Strona główna Fora Foto Oprogramowanie Automatyzacja cięcia zdjęć na dwie części (Lightroom?)

Automatyzacja cięcia zdjęć na dwie części (Lightroom?)

Oprogramowanie

Member

Przy pomocy aparatu cyfrowego digitalizuję książki. Fotografia otwartej książki zawiera dwie sąsiadujące strony. Poszukuję oprogramowania, które potrafi zrobić następującą rzecz:
1. Rozpoznać i wyznaczyć linię łączenia stron (pionowa linia mniej więcej na środku zdjęcia).
2. Rozciąć zdjęcie na dwie części i każdą z nich zachować w osobnym pliku.
3. Opcjonalnie – rozpoznać krawędzie strony (obrys) i przyciąć zdjęcie do tych krawędzi, robić jednocześnie korektę dystorsji (korekta całego zdjęcia poprzez doprowadzenie obrysu do równego prostokąta).
Czynności te powinny być wykonywane automatycznie bez ingerencji użytkownika – chodzi o automatyzację i przyspieszenie procesu digitalizacji książek.
Czy np. Lightroom potrafi wykonać takie czynności? A jeśli nie, czy ktoś zna jakieś oprogramowanie, które to potrafi?

Member

Spróbuj programu Scan Tailor (tu mały tutorial http://www.youtube.com/watch?v=ngj_MB2MlDM) do poprawienia zdjęć zeskanowanej książki. Nie pamiętam, czy potrafi zrobić podział strony, bo poprawiałem zeskanowane pojedyncze strony (tu piszą że potrafi http://scantailor.sourceforge.net/). Jakby na jakiejś stronie coś odbiegało od normy, to można to poprawić. Program jest po polsku, jakby co.

Member

OK, dzięki. To jest rzeczywiście to, o co mi chodzi. Ale niestety nie robi czynności nr 3 – może ktoś ma jeszcze jakieś porady w tym zakresie?

Member

Wydaje mi się, że częściowo punkt 3 jest realizowany. Tj. zdjęcie jest przycinane do tekstu (a potem dodawany jest margines). Dystorsja nie jest korygowana, jest tylko obracanie strony z tekstem, aby był on pionowo. Pytanie, czy to nie wystarczy? Czy potrzebujesz obrazki ze stronami, czy też chcesz zrobić OCR tekstu? Jeśli to drugie, to obróbka tym programem powinna wystarczyć.
Właśnie sprawdziłem, że jednak prostowanie jest. Na ostatnim kroku Wyjście po prawej stronie są zakładki, w tym Prostowanie. I tam są linie, gdzie możesz dopasować kształt obrysu tekstu i zastosować to do jednej lub wszystkich stron. I to prostuje jej zawartość.

Member

No, niestety, sam obrót i przycięcie to trochę za mało. OCR mi nie potrzebny, a to co potrzebuję to wierny obraz dokumentu tak, żeby wyglądał jak skanowany skanerem płaskim. Jak się skanuje skanerem płaskim, to żadne dystorsje – oprócz ewentualnego obrotu – nie występują. W przypadku fotografowania mogą się pojawić i wówczas należy je skorygować…

Member

DxO prostuje automatycznie dystorsje, ale tylko te wynikające z budowy obiektywu. O ile mi wiadomo, nic nie wyprostuje Ci automatycznie wygiętej kartki. To nawet ręcznie nie zawsze jest proste. Łatwiej byłoby znaleźć/skonstruować jakiś diwajs do rozpłaszczania książek.

Member

Przyciskać szybą i polar na obiektyw ;)

Member
olin9 wrote:
No, niestety, sam obrót i przycięcie to trochę za mało. OCR mi nie potrzebny, a to co potrzebuję to wierny obraz dokumentu tak, żeby wyglądał jak skanowany skanerem płaskim. Jak się skanuje skanerem płaskim, to żadne dystorsje – oprócz ewentualnego obrotu – nie występują. W przypadku fotografowania mogą się pojawić i wówczas należy je skorygować…

Dlatego spojrzyj na krok Wyjście i zakładkę Prostowanie. To powinno być to, o co ci chodzi.

