Strona główna Fora Foto Sprzęt Adaptery do mocowania obiektywów – pytanie

Adaptery do mocowania obiektywów – pytanie

Sprzęt

Member

W jednym ze sklepów internetowych znalazłem adaptery pozwalające montować obiektywy na przykład nikona co sony. Czy ktoś miał do czynienia z takimi adapterami i mógłby podzielić się swoimi uwagami?

Member

ja mam tylko do czynienie z adapterem canon-m42 ale prawdopodobnie będzie to taka sama zasada potwierdzi ostrość ale nie przenosi automatyki czyli praca w pełnym manualu

Keymaster

…a nawet gorzej niż w manualu, bo większość współczesnych obiektywów (za wyjątkiem części Nikkorów) nie ma w ogóle pierścienia przysłony – przysłona jest sterowana elektrycznie z korpusu. Jak tracisz elektryczne sterowanie (a zawsze przy tego rodzaju przejściówkach tracisz), to masz zawsze pełną dziurę. Jest jeden model przejściówki z obiektywów Nikona na aparaty Canona, która pozwala na sterowanie przysłoną, ale to jest dość niebanalny patent i to nie do powtórzenia w innych systemach.

Member

właśnie zastanawiała mnie przesłona

Member

Ja przez odpowiedni adapter używam starych manualnych obiektywów nikona z korpusem canona. Oczywiście nie ma AF (zapala się tylko diodka w wizjerze potwierdzająca ostrość ale musisz mieć adapter z odpowiednim układem elektronicznym “dandelion”- jakąś stówkę droższy) . Przysłonę ustawiam ręcznie pierścieniem na obiektywie. Światłomierz w aparacie działa – najlepszy tryb to preselekcja przysłony (to lepiej niż w nikonach z niższej półki, bo tam światłomierz nie działa i pozostaje tylko tryb manualny). W takim układzie ma to sens. Natomiast montowanie nowoczesnych obiektywów za duża kasę przy użyciu takich adapterów to delikatnie mówiąc pomyłka.

Member

Pytałem z niezdrowej ciekawości. Dziękuję.

Viewing 5 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.