompozycji”. Kolor nieba na pewno możesz poprawiać, ale nie jestem pewna, czy na warstwach, bo to jest “selektywnie”. Z drugiej strony, to jest selektywnie, ale nie w celu “dodawania
lub odejmowania elementów, łączenia kilku fotografii lub zmiany jej oryginalnej kompozycji”, więc może… Ja tam prawnikiem nie jestem. Na wszelki wypadek starałabym się korygować kolory bez zaznaczeń i masek.

Member
Ewa wrote:
(…) Obawiam się, że kadrowanie może podpadać pod “zmianę oryginalnej kompozycji”. (…)

Jeśli rzeczywiście ten zapis tak interpretować, to jest to chyba lekkie przegięcie. Tak na oko i bez sprawdzania to chyba już Daguerre z kumplami kadrowali i przycinali, a teraz nie można? :)

Member

Kadrować można. W FAQ jest to wyraźnie napisane.

Keymaster

A ten rygoryzm i konserwatyzm to ze strony miesięcznika, który w czasach pączkowania technologii cyfowych przesunął piramidy o kilkaset kilometrów i takie zdjęcie dał na okładkę :)

Member

a przejscie z koloru na czer i biel??

Member
Mystik wrote:

Na to dokładnie pytanie również znajduje się precyzyjna odpowiedź w FAQ konkursu.

Member
Donnia.1980 wrote:
Mystik wrote:

Na to dokładnie pytanie również znajduje się precyzyjna odpowiedź w FAQ konkursu.

ja czytałem tylko regulamin… wiec jak juz piszesz posta to mozesz napisac tak czy nie :/

Member
Mystik wrote:
Donnia.1980 wrote:
Mystik wrote:

ja czytałem tylko regulamin… wiec jak juz piszesz posta to mozesz napisac tak czy nie :/

Skoro już raz ktoś Cię poinformował, że w FAQ konkursu są ważne, jak widać z Twoich pytań, wyjaśnienia, to mógłyś się pofatygować i tam zajrzeć. I pytać dopiero wtedy, kiedy będziesz miał pytania, na które nie ma prostych odpowiedzi na stronie konkursu. Po to jest FAQ, żeby znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania.

A Ty dalej tutaj wałkujesz…. Pewnie, że mogłam napisać odpwiedź od razu, ale nie zrobiłam tego właśnie po to, żebyś za chwilę nie zadał kolejnego pytania bez sensu, czyli takiego, na które masz jasną odpwiedź na stronie konkursu. Może za subtelnie, ale jedank miała być to wskazówka, co ważnego przeoczyłeś, czyli FAQ. A potem mamy na forach setki pytań typu instrukcja obsługi itp.

Member

dobrze nastepnym razem wszystkich odeslijmy do instrukcji obsługi aparatów i czasopisma dfv i paru ksiązek… przeciez tam wszystko jest napisane…
ewentualnie damy link na fotopolis… i zlikwidujmy forum…

Member

Nie ma co się denerwować i popadać w skrajności. Ja nie zalecam tego, co Ty proponujesz. I pomijając już fakt tego, co się dzieje na wieeelu forach i jest ich plagą, a co miałam na myśli i czego przykład dałeś, to jeśli interesujesz się rzetelnie konkursem to dla własnego dobra powinieneś dążyć do źródła informacji, udzielanych Ci odpowiedzi. Za pierwszym razem nie tylko podałam Ci odpowiedź, ale i wskazówkę, gdzie masz takie info z najpewniejszej ręki, nie próby interpretacji, a wiążące info. Ty natomiast nie tylko nie podziękowałeś, ale zamiast się tam udać zadałeś drugie pytanie, tak jakbys w ogóle nie wiedział gdzie szukać odpowiedzi bądź byłaby ona niedostępna bądź trudna do znalezienia, itd. Masz tupet idzielać mi reprymendy, że odsyłam Cię do źródła i radzę pytać na forum dopiero wtedy, gdy Twoje poszukiwania nie dały rezultatu bądź były niemożliwe do przeprowadzenia. Nikt Ci nie karze czytać encyklopedii, ale w swoim własnym interesie powinieneś już przy pierwszej wskazówce udać się do źródła, przejrzeć FAQ pod kątem Twoich wątpliwości, a potem ewentualnie pytać, a nie wkurzać się na mnie, jak śmiałam Ci nie podać od ręki odpowiedzi na kolejne. Smutne.

Viewing 10 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.