Strona główna Fora Foto Technika fotografowania Balans Bieli

Balans Bieli

Technika fotografowania

Member

Witam. Od niedawna dopiero uczę się fotografować. Od kilku dni głowie się czytając czasopismo o fotografii gdzie zamieszczone są warsztaty, co autor ma na myśli pisząc parametr WB: B/W. Głównie chodzi mi o to B/W. Dziękuję za wszelką pomoc w odgadnięciu tej zagadki :)

Member

Zajrzyj co napisała Ewa

Keymaster

Raczej, że przy konwersji do czerni i bieli (tak należy rozumieć to B/W) kwestia balansu bieli jest mało istotna.

Keymaster

A użycie krzywych i kanałów to inny sposób. I to, co jest rozumiane przez balans bieli, nie ma znaczenia dla finalnego efektu.

Member

Dobrze więc to jest dla mnie już zrozumiałe i faktycznie patrząc na zdjęcie i ustawienia chodzi o balans w czerni i bieli. Ale rodzi się kolejne pytanie. Jeśli chcę zrobić fotografię z takimi ustawieniami, to jakie to będzie ustawienie? Bo takiego ustawienia nie posiadam. A ustawienie zdjęć monochromatycznych mogę ustawić tylko na funkcjach auto.

Keymaster

Zdjęć czarno-biały nie robi się ustawiając monochromatyczne w aparacie. W każdym razie nie robi się w ten sposób udanych zdjęć czarno-białych. Robisz normalne zdjęcie, najlepiej RAW-a, a później mieszasz przy obróbce tak, żeby uzyskać taką dystrybucję tonów, która Ci się podoba. A to “WB: B/W” należy rozumieć: “po mieszaniu mikserem kanałów i poziomami balans bieli nie miał żadnego znaczenia i w ogóle nie wiadomo, jaki byłby, gdyby zdjęcie zostało kolorowe”.

Member
Piotr wrote:
A to “WB: B/W” należy rozumieć: “po mieszaniu mikserem kanałów i poziomami balans bieli nie miał żadnego znaczenia i w ogóle nie wiadomo, jaki byłby, gdyby zdjęcie zostało kolorowe”.

Co do zdjęć, wykonuje tylko w formacie RAW, bo jest kolosalna (może tylko ja to widzę?) różnica, jeśli porównamy z taką samą fotografia w JPEG. Wracając do tematu. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Pana wytłumaczenie. Obojętnie jak ustawię funkcję balansu bieli.

Keymaster

Przy RAW-ie w ogóle kwestia ustawienia balansu bieli w aparacie ma umiarkowane znaczenie :)

Member

Czy jest możliwość ustawienia własnej sumy Kelvinów? A jeśli tak to w jaki sposób się ustawia?

Keymaster

Sumy? Bardziej zaawansowane aparaty mają możliwość ustawienia balansu bieli w Kelvinach, te mniej zaawansowane – nie mają, ale przy wywoływaniu możesz ustawiać tak balans bieli w rawerze.

Member
Piotr wrote:
Sumy? Bardziej zaawansowane aparaty mają możliwość ustawienia balansu bieli w Kelvinach, te mniej zaawansowane – nie mają, ale przy wywoływaniu możesz ustawiać tak balans bieli w rawerze.

Przyznaję źle napisałem. Skoro przeszliśmy na temat Raw-ów, “rawer” to program? Proszę wybaczyć mi moje amatorskie pytania, ale pewnych zagadnień dopiero się uczę.

Keymaster

Rawer – nieoficjalna i nieortodoksyjna nazwa programu do wywoływania RAW-ów.

Member

Dziękuje Panu za pomoc i wszelkie podpowiedzi.

Member

W krótkich, żołnierskich słowach o balansie bieli.
Ustaw se chłopie „na chmurkę” albo na „auto” i nie kombinuj.

Viewing 13 reply threads
  • You must be logged in to reply to this topic.