Strona główna Fora Foto Inne Apel o zmiany czy jakoś tak :-)

Apel o zmiany czy jakoś tak :-)

Inne

Member

Przepraszam, że będzie mało czytelnie ;-)
Mój problem dotyczy galerii, i poniekąd forum. Miałem nadzieję, że galeria posłuży nam do nauki a nie przechowywania zdjęć. Wiza była taka: wystawiam zdjęcie koleżanki i koledzy wytykają mi wszelkie błędy, fotka wisi sobie jeszcze jakiś czas by inni mogli uniknąć podobnych błędów a potem ją usuwam. Zdobywam w ten sposób doświadczenie i wiedzę potrzebną by robić lepsze zdjęcia. Wraz ze zdobytym doświadczeniem pojawiają się nowe zdjęcia i nowe komentarze. Tak w ogólnym zarysie to widziałem.
Przeglądając galerię nie da się nie zauważyć, że powstały „grupy wzajemnej adoracji” ty mi plusik a tobie plusik. Wytknięcie komuś błędu wywołuje negatywne emocje.
Wszyscy cierpimy na brak czasu, w miarę możliwości staram się komentować, na ten czas raczej jako widz, choć błędy techniczne powoli też już dostrzegam.
Apeluję o wzajemne wspieranie się w tym pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo inaczej będzie to martwe miejsce gdzie można przechowywać zdjęcia a celem pozostanie zdobywanie gwiazdek i zwiększenie ilości wystawionych zdjęć. Może moim pomysłem na to forum zarażę kilka osób i zrobimy coś dla siebie samych, a dla zachwytów pokażemy nasze zdjęcia bliskim im bezkrytycznie zawsze się podobają. Pozdrawiam i czekam na jakiś odzew.

Keymaster

Nie ma sposobu na Towarzystwa Wzajemnej Adoracji. Nie zawsze zresztą to zjawisko bierze się z wyrachowania – często to po prostu grzecznościowe “oddanie” komentarza. Owa grzeczność idzie czasem tak daleko, ze na “piątkę” odpowiada się “piątką”, ale to nie musi zawsze oznaczać spisku w celu nabicia sobie rankingów.
Zresztą, jeśli ktoś tworząc TWA potrzebuje sobie podnieść samoocenę, to nie mu będzie na zdrowie. Jeśli takie osoby alergicznie reagują na merytoryczną krytykę, to proponuję nie tracić na nie czasu. Do uczenia się i samorozwoju też się nie da nikogo zmusić, a jest naprawdę dużo uczestników, które chętnie usłyszą porady, jak powinny poprawić warsztat.

Member

TWA… niezły skrót…
Powiem tak… gdy się potrafi jeszcze zbyt mało, to trudno o konstruktywną, a przede wszystkim negatywną krytytkę cudzych prac… można trafić jak kulą w płot. Dlatego moje zdanie jest takie: jeśli wiem mało a zależy mi na opinii innych (podkreślam opinii a nie ocenie) dlatego sporo komentuję innych… a dlaczego stawiam przeważnie dobre oceny ? Dlatego, że wybieram zdjęcia, tóre z różnych powodow zwróciły moją uwagę (wywołaly pozytywną energię)… czy w takiej sytuacji można mówić o TWA… wydaje mi się, że NIE. Często sprawdzam jakie byly ustawienia aparatu – to uczy. Zwracam uwagę na kompozycję i proponuję swoje ‘widzenie” – czasami nawet udaje mi sie osiągnąć fajną rzecz – niekiedy zgodnie z moimi uwagami autorzy poprawiają swoje prace, co daje mi ogromną satysfakcję… i dodaje odwagi. Ja do tej pory nie usuwałam swoich zdjeć pod którymi były krytyczne uwagi, cieszę się że właśnie TAKIE są – zostawiam po to aby inni uczyli się na cudzych błędach… (MOICH też) – sama też dużo prac oglądam i komentarzy czytam – to uczy innego spojrzenia.
Też jestem przeciwna TWA, ale takiemu bezkrytycznemu… Zdjęć w galerii jest mnóstwo i trzeba znaleźć sobie swój własny “klucz”…. aby właśnie trochę ożywienia wprowadzić… nie zamykać się tylko w lakonicznych stwierdzeniach: cudne, Ok….
Zgadzam się z Piotrem, że nie warto zaprzątać sobie glowy i tracić czasu na obrażalskich… ale wymiana szerszych opinii między tymi którzy chcą słuchać, mówić… a przy tym troszkę też się bawić… jak najbardziej. Kiedyś Piotr podpowiedzał… aby prowokować do komentarzy.. wręcz pytać … to też jest sposób…
Ale żeby rozmawiać…. trzeba to po prostu lubić…. niektórzy nie lubią… i też mają do tego prawo…

