Strona główna Fora Foto Obróbka i archiwizacja zdjęć Audi A5 – w jaki sposób je zrobiono?

Audi A5 – w jaki sposób je zrobiono?

Obróbka i archiwizacja zdjęć

Member

Witajcie!

Drodzy Forumowicze, czy wiecie w jaki sposób można uzyskać następujący efekt?: http://www.audi.pl/modele/a5
Czy można to zrobić w Photoshopie, edytując zdjecie zwykłego, np. czerwonego A5 jadacego po ulicy? Czy jednak jest to robota grafików od podstaw?
Jeżeli to photoshop, to czy wie ktoś z Was, jak to zrobic pokrótce?

Pozdrowienia!

Member

Ale co konkretnie,bo pod tym linkiem są różne zdjęcia.

Member

maesky87 chodzi chyba ogólnie o uzyskanie takiego efektu.

Member

Nie jestem jakiś super z analizy zdjęć ale stawiał bym, że sam samochód to zdjęcia zrobione studyjnie a potem wklejone w tło no i dodane graficznie efekty (może i nawet osobne zdjęcia) takie jak np. pył pod kołami.

Co do tła to na niektórych zdjęciach wygląda jak wygenerowane w jakimś 3D studio albo Maya.

Member

3Dmaxa według mnie tam nie ma. Zdjęcia samochodu na szarym tle i wklejone w inne tło, jak zauważył saldagor. Jednak wydaje mi się, że dałoby się uzyskać takie efekty w naturze, tylko wymagałoby to więcej czasu i zaangażowania.

Member

ja bym obstawiał jedno i drugie… tj. obróbka w PS jak i zdjęcia zrobione z drugiego samochodu. Co do studyjnej fotografii to widzę straszną zabawę w układ tak wiernych odbić na karoserii, może to być łączona historia…
Myślę że Piotra tu oko śledcze technologię rozpracuje ;)

Member

Jeśli autorowi wątku chodzi o zdjęcia w ruchu z ładnie rozmazanym tłem jak np. takie

porsche_cayman_s_porsche_design_edition_1_6.jpg

to czytałem kiedyś,że profesjonalnie uzyskuje się taki efekt dzięki odpowiedniemu wysięgnikowi przymocowanemu do jadącego samochodu,na którego drugim końcu jest zamocowany aparat.Przy odpowiednim czasie migawki efekt gotowy.
Oczywiście fragment wysięgnika będzie widoczny na zdjęciu,ale można go łatwo usunąć w programie do obróbki.

Member

johnas, nie chodzi mi o tzw. panning, czyli zdjęcia w ruchu, ani też o tło, gdyż to wskazuje na to, iż prawodpodobnie było “robione” od podstaw. Przedmiotem dyskusji miało być auto, a konkretnie karoseria, która cechuje się mnogością refleksów świetlnych. Zastanawiam się po prostu, czy jeśli zrobiłbym zdjęcie takiemu Audi, jadącemu po ulcy, to czy mógłbym później w photoshopie uzyskać podobny efekt.

Keymaster

Takie zdjęcia robi się z drugiego samochodu, jadącego z tą samą prędkością co samochód-model. Jeśli czas nie jest za długi (na zdjęciu wrzuconym przez Johnasa właśnie jest za długi i całość się robi abstrakcyjna), to efekt jest bardzo ciekawy, a przy tym realistyczny i trudny do dobrego podrobienia. Można rzeczywiście montować aparat na wysięgniku, ale można też próbować robić zdjęcia przez okno. Głównym problemem jest brak poruszenia – nie tylko trzeba stabilnie oprzeć aparat, ale droga musi być równa i prędkość obu samochodów idealne zgrana. Zdjęcia jadącego samochodu od przodu robi się z platformy pickupa.

Member
maesky87 wrote:
Przedmiotem dyskusji miało być auto, a konkretnie karoseria, która cechuje się mnogością refleksów świetlnych. Zastanawiam się po prostu, czy jeśli zrobiłbym zdjęcie takiemu Audi, jadącemu po ulcy, to czy mógłbym później w photoshopie uzyskać podobny efekt.

Teoretycznie tak (bo wszystko da się narysować), ale w praktyce łatwiej i szybciej byłoby cały samochód wyrenderować od zera. Samochód na zwykłej ulicy będzie miał mnóstwo niekontrolowanych odbić świateł i przedmiotów. Usunięcie tego wszystkiego, a potem nałożenie tych właściwych to benedyktyńska robota.

Member

Rozumiem że reklama Audi? :P
Wydaje mi się, że większość tych zdjęć to po prostu zdjęcia studyjne, następnie bardzo dobrze wykonana obróbka w programie, zauważ że tło nie ma naturalnych kolorów, wszystko jest w tonacji pod kolor auta dominujące kolorowy białe, srebrne, asfalt nie jest typowo czarny, lecz lekko wpadający w odcień szarości nawet bym powiedział kolor srebrny, budynki też takie wy animowane, niebo nie jest niebieskie tylko wszystko stonowane pod kolor samochodu!!! – mowa oczywiście o animacji Flash na tej stronie. Poza tym na żadnym zdjęciu nie widać kierowcy, specjalnie wykonane ujęcia, nawet na zdjęciu z przodu dodano refleks na szybie by nie było widać że nie ma tam kierowcy, po stronie pasażera widoczny fotel.

Member
maesky87 wrote:
Witajcie!

Drodzy Forumowicze, czy wiecie w jaki sposób można uzyskać następujący efekt?: http://www.audi.pl/modele/a5
Czy można to zrobić w Photoshopie, edytując zdjecie zwykłego, np. czerwonego A5 jadacego po ulicy? Czy jednak jest to robota grafików od podstaw?
Jeżeli to photoshop, to czy wie ktoś z Was, jak to zrobic pokrótce?

Pozdrowienia!

To Photoshop również, ale podstawę stanowi “zdjęcie” samochodu zrobione w komputerze na podstawie trójwymiarowego modelu. Tak jest taniej, bo w dobie projektowania CAD i tak można mieć dowolnie szczegółowy model, którym później karmisz Mayę, Wavefronta czy nawet 3DMax i produkujesz “zdjęcie” z dowolnym efektem oświetleniowym. Te zdjęcia są czystsze niż zdjęcia prawdziwych samochodów.

W tym przypadku wygląda mi na to, że scenografia również powstała w programie 3D. Tak jest taniej, bo angażujesz na tydzień dwóch zdolnych grafików, a nie na dwa miesiące ekipę oświetleniowców, drogowców, techników itp. :-)

Na samym końcu taki produkt jeszcze dopieszczasz w Photoshopie.

Viewing 12 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.