Strona główna Fora Foto Sprzęt 450D + EF 50mm f/1.8 nieostre zdjęcia?

450D + EF 50mm f/1.8 nieostre zdjęcia?

Sprzęt

Member

Niedawno kupiłem sobie używanego Canona 450D z kitem. Odniosłem wrażenie, że prawie niemożliwe jest zrobienie nim “idealnie” ostrego zdjęcia.
W związku z tym zdecydowałem się dokupić obiektyw EF 50mm f/1.8. Testowałem w sklepie jego dwa egzemplarze i również niestety ciężko było uzyskać na nim cokolwiek naprawdę ostrego. Dla sprawdzenia podłączyłem jedną ze sklepowych 50-tek do stojącego na wystawie nowego body 500D i było jeszcze gorzej.
W końcu zdecydowałem się na zakup jednego z egzemplarzy 50-tki – stwierdziłem, że jeśli coś w moim aparacie jest nie tak, to łatwiej będzie to sprawić z w miarę pewnym nowym obiektywem stałoogniskowym niż z używanym kitem.

Oto kilka zdjęć testowych, jakie wykonałem z nową 50-tką:
http://immbir.drl.pl/zdj/
Są wykonane na autofocusie. Ostrość wydaje się być ustawiona dobrze (tzn. to co ma być najostrzejsze jest najostrzejsze względem innych obszarów zdjęcia), ale jednak nic nie jest do końca ostre.

Aparat jest jeszcze na gwarancji Canona do września i zastanawiam się czy nie powinienem go odesłać do serwisu w związku z tym. Z drugiej strony, gdy zrobiłem zdjęcie w sklepie nowym 500D miałem wrażenie, że jest jeszcze “gorzej”, więc może poprostu aparaty z dużymi matrycami tak mają, że gdy się powiększa zdjęcie to jednak widać, że nie jest do końca ostre?
Jak sądzicie? Warto kombinować z serwisem gwarancyjnym? A może wszystko jest w porządku?

//EDIT
żeby nie było wątpliwości: na zdjęciach IMG_7243.JPG i IMG_7242.JPG ustawiałem autofocus jednopunktowo na literkę “j” na zmiętym papierku

Member

Zdięcie IMG_7243 jest poruszone

Member

racja. dokładam jeszcze jedno zdjęcie IMG_7263.JPG zrobione ze statywu z zaznaczonym ołówkiem punktem na który była nastawiana ostrość (też autofocus).

Member

jeszcze jedno wykonane na trochę większej przysłonie http://immbir.drl.pl/zdj/IMG_7266.JPG
z daleka ok. powiększam do 100% i widać ewidentnie lekko zamazany punkt w którym ostrość powinna być max.
czy to norma przy takim sprzęcie?

Member

Powiem tak – ten obiektyw swoje najwyższe możliwości pokazuje na f/5.6. Szkoda, że twoje testowe zdjęcia przedstawiają papierek. Spróbuj np. przetestować na portrecie – bo takie jest główne zastosowanie tego obiektywu. Odsyłam cię do tego forum

http://canon-board.info/showthread.php?t=30154

Odnoszę wrażenie, że na tych zdjęciach wszystko co powinno być ostre – jest ostre np. na I-szym zdjęciu oko i to na przysłonie f/1.8. Uważam, że wszystko jest w porządku z aparatem i obiektywem. Po prostu ten typ tak ma, że bardzo rozmywa.

Member

Dzięki Barbara! Chciałem się poprostu upewnić, bo to ostatni miesiąc, kiedy mogę oddać ten aparat do naprawy w ramach gwarancji.

Member

Mnie rowniez wydaje sie ze sprzet jest OK. Pierwsze zdjecia sa ewidentnie poruszone, co wynika z dlugiego czasu naswietlania.

Polecam zabrac obiektyw na spacer, na swieze powietrze, albo do studia z odpowiednimi lampami. Przy porzadnym swietle obiektyw pokaze jak potrafi rysowac.

Viewing 6 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.