Member

kokonek swiete słowa.
zauważmy ze ludzie nie chcą dostawać złych ocen i złych komentarzy tak samo jak nie chcą ich dawać.
ja oceniam te zdjęcie ktore mi sie podobaja albo jak kokonek napisał zwrocily moja uwage.

czasem jak patrze na kogos “niewypał” to pisze mu co wg mnie jest zle (i czasem jak cos przyjdzie mi do głowy to jak ewentualnie mozna by to poprawić) i zamiast oceny cos w stylu (b.o) itp :)

poza tym inne spojrzenie na swiat maja ludzie ktorzy sie nie zajmują fotografia ktorzy od czasu do czasu zrobią zdjecie ktorrzy robia zdjecia codzien i ktorzy zawodowo maja stycznosc z aparatem.

Trzeba metodą Łopatologiczną oceniac to co nam sie podoba i to co nam sie nie podoba ale w miłej formie zeby nie zniechęcić ale jeszcze zachęcić i zmobilizować :) “sztuka rodzi sie w bólu” nie koniecznie :) trzeba być miłym ale konsekwentnym

Member

Temat wraca jak bumerang…
Trochę się napisałem… komentarzy… i mam swoją teorię, dlaczego jest ich tak niewiele. Sam, wstawiałbym jeszcze ich więcej… gdyby nie zawiła procedura powrotu do miejsca gdzie wstawiłem ostatni komentarz. To powinno działać na zasadzie klik i jestem na stronie gdzie chce być… a nie… gdzie puści mnie serwer… Po kiego mi informacja: Twój komentarz został dodany… to i tak widzę… to lepiej podpiąć możliwość edycji wpisanego tekstu jak również możliwość jego usunięcia… to daje o wiele większe możliwości dla komentującego… i kropka!

Member

zgadzam się z Kokonkiem, Mystikiem i Allem
i nie mam nic więcej do dodania

Member

Są galerie, które mają stronę główną, na której coś się dzieje. Jest życie i ruch. Tu jest totalna martwota. Potrzebna jest główna strona, gdzie widać co zostało wstawione i można to komentować. Ale ja się nie znam i idę do boru.

Member

Przyznaję, że mam kilka osób do których galerii lubię zagladać. I często zostawiam tam swoje komentarze i oceny. Nie zawsze są to oceny pozytywne.
Jeżeli ktoś zostawi wpis u mnie zagladam do jego galerii – po to by wiedzieć jakie zdjęcia robi i jak traktowac jego ocenę. Jeżeli jakaś praca zwróci moja uwagę – zaznaczam to. Chętnie wdziałabym krytyki swoich prac a mało tego – w sumie chyba brakuje mi Vagabonda :)
Uczę się w ten sposób (za radą Piotra) że staram się patrząc na zdjęcie widziec to co bym zmieniła – i zwracac na to uwagę.
Jednak ostatnio coraz rzadziej oceniam – trzeba się przebic przez baaardzo dużą liczbę zdjęć, które po prostu nadają się do albumów rodzinnych albo powinny być usuniete zaraz w aparacie.

ps. A tak poza tematem – zegar na forum się spóźnia. U mnie 15.15 a na forum 13.15 :)

