Strona główna Fora Foto Sprzęt Aparat Do Wn??trz

Aparat Do Wn??trz

Sprzęt

Member

STUDENTKA potrzebuje niedrogiego body ze szkłem do fotografii wnętrz. chodzi o dokumentację do projektów aranżacji wnętrz itp a nie o walory artystyczne. podkreślam że chodzi o studentkę więc ograniczcie sugestie do oki 2tyś. pierwszy jej wybór padł na olka 520 ale chyba za mocno szumi przy wyskokich iso. tak?? poza tym jakie szkło szerokie oczywiście polecacie razem z tym body?? czy taniej nie wyjdzie kupić coś taniego z szerokim kitem za ok 1400 ilampę za 600??? czekam na rady. pamiętajcie ok 2tyś. dzięki

Keymaster

A jakie znaczenie ma wysokie ISO przy fotografii wnętrz? I tak przecież będzie robić zdjęcia ze statywu, a wnętrza nie uciekają. I lampę może sobie odpuścić – wnętrz nie robi się z lampą. Albo będzie kombinowała na zastanym, albo będzie jej potrzebne kilka lamp i to najlepiej studyjnych.
Przy założonej cenie dostanie tylko lustrzankę z kitem, czyli ogniskowa od odpowiednika 28 mm, co może być ciut wąsko. Jeśli koniecznie chce lustrzankę, to niech weźmie to, co jej się podoba w wersji kitowej i w razie potrzeby robi panoramy. Alternatywą jest jakiś kompakt o ogniskowej od odpowiednika 24 mm i koniecznie z trybem manualnym i histogramem. I niech uwzględni w kosztorysie statyw.

Member

dziękuję za radę!! już przekazałem. i przekazuję od razu pytanie: a jak nie lustrzanka to co?? jaki kompakt z trybem manualnym i histogramem byś polecił?? czy mały rozmiar matrycy tu nie będzie przeszkadzał??

Member

Nikon D40 + Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6 (1.2 tysiąca) + Zakup najnoszego DFV i przegląd statywów + Torba https://www.dfv.pl/forum/viewtopic.php?pid=11587#p11587!
Ewentualnie: Samo body + Sigma 10-20 EX DC (około 1.5 tysiąca) ale to by lekko przekroczyło budżet…

Keymaster
robertwronski wrote:
dziękuję za radę!! już przekazałem. i przekazuję od razu pytanie: a jak nie lustrzanka to co?? jaki kompakt z trybem manualnym i histogramem byś polecił?? czy mały rozmiar matrycy tu nie będzie przeszkadzał??

Rozmiar matrycy nie będzie przeszkodą – zdjęcia i tak będą robione na najniższym ISO, płytka głębia ostrości jest niepotrzebna – wręcz przeciwnie. Popatrz sobie na testy kompaktów z ogniskową od 24 mm i zwracaj uwagę tylko na jeden czynnik – geometrię na szerokim kącie. Dużo tych modeli nie ma.
Pomysł z dowolnym korpusem lustrzanki, nawet używanym, i Sigmą 10-20 też jest niezły, jeśli tylko uda się zmieścić w budżecie. Statyw tutaj też trzeba uwzględnić.

Member

Nie robiąc reklamy:
http://allegro.pl/item447978087_nikon_d50_body_gratis_wysylka.html lub
http://allegro.pl/item451045523_nikon_d70_uzywany.html
Z tym d70 akurat będą 2 tysie! Na styk… + Torba i Statyw, więc będzie około 2.2 tysiąca… Ew jak wchodzi w gre MF to może jakiś stary obiektyw na M42? Widziałem jakieś rybie oka za 600 złotych…

Keymaster

Tylko nie rybie oko. Pełnoklatkowe rybie oczy tracą wprawdzie na APS-C rybiooczność, ale dalej są bardzo krzywe, co raczej wyklucza dokumentowanie architektury. Jestem pewien, że koleżanka Roberta nie będzie chciała tego prostować za każdym razem. Już znacznie prościej jest zrobić 2-3 zdjęcia kitem i sklejać z nich panoramę, w ten sposób poszerzając pole widzenia.

Member

Wiewiórkę można, a wnętrze nie? A jeśli studentka zechcę w projekcie pokazać jak widać pokój przez “judasza”? ;-)))

Keymaster

Dobra, to jak się jakaś studentka Uniwersytetu Przyrodniczego spyta o obiektyw do dokumentowania życia małych gryzoni, to Ty zaproponujesz jej rybie oko, a pod koniec semestru, jak trzeba będzie oddawać prace, ja zaproponuję jej Twój adres :)

Member

To “rybie oko” brzmi dwuznacznie… Reszta już oczywiście nie :-)

Viewing 9 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.