Strona główna Fora Foto Sprzęt aparat DX a obiektyw do pełnej klatki

aparat DX a obiektyw do pełnej klatki

Sprzęt

Member

Witam

mam pytanie o takie zestawienie jak w temacie, mianowicie czy obiektyw Nikkor 70-300 VR będzie chodził normalnie podpięty pod D80 czy można się spodziewać ekscesów?

Gdzieś czytałem o problemie z ustawieniem przysłony – wyświetla się E zamiast wartości. Niestety nie mogę znaleźć źródła tej informacji, żeby doczytać w jakich sytuacjach dochodziło do takich błędów. Na targach jednak miałem takową przygodę jak podpiąłem swoją d80 do jednej z monstrualnych Sigm. Czy ma to związek z tematem mojego posta?

Bardzo proszę Was o pomoc i objaśnienia.

Piotrek

Member

Nikkor będzie chodził normalnie… 70-300 VR miałem w ręku 5 różnych sztuk, conajmniej 3 podpięte pod D80 i z rzadną nie było problemu.
A jaka Sigme przymierzałeś??
Bo taki problem jak opisujesz, to występuje z obiektywami które mają pierścień przysłony. Jeśli nie ustawisz go na najwyższą możliwą wartość, to aparat będzie wyświetlał E.

Member

Korpus dx a obiektyw na pełną klatkę = zero problemów tylko ogniskowa x1,5 – odwrotnie tzn. obiektyw dx a korpus pełna klatka = niepokryta cała powierzchnia matrycy(problem).
Tak jak pisze azaki obiektywy z pierścieniem przysłony w trybie auto muszą mieć zablokowaną przysłonę (przełącznikiem na obiektywie), chyba ,że na korpusie ustawisz manual do obiektywu to wtedy możesz ustawiać przysłonę tym pierścieniem na obiektywie.

Member

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Nie do końca rozumiem tylko z tym mnożnikiem 1,5x – do tej pory myślałem, że to ogniskowe obiektywów DX są odpowiednikami ogniskowych obiektywów do pełnych klatek pomnożonych razy 1,5.

ktoś tłumaczył mi to na przykładzie obiektywu, który ostatnio kupiłem 50mm 1.8, że to jest tak jak 75 do pełnej klatki.

czy więc 70-300 będzie jak 105-400 do d80 czy jak 23-200, bo już się pogubiłem…a może źle zrozumiałem wcześniejsze tłumaczenie…

a może to jest tak że 50mm podpięte pod pełną klatkę to 50mm a pod DX – 75mm? Tylko dlaczego nie zmienia się to w exifie?

Byłbym wdzięczny gdyby oprócz krótkiego i łatwego wyjaśnienie ktoś podrzucił link do jakiegoś artykułu, z którego mógłbym się douczyć o co chodzi w FX, DX i obiektywach pod jedne i drugie i jak to się przekłada na efekt czyli zdjęcie.

Member

Tutaj masz jeden link:
http://jedrak.com/format-fx-i-dx-wady-i-zalety/

Member

to może ktoś ma linka do strony na której można sprawdzić które obiektywy są do pełnej klatki a które nie? bo mnie ostatnio ktoś spytał czy mój nikkor jest do pełnej i zbaraniałam po prostu. (dodam jeszcze że ten ktoś tłumaczył mi że różnią się tym, że do pełnej klatki nie ma pierścienia przysłony na obiektywie a obiektywy do dx mają – czy to prawda?)

Member

Jak pisze na obiektywie DX(http://nvision.pl/img/200711/Nikkor_DX_18_55_VR_1_nvison.jpg np tak jak tutaj koło napisu Nikkor) to oznacza że jest on tylko i wyłącznie do aparatów z matrycą aps-c. Obiektywy bez tego lub z napisem FX są obiektywami do aparatów z matrycą 35mm, możemy je podpiąć do aparatów z matrycą 35mm i z matrycą aps-c

Member

Ale… obiektywy DX możemy także podpiąć pod matryce FX – i też bedzie cacy – taki mały myk Nikona, body samo przejdzie w tryb DX. :)

Co do oznaczeń na obiektywach… różnych marek: OZNACZENIA NA OBIEKTYWACH

Member

dziękuję za wyjaśnienia, artykuł jest świetny!

Viewing 8 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.