Member

mam to samo :) co do zegaru.
A co do procedury pisania komentarzy :) ja jak napisze komentarz i pojawi sie strona z napisem ze dodano komentarz to dwa razy wstecz klikam :) albo otwieram okno z np “najnowszymi” i kazde zdjecie ktore mi sie podoba otwieram w nowym oknie :)

Member
Mystik wrote:
mam to samo :) co do zegaru.
A co do procedury pisania komentarzy :) ja jak napisze komentarz i pojawi sie strona z napisem ze dodano komentarz to dwa razy wstecz klikam :) albo otwieram okno z np “najnowszymi” i kazde zdjecie ktore mi sie podoba otwieram w nowym oknie :)

‘ok, tak również czynię… ale to nie jest normalne… Ja się przeciw temu buntuję! i strajkuję!
jutro na ulicę wyłażę i blokuję…!!!

Member

to najpierw strajk ostrzegawczy przed siedzibą DFV?? czy co?? ja na głodówkę nie ide :D :P

Member

pikieta… nudziarstwo… kojarzy mi się to z 1 maja… ;)
jak zablokuję ulicę… to będzie tematów do pykania… ;)
ile emocji… to byłby cykl: wkurzanie kierowcy… ;)

Member
all wrote:
pikieta… nudziarstwo… kojarzy mi się to z 1 maja… ;)
jak zablokuję ulicę… to będzie tematów do pykania… ;)
ile emocji… to byłby cykl: wkurzanie kierowcy… ;)

Przed siedzibą DFV w zasadzie jest permanentny korek. Pikieta niewiele zmieni…

Member
Mystik wrote:
to najpierw strajk ostrzegawczy przed siedzibą DFV?? czy co?? ja na głodówkę nie ide :D :P

Można zrobić głodówkę rotacyjną, każdy 15 minut. Przy 5 tys. zarejestrowanych userów robi się z tego całkiem pokaźna głodówka… ;-)

A na poważnie – nie jesteśmy głusi na uwagi. Wprowadzimy zmiany, proszę o trochę cierpliwości.

Member

;)

Member

no i miło zakonczyło sie temat w ogole na inny temat ;)

Member

No może jeszcze jedno.Wydaje mi się że nowo dodane zdjęcia są za krótko na stronie głównej.Jednocześnie są tylko 3, a przy tej ilości dodawanych ich żywot na stronie głównej to czasem pół minuty.Czy nie można zrezygnować z jednoczesnego pokazywania 6 zdjęć na rzecz 3 w kategorii ” Najwyżej oceniane” a wolne miejsce dać nowo załadowanym fotkom? Będą dłużej przed oczami i być może doczekają się większej ilości ocen i komentarzy.A w “najwyżej ocenianych” fotki , mimo że rzeczywiści niektóre piękne, przebywają za długo i nic tam się czasami nie dzieje.Zmieniają tylko położenie. No taki miałem pomysł… Pozdrawiam.

Member

Dziękuję za zainteresowanie tematem i pokrewnymi wątkami.
Reasumując pojawiły się dwie opcje:
– nie róbmy nic bo się i tak nie uda, więc po co,
– zmieniajmy, bo warto się rozwiać.
Każdy podejmie sam decyzję bez oglądania się na innych. Budujące jest to, że choć co do galerii mamy różne zdania, to forum działa idealnie, przykładem jest dyskusja w tym wątku.
Życzę wszystkim udanych fotek i dziękuje za opinie, bardzo mi pomogliście.

