Archiwizacja

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witam,
to mój pierwszy post na tym forum. mam ogromną prośbę, a właściwie bardzo ważne dla mnie pytanie: jak najbezpieczniej i skuteczniej archiwizowac zdjęcia, żeby nie tracić ich z czasem. płytki, przenośny dysk, inne? format RAW, jpeg,tiff?? pomóżcie !!! bo po dwóch latach widzę już spadek jakości moich fotek…

Keymaster
Rumik wrote:
bo po dwóch latach widzę już spadek jakości moich fotek…

Jak to spadek jakości? Masz wszystkie zdjęcia, tylko wyglądają gorzej niż kiedyś? Tiffy blakną, JPEG-i ciemnieją, RAW-y gubią ostrość?

Member

Panowie!
Ja ten proces zauważam od dłuższego czasu i dotyczy to 90% wykonanych przeze mnie zdjęć. Wszystko im stosunkowo gwałtownie spada, głównie jakość, kadrowanie, przekaz itd. :-)
Co robić żeby tak nie było??? Niestety znam odpowiedź ;-)

Member

Nie wiem co Rumik ma na mysli. Ale ja tez zastanawialem sie ostatnio w czym by archwizowac zdjecia zamiast JPG-a, mniejszym niz RAW czy TIFF. Do tej pory zdjecia zostawiałem w JPG (w minimalnej kompresji). Faktycznie z czasem chocby umiejetnosci obrobki wzrastają i chciałoby się zdjęcie obrobic jeszcze raz.

Member

Ja proponuje dysk zewnetrzny tylko na zdięcia! podpinasz jak musisz coś nagrac a potem odpinasz. Nie ma problemu ze sobie coś przez przypadek usuniesz podczas pracy na kmputerze.

Keymaster
Kenzo wrote:
Ale ja tez zastanawialem sie ostatnio w czym by archwizowac zdjecia zamiast JPG-a, mniejszym niz RAW czy TIFF. Do tej pory zdjecia zostawiałem w JPG (w minimalnej kompresji). Faktycznie z czasem chocby umiejetnosci obrobki wzrastają i chciałoby się zdjęcie obrobic jeszcze raz.

Najlepiej zostawić sobie oryginały zdjęć prosto z aparatu. Wszystko jedno, czy robisz JPEG-i czy RAW-y, brak konwersji pozwala wrócić do niezmienionej wersji. I nie tylko dlatego, że kiedyś nauczysz się lepiej obrabiać, ale np. dlatego, że odkryjesz technikę, do której jakieś starsze zdjęcie będzie pasowało jak ulał.

Member

I tak też staram się robić, przynajmniej z najlepszymi zdjęciami, bo rawy jednak swoje ważą.

Viewing 6 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.