Member

@okuka67 – Oczywiście przyciskanie szybą polepsza jakość (czasami robię to), ale nawet przy tym rozwiązaniu mogą pojawiają się dystorsje. @sud – niestety Scan Tailor nie ma takiej opcji – zob. video tutorial, min. 17:38-18:00. Sam autor programu mówi, że algorytm jedynie potrafi obrócić scan. @Ewa – profesjonalne oprogramowanie dołączane do skanerów książkowych standardowo robi taką operację (automatycznie analizuje obraz, rozpoznaje deformacje kształtu i doprowadza do równego). Oprogramowanie to można kupić i używać nie tylko ze skanerem, ale także z aparatem, niestety jest bardzo drogie, od 5000 EUR (!) wzwyż. Stąd szukam czegoś tańszego.

Member

Może zmienić obiektyw? Wtedy pozbędziesz się dystorsji.

Member

Obiektyw nie wprowadza dystorsji, wynikają one jedynie z geometrii skanowanego przedmiotu (książki). Zdjęcie karty testowej (tak samo zresztą kartki książki) _w warunkach laboratoryjnych_ jest OK. Niestety zdjęcie kartki książki w warunkach “produkcyjnych” już wymaga korekty.

Member

Może zbyt krótka ogniskowa? Fotografować z większych odległości?

Member

Niestety, nie w tym problem. Jeszcze raz podkreślam, że chodzi o dystorsję wynikającą z geometrii SKANOWANEGO PRZEDMIOTU (krzywa kartka) i jej skorygowanie.

Member

Dystorsja to wada optyczna obiektywu, a nie coś wynikające z kształtu fotografowanego przedmiotu. Skoro twierdzisz, że obiektyw nie wprowadza zniekształceń, to nie mówimy o dystorsji. Po prostu fotografowany przedmiot ma taki a nie inny kształt. Jeżeli nie jesteś w stanie z powodu konstrukcji książki rozłożyć kartek całkiem płasko, pozostaje chyba tylko ręczna robota, przekształcenia geometryczne. Każda książka rozkłada się inaczej, nawet w jednej książce kartki na początku rozkładają się inaczej niż w połowie książki. Może i jest jakiś program specjalistyczny, ale popularny tani raczej nie.

Member

Oki, jasne. Być może niewłaściwie użyłem tego słowa. Anyway, dzięki za wszystkie porady. :-)

Member
olin9 wrote:
@sud – niestety Scan Tailor nie ma takiej opcji – zob. video tutorial, min. 17:38-18:00. Sam autor programu mówi, że algorytm jedynie potrafi obrócić scan.

Wychodzi na to, że autor nie zaktualizował filmu i informacji o swoim programie. Zrobiłem szybki pdf z programu z przykładowo zeskanowaną stroną. Na ostatnim kroku jest opcja prostowania (usuwania deformacji) automatycznego lub ręcznego. http://sdrv.ms/MlmmJC

Member
olin9 wrote:
profesjonalne oprogramowanie dołączane do skanerów książkowych standardowo robi taką operację (automatycznie analizuje obraz, rozpoznaje deformacje kształtu i doprowadza do równego). Oprogramowanie to można kupić i używać nie tylko ze skanerem, ale także z aparatem, niestety jest bardzo drogie, od 5000 EUR (!) wzwyż. Stąd szukam czegoś tańszego.

No to mówię: wśród programów fotograficznych możesz nie szukać, nie ma.
No i pewnie się już domyślasz, dlaczego program o którym wspomniałeś jest taki drogi… Bo trudno o alternatywę.

Member

@sud – rzeczywiście, Scan Tailor to potrafi, a autor nie zaktualizował informacji o swoim programie. Twój link “naocznie” to potwierdza. Dodatkowo udało mi się jeszcze wygrzebać taką informację, w pełni potwierdzającą to, co piszesz http://www.diybookscanner.org/new-version-of-scan-tailor-including-automatic-dewarping/
Dzięki!

Viewing 17 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.