Member
jacek64 wrote:
No może jeszcze jedno.Wydaje mi się że nowo dodane zdjęcia są za krótko na stronie głównej.J

Galeria “najnowsze” jest klikalna, można sobie popatrzeć na większą liczbę zdjęć. A najwyżej oceniane jest dlatego taka duża, że tam są z reguły najfajniejsze zdjęcia.
Długa prezentacja najnowszych zdjęć to broń obosieczna – długo będą prezentowane zdjęcia dobre i zdjęcia słabe…

Member

zeby zdjecia były dłuzej w galeri “najnowsze” to trzeba mniej zdjec naraz wrzucać… bo jak ktos wrzuci 10 to juz jedna strona prawie zajeta ;(

Member

Zgadzam sie z ostatnimi wypowiedziami autofocusa i Mystika… a co do ilości wrzucanych zdjęć: jeden autor+mnóstwo fotek – to rzeczywiście nie najlepszy pomysł z dwóch powodów:
1. Autor może nie doczekać się oceny zdjęć – szczególnie wtedy jeśli jego prace nie są wyróżniajace się, albowiem
nie sądzę aby oceniający (nawet przy bardzo pozytywnym nastawieniu do wystawiania komentarzy !!) nie będzie
skupiał swojej uwagi na nierzadko kilkunastu fotach, ktore nie przyciągaja jego wzroku. A jaki stad wniosek –
wstawiajacy tak dużą ilość zdjęć na raz działa na własną szkodę, bo może wogóle nie dowiedzieć się jakie błędy
popełnia… no i w ten sposób błędne koło zamyka się. Jeśli zdjęć jest… np. dwa – szybciej znajdzie sie KTOŚ, kto
podpowie co nieco… lub ocenę wystawi… a chyba nie o ilość tu chodzi ale o to abyśmy z przyjemnością do galerii
zaglądali. Nie wspomnę już o tym, że pęd życia nie pozwala często dlużej przy montorze zasiadać…
2. Za autofocusem – gdyby mniej zdjęć jednocześnie wrzucanych było … to te zdecydowanie słabe byłyby w bardziej
proporcjonalnej (mniejszej) ilości do tych zdecydowanie dobrych i niezłych …. a autorzy też bardziej krytycznie
mogliby na swoje prace popatrzeć… bo pewnie cześciej doczekaliby się opinii na ich temat… czyli pierwszy punkt
mojej wypowiedzi jak bumerang powraca.
Przepraszam za zbyt dlugą może wypowiedź, ale może wiecej osob tu zajrzy… i przemyśli sobie to co tutaj przez nas napisane zostało.
Myslę też, że gdyby takiego “zalewu” prac nie bylo to i funkcjonowanie galerii (pomimo pewnych niedociagnięć tu wskazanych) sprawniejsze by bylo… bo przez buszszszsz się przedrzeć jest samo w sobie … problemem. Pozdrawiam wszyskich cierpliwych… i tych mniej ….równie serdecznie.
A co do strajku głodowego…. hmmmm … czy nie za dużo wyrzeczeń… bo życie takie piękne…. !!! To już wolę pikietę… bo to do spotkania miłośników FOTO okazja….

Member

Spokojnie nie róbmy z DFV drugich obiektywnych bo myśle, że nie jest to głównie założenie autorów tego serwisu.Jeśli ktoś chce naprawde poddać swoje zdjęcia wyczerpującej krytyce niech zamieści je na odpowiednich poświęconych tylko temu portalach.Na pewno wiele się tam nauczy.
Galeria służy tutaj głównie do prezentacji swoich prac i nie robiłbym z tego problemu. :)

Member

OK, zgoda żadnego problemu nie ma ….KTOŚ wątek zaczął, ktoś rozwinął…. i kropka….
Monopolu… My Użytkownicy tu nie mamy… a gośćmi jesteśmy… ale jeśli podczas takich oto dyskusji KTOŚ może dla siebie wnioski jakieś wyciagnąć… a nie poruszać się po omacku… do dlaczego… nie podywagować ?
A kto nie chce niech nie czyta…. Pozdrawiam.

Member

Dla mnie największą wadą serwisu DFV jest brak czytelności i klarowności. Wchodząc na stronę główną przytłacza nadmiar tekstu, reklam, różnych rubryczek itd. Czy naprawdę na stronie głównej musi byc spis wszystkich ostatnich tematów z testów książek i aparatów? Także wypis ostatnich fotoporad i szkoły fotografii można by spokojnie usunąc. Wszystko to przecież jest pod olbrzymim logiem na górze strony, więc łatwo trafic;)
Dalej reklamy… porozrzucane po całej stronie zupełnie bez ładu i składu (pod panelem logowania jedna, pod fotoporadami kolejna)… Niepotrzebnie tworzy się chaos. Wiadomo, że reklamy muszą byc (z czegoś trzeba życ;)), ale można by to jakoś uporządkowac…
Wyszukiwarka też by mogła byc gdzieś na górze strony (jak jest to w większości innych portali). Logowanie tak samo gdzieś na samej górze. Obsługa wtedy staje się prostsza i bardziej intuicyjna, bo jest to układ znany z innych serwisów.

Co my tu dalej mamy… Galerie… Wchodząc do galerii zdjęc od razu pokazuje się spis kategorii z losowo dobranym zdjęciem. Dla mnie jest to posunięcie zupełnie bez sensu bo przecież po prawej stronie jest spis wszystkich kategorii. Czyli robienie czegoś dwa razy… We wszystkich fotograficznych galeriach na jakie zaglądałem (krajowe i zagraniczne) wchodząc do “galerii” pokazywały się ostatnio dodane do serwisu zdjęcia. Tak jest praktycznie wszędzie, więc jest to znany system do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Myślę, że i tutaj warto by tak to ustawic by poruszanie się po serwisie było bardziej intuicyjne i szybsze:)

Do tego lista tagów długa na pół strony;) Niech będzie z 6 linijek tych najpopularniejszych (tak jak jest chociażby na Digarcie) i starczy tego dobrego;)

Czytelnośc, intuicyjnośc obsługi i oszczędnośc w szacie graficznej na pewno wyjdzie na dobre temu portalowi. Tutaj mniej znaczy lepiej. Jako wzór polecam Voal.pl. Dla mnie ideał wśród galerii fotograficznych pod względem czytelności i łatwości poruszania się po serwisie.

Pozdrawiam!:)

Member

a w Ameryce biją murzynów… ;)
a jak w dyspozycji mam kompakta to muszę przestawić myślenie… wracając do lustrzanki… zaś inaczej… Wydaje mi się, że nie da się tak samo robić zdjęć jednym i drugim.
Jak wsiadasz do DFV to się przestaw… Czy wszystkie serwisy muszą tak samo wyglądać…?

Member

Nie muszą i dobrze, że nie wyglądają. Ale jeśli pewne schematy są dobre, to czemu z nich nie skorzystac? Zwłaszcza jeśli ułatwiają poruszanie się po serwisie…

Swoją drogą odkąd wprowadzili Live View do lustrzanek to ich obsługa jakoś dziwnie stała się bliższa obsłudze kompaktów…;P Ustawiasz tryb auto, patrzysz na (najlepiej obrotowy we wszystkie strony;]) ekranik LCD i pstrykasz ile wlezie;) Jak w kompakcie;)

Member

HI HI HI
czyli na azymut… bo jak słoneczko mi zaświeciło… to sam się zdziwiłem jak fajne kadry mi powychodziły… ;) ;) ;)

Member

Podpisuję się pod komentarzem All-a….
toć tutaj “dusze artystyczne” wielce elastyczne raczej żerują… a nie takie od kropki do kropki … szablon i … basta… czasem expressem… lecz czasem … osobowym pojechać trzeba… a z osobowego to i popatrzeć w cztery strony świata… czasem łatwiej…. i czas wolniej płynie…. a wybór wolny….
… tak mi się jakosik … skojarzylo…

Member

:) fotografia dla wiekszosci tutaj to hobby wiec po co isc na skroty?? :D :)
te wyzwania to jest cos :)

Member

wiecie – czasami wolę zmilczeć niż pisać co mi się w zdjęciu nie podoba, albo pisze i nie oceniam – aby uniknąć odwetów.
W wyniku tego przeważnie komentuję jedynie te zdjęcia, które mi się podobają. – to chyba nie tak powinno być.

Viewing 